Στην πραγματικότητα αναμετρήθηκαν δύο ίδιες σχολές με καλή άμυνα και γρήγορη υποδοχή με τη διαφορά πως η Ιαπωνία. Παίκτης κλειδί για τη Γαλλία ήταν ο Μπογιέ που μπήκε στα μέσα του 2ου σετ και πήρε 17 πόντους. Να σημειωθεί πως ο Ζουφρά που έκανε τις σωτήριες άμυνες στο 5ο σετ μπήκε αλλαγή στο 2ο και 3ο σετ και ξεκίνησε βασικός στο 5ο σετ.
Να σημειωθεί πως η Ιαπωνία στο 5ο σετ προηγήθηκε με 4-1 αλλά η Γαλλία μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 5-5. Ακολούθησε ράλι στο σκορ, η Γαλλία ξέφυγε 11-9, αλλά οι γιαπωνέζοι ισοφάρισαν 13-13. Στο 16-16 ο Λε Γκοφ με πρώτο χρόνο έκανε το 17-16 και στην επόμενη φάση μετά από άμυνα του Ζουφρά ο Νάγκμπεθ με υποδειγματικό χτύπημα στη μικρή διαγώνιο τελείωσε τον αγώνα.
Σε κάθε περίπτωση η Ιαπωνία έδειξε ένα νέο και ανανεωμένο πρόσωπο στηριγμένο στην αγαπημένη τακτική του Μπλέιν που είναι η ταχύτητα στην υποδοχή, άμυνα και λίγα λάθη.
Η Γαλλία προκρίθηκε στα προημιτελικά ακολουθώντας την Σλοβενία, την Ιταλία, την Πολωνία, τις ΗΠΑ και την Ουκρανία ενώ απόψε (6/9) θα παιχτούν ακόμα δύο εισιτήρια.
Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 26-24, 22-25, 18-16) σε 123΄
ΓΑΛΛΙΑ (Ανδρέα Τζιάνι): Σινιενέ 17π., Πάτρι 5, Τιλί 5, Νάγμπεθ 17, Μπριζάρντ 3, Λε Γκολφ 7 / Γκρεμπενίκοφ (λ), Τονιούτι, Μπογιέ 17, Κλεβενό 8, Λουάτι 1, Ζουφρά.
ΙΑΠΩΝΙΑ (Φιλίπ Μπλέιν): Νισίντα 31π., Ονοντέρα 2, Γιαμαούτσι 10, Σεκίτα 1, Ραν 11, Ισικάβα 22 / Γιαμαμότο (λ), Τακανάσι, Οτσούκα, Όγια, Μιγιαούρα.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ 16 - ΝΟΚ ΑΟΥΤ
3 Σεπτεμβρίου 2022 - Λιουμπλιάνα - Σλοβενία
Σλοβενία - Γερμανία 3-1 (25-18, 25-19, 21-25, 25-22) - ρεπορτάζ
Ιταλία - Κούβα 3-1 (25-21, 21-25, 26-24, 25-18) - ρεπορτάζ
4 Σεπτεμβρίου 2022 - Γκλίβιτσε - Πολωνία
ΗΠΑ - Τουρκία 3-2 (25-21, 25-17, 22-25, 19-25, 15-12) - ρεπορτάζ
Πολωνία - Τυνησία 3-0 (25-10, 25-15, 25-20) - ρεπορτάζ
5 Σεπτεμβρίου 2022 - Λιουμπλιάνα - Σλοβενία
Ολλανδία - Ουκρανία 0-3 (16-25, 19-25, 18-25) - ρεπορτάζ
Γαλλία - Ιαπωνία 3-2 (25-17, 21-25, 26-24, 22-25, 18-16) - ρεπορτάζ
6 Σεπτεμβρίου 2022 - Γκλίβιτσε - Πολωνία
18:30: Σερβία - Αργεντινή
22:00: Βραζιλία - Ιράν
AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - Α ΦΑΣΗ - ΟΜΙΛΩΝ
Α΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 27 Αυγούστου 2022
Ουκρανία - Σερβία 0-3 (26-28, 21-25, 20-25)
Τυνησία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
2η ημέρα - 29 Αυγούστου 2022
Σερβία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (26-24, 25-21, 25-16)
Oυκρανία - Τυνησία 3-0 (25-21, 25-19, 25-15)
3η ημέρα - 31 Αυγούστου 2022
Σερβία - Τυνησία 3-0 (29-27, 25-15, 25-17)
Ουκρανία - Πουέρτο Ρίκο 3-1 (24-26, 25-19, 25-16, 25-19)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Σερβία | 3 | 9 | 9-0 |
2. | Ουκρανία | 3 | 6 | 6-4 |
3. | Τυνησία | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Πουέρτο Ρίκο | 3 | 0 | 1-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 26 Αυγούστου 2022
Βραζιλία - Κούβα 3-2 (31-33, 21-25, 25-16, 25-17, 18-16)
Ιαπωνία - Κατάρ 3-0 (25-20, 25-18, 25-15)
2η ημέρα - 28 Αυγούστου 2022
Βραζιλία - Ιαπωνία 3-0 (25-21, 25-18, 25-16)
Κούβα - Κατάρ 3-1 (25-21, 25-21, 22-25, 25-19)
3η ημέρα - 30 Αυγούστου 2022
Βραζιλία - Κατάρ 3-0 (25-13, 25-23, 26-24)
Ιαπωνία - Κούβα 3-1 (25-18, 21-25, 25-15, 25-19)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 3 | 8 | 9-2 |
2. | Ιαπωνία | 3 | 6 | 6-4 |
3. | Κούβα | 3 | 4 | 6-7 |
4. | Κατάρ | 3 | 0 | 1-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
C΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 26 Αυγούστου 2022
Πολωνία - Βουλγαρία 3-0 (25-12, 25-20, 25-20)
ΗΠΑ - Μεξικό 3-0 (25-18, 25-20, 25-12)
2η ημέρα - 28 Αυγούστου 2022
ΗΠΑ - Βουλγαρία 3-0 (25-20, 25-23, 26-24)
Πολωνία - Μεξικό 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)
3η ημέρα - 30 Αυγούστου 2022
Πολωνία - ΗΠΑ 3-1 (23-25, 25-21, 25-19, 25-21)
Μεξικό - Βουλγαρία 3-2 (20-25, 25-20, 25-23, 23-25, 18-16)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
C΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 3 | 9 | 9-1 |
2. | ΗΠΑ | 3 | 6 | 7-3 |
3. | Μεξικό | 3 | 2 | 3-8 |
4. | Βουλγαρία | 3 | 1 | 2-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
D΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 26 Αυγούστου 2022
Γαλλία - Γερμανία 3-0 (25-22, 28-26, 26-24)
Σλοβενία - Καμερούν 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)
2η ημέρα - 28 Αυγούστου 2022
Γερμανία - Καμερούν 3-0 (30-28, 25-14, 25-19)
Γαλλία - Σλοβενία 3-2 (25-21, 22-25, 23-25, 34-32, 15-07)
3η ημέρα - 30 Αυγούστου 2022
Γαλλία - Καμερούν 3-0 (25-19, 25-19, 25-22)
Σλοβενία - Γερμανία 3-0 (25-16, 25-22, 25-17)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
D΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 3 | 8 | 9-2 |
2. | Σλοβενία | 3 | 7 | 8-3 |
3. | Γερμανία | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Καμερούν | 3 | 0 | 0-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 27 Αυγούστου 2022
Ιταλία - Καναδάς 3-0 (25-13, 25-18, 39-37)
Τουρκία - Κίνα 3-0 (25-15, 25-19, 25-14)
2η ημέρα - 29 Αυγούστου 2022
Καναδάς - Κίνα 3-0 (25-23, 25-21, 25-23)
Ιταλία - Τουρκία 3-0 (25-18, 25-20, 25-22)
3η ημέρα - 31 Αυγούστου 2022
Τουρκία - Καναδάς 3-0 (25-23, 25-23, 25-17)
Ιταλία - Κίνα 3-0 (25-14, 25-10, 25-14)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Ιταλία | 3 | 9 | 9-0 |
2. | Τουρκία | 3 | 6 | 6-3 |
3. | Καναδάς | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Κίνα | 3 | 0 | 0-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
F OΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 27 Αυγούστου 2022
Aργεντινή - Ιράν 2-3 (25-22, 28-30, 18-25, 34-32, 19-21)
Ολλανδία - Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-16)
2η ημέρα - 29 Αυγούστου 2022
Αργεντινή - Ολλανδία 2-3 (30-28, 25-20, 21-25, 25-27, 09-15)
Ιράν - Αίγυπτος 3-1 (25-14, 25-19, 22-25, 26-24)
3η ημέρα - 31 Αυγούστου 2022
Αργεντινή - Αίγυπτος 3-0 (27-25, 26-28, 24-26, 25-17, 15-6)
Ιράν - Ολλανδία 1-3 (22-25, 25-21, 20-25, 18-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
F΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Ολλανδία | 3 | 8 | 9-3 |
2. | Ιράν | 3 | 5 | 7-6 |
3. | Αργεντινή | 3 | 4 | 7-8 |
4. | Αίγυπτος | 3 | 1 | 3-8 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
||||
ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ 3Η ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Αργεντινή | 3 | 4 | 7-8 |
2. | Κούβα | 3 | 4 | 6-7 |
3. | Τυνησία | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Γερμανία | 3 | 3 | 3-6 |
5. | Καναδάς | 3 | 3 | 3-6 |
6. | Μεξικό | 3 | 2 | 3-8 |
*Προκρίνονται στους "16" οι 4 πρώτες ομάδες | ||||
*Οι ομάδες που έχουν 3 αγώνες δεν έχουν άλλο ματς |