28-09-2018 00:06

Έπαιξε σαν παγκόσμια πρωταθλήτρια η Πολωνία, στα ημιτελικά η Σερβία (Highlights - Foto)

Με σούπερ εμφάνιση του Μπάρτοζ Κούρεκ μπροστά σε 8.950 θεατές στην «Pala Alpitour» στο Τορίνο, η Πολωνία νίκησε με 3-0 σετ την Σερβία και πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκολα Γκρίμπιτς παρά την ήττα εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ και περιμένει να μάθει αν θα είναι πρώτη ή δεύτερη στον όμιλο. Την τελευταία ημέρα η Πολωνία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία και οι οικοδεσπότες τους 19ου παγκοσμίου πρωταθλήματος χρειάζονται νίκη μόνο με 3-0 σετ και να δεχτούν μέχρι 60 πόντους για να προκριθούν.

Για τους παγκόσμιους πρωταθλητές ο Κούρεκ με 15 πόντους και ο Κούμπιακ με 14 εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα, ενώ για την Σερβία ο Κοβάτσεβιτς είχε 14 αλλά με άσχημα ποσοστά στην επίθεση (12/25).

Tα σετ: 3-0 (28-26, 28-26, 25-22)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Χέινεν): Κούρεκ 15, Κούμπιακ 14, Σζαλπούκ 8, Νοβακόφσκι 1, Κοτσανόφσκι 1, Ντρίζγκα / Ζατόρσκι (λ), Μπιένιεκ 12, Σουλτζ, Κονάρσκι, Λόματς.
ΣΕΡΒΙΑ (Γκρίμπιτς): Κοβάτσεβιτς 14, Ατανασ΄γιεβιτς 11, Ίβοβιτς 7, Ποντρασκάνιν 4, Λίσινατς 4, Γιόβοβιτς 2 / Μαϊστόροβιτς (λ), Ρόσιτς (λ), Κρισμάνοβιτς 3, Λιούμπουριτς 3, Πέτριτς 1, Όκολιτς, Κόστιτς.

Πως προκρίνονται

Την πρόκριση για τα ημιτελικά θα πάρουν οι δύο πρώτοι, όπου παίζουν χιαστί (1ος I - 2ος J, 2ος J- 1ος Ι).Όλοι αγώνες θα γίνουν στο Τορίνο και οι αγώνες θα γίνουν στο «Pala Alpitour» χωρητικότητας 15.000 θέσεων.

Ι' όμιλος: Βραζιλία, Ρωσία, ΗΠΑ

J' όμιλος: Πολωνία, Σερβία, Ιταλία

Ι' όμιλος

Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου

Βραζιλία - Ρωσία 3-2 (20-25, 21-25, 25-22, 25-23, 15-12)

J' όμιλος

Ιταλία - Σερβία 0-3 (15-25. 20-25, 18-25)

Πολωνία - Σερβία 3-0 (28-26, 28-26, 25-22)

22.15: Ιταλία - Πολωνία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - J΄ΟΜΙΛΟΣ
1. Πολωνία 1 1 0 3-0 3
2. Σερβία 2 1 1 3-3 3
3. Ιταλία 1 0 1 0-3 0

Οι έξι ομάδες που προκρίθηκαν στο φάιναλ-6 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (highlights-video) (πανόραμα Β' φάσης)

Αυτές είναι οι 16 ομάδες που συνεχίζουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών (πανόραμα ομίλων)