Η εφετινή διοργάνωση θα γίνει με την συμμετοχή των 18 κορυφαίων ομάδων. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους των έξι ομάδων με διπλούς αγώνες σε κάθε εβδομάδα. Η Α΄φάση θα διεξαχθεί από 31 Μαΐου με 14 Ιουλίου. Οι τελικοί θα γίνουν στο Μαρ ντε Πλάτα της Αργεντινής από 17 έως 21 Ιουλίου 2013.
ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Βραζιλία, Πολωνία, ΗΠΑ, Βουλγαρία, Αργεντινή, Γαλλία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Ρωσία, Ιταλία, Κούβα, Σερβία, Γερμανία, Ιράν
C ΟΜΙΛΟΣ: Καναδάς, Κορέα, Φινλανδία, Ολλανδία, Ιαπωνία, Πορτογαλία
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
(4η εβδομάδα)
28/06, 15.50: Βραζιλία - Γαλλία Live
28/06, 21.15: Πολωνία - Αργεντινή Live
29/06, 05.30: HΠΑ - Βουλγαρία Live
29/06, 16.00: Βραζιλία - Γαλλία Live
30/06, 05.30: HΠΑ - Βουλγαρία Live
30/06, 21.15: Πολωνία - Αργεντινή Live
(3η εβδομάδα)
21/06, 21.00: Γαλλία - Πολωνία 3-2 (25-23, 21-25, 22-25, 25-21, 15-11)
22/06, 20.00: Βουλγαρία - Αργεντινή 3-0 (25-18, 25-21, 25-16)
23/06, 19.00: Γαλλία - Πολωνία 3-2 (25-21, 23-25, 25-20, 21-25, 15-13)
23/06, 20.00: Βουλγαρία - Αργεντινή 3-1 (17-25, 25-19, 25-21, 31-29)
(2η εβδομάδα)
15/06, 02.30: Αργεντινή - Βραζιλία 0-3 (20-25, 21-25, 15-15)
15/06, 03.00: ΗΠΑ - Γαλλία 3-0 (25-15, 29-27, 25-16)
16/06, 02.30: Αργεντινή - Βραζιλία 0-3 (21-25, 25-27, 13-25)
16/06, 03.00: ΗΠΑ - Γαλλία 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 30-28, 15-09)
(1η εβδομάδα)
07/06, 18.45: Πολωνία - Βραζιλία 1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 15-25)
07/06, 21.30: Γαλλία - Βουλγαρία 2-3 (21-25, 25-14, 25-21, 22-25, 11-15)
07/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή 1-3 (18-25, 21-25, 25-22, 24-26)
07/06, 18.45: Πολωνία - Βραζιλία 1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 15-25)
07/06, 21.30: Γαλλία - Βουλγαρία 2-3 (21-25, 25-14, 25-21, 22-25, 11-15)
07/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή 1-3 (18-25, 21-25, 25-22, 24-26)
09/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή 3-1 (22-25, 27-25, 25-19, 25-16)
09/06, 19.00: Γαλλία - Βουλγαρία 0-3 (24-26, 29-31, 20-25)
09/06, 21.15: Πολωνία - Βραζιλία 2-3 (26-28, 22-25, 25-23, 25-10, 10-15)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ |
||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Bραζιλία | 4 | 11 | (12-3) |
2. | Βουλγαρία | 4 | 11 | (12-3) |
3. | ΗΠΑ | 4 | 8 | (10-6) |
4. | Γαλλία | 6 | 6 | (10-16) |
5. | Αργεντινή | 6 | 3 | (5-16) |
6. | Πολωνία | 4 | 3 | (7-12) |
B΄ΟΜΙΛΟΣ
(4η εβδομάδα)
28/06, 21.00: Iταλία - Ιράν Live
29/06, 03.40: Κούβα - Ρωσία Live
29/06, 21.00: Σερβία - Γερμανία Live
30/06, 03.40: Κούβα - Ρωσία Live
30/06, 20.00: Iταλία - Ιράν Live
30/06, 21.00: Σερβία - Γερμανία Live(3η εβδομάδα)
21/06, 15.00: Ρωσία - Ιταλία 1-3 (24-26, 30-28, 20-25, 17-25)
21/06, 15.30: Iράν - Σερβία 2-3 (24-26, 23-25, 25-17, 25-14, 16-18)
22/06, 15.00: Ρωσία - Ιταλία 3-2 (25-23, 25-23, 26-28, 23-25, 15-12)
22/06, 20.00: Γερμανία - Κούβα 3-0 (25-18, 25-19, 25-16)23/06, 15.30: Ιράν - Σερβία 3-2 (25-20, 24-26, 23-25, 25-22, 15-12)
23/06, 18.00: Γερμανία - Κούβα 3-1 (26-24, 25-22, 24-26, 25-23)
(2η εβδομάδα)
14/06, 18.00: Ρωσία - Σερβία 3-0 (29-27, 25-14, 25-20)
14/06, 21.00: Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-20, 25-17, 25-23)
15/06, 18.00: Ρωσία - Σερβία 3-2 (25-23, 24-26, 22-25, 25-18, 15-08)
16/06, 21.00: Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-23, 25-19, 25-19) (1η εβδομάδα)
07/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν 3-0 (25-21, 25-22, 25-17)
07/06, 21.30: Ιταλία - Γερμανία 3-0 (25-15, 25-23, 25-21)
07/06, 03.40: Κούβα - Σερβία 1-3 (17-25, 21-25, 25-21, 20-25)
07/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν 3-0 (25-21, 25-22, 25-17)
07/06, 21.30: Ιταλία - Γερμανία 3-0 (25-15, 25-23, 25-21)
07/06, 03.40: Κούβα - Σερβία 1-3 (17-25, 21-25, 25-21, 20-25)
08/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν 3-1 (25-23, 25-22, 17-25, 25-18)
09/06, 03.40: Κούβα - Σερβία 1-3 (24-26, 22-25, 25-18, 21-25)
09/06, 19.00: Ιταλία - Γερμανία 3-2 (22-25, 19-25, 25-17, 26-24, 15-06)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ |
||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
1. | Ιταλία | 6 | 15 | (17-6) |
2. | Ρωσία | 6 | 13 | (16-8) |
3. | Σερβία | 6 | 10 | (13-13) |
4. | Γερμανία | 4 | 7 | (8-7) |
5. | Ιράν | 4 | 3 | (6-11) |
6. | Κούβα | 6 | 0 | (3-18) |
C ΟΜΙΛΟΣ
(5η εβδομάδα)
28/06, 18.30: Φινλανδία - Kαναδάς Live
29/06, 08.00: Κορέα - Ολλανδία Live
29/06, 18.30: Φινλανδία - Καναδάς Live
29/06, 20.00: Πορτογαλία - Ιαπωνία Live
30/06, 08.00: Κορέα - Ολλανδία Live
29/06, 20.00: Πορτογαλία - Ιαπωνία Live
(4η εβδομάδα)
22/06, 17.30: Oλλανδία - Πορτογαλία 2-3 (21-25, 25-19, 25-23, 26-28, 13-15)
23/06, 14.30: Oλλανδία - Πορτογαλία 3-0 (36-34, 25-23, 25-22)(3η εβδομάδα)
15/06, 02.00: Καναδάς - Κορέα 3-0 (25-19, 25-10, 25-18)
15/07, 07.00: Ιαπωνία - Φινλανδία 3-1 (25-17, 25-18, 24-26, 25-18)
(2η εβδομάδα)
08/06, 02.00: Καναδάς - Πορτογαλία 3-0 (25-19, 25-19, 25-18)
08/06, 08.00: Κορέα - Φινλανδία 0-3 (23-25, 23-25, 20-25)
08/06, 17.30: Ολλανδία - Ιαπωνία 3-1 (18-25, 25-20, 25-22, 25-17)
09/06, 02.00: Καναδάς - Πορτογαλία 1-3 (25-19, 20-25, 18-25, 23-25)
09/06, 08.00: Κορέα - Φινλανδία 2-3 (25-23, 18-25, 24-26, 25-15, 14-16)
09/06, 14.30: Ολλανδία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-18)
(1η εβδομάδα)
31/05: Φινλανδία - Πορτογαλία 3-0 (25-13, 29-27, 25-18)
31/05: Καναδάς - Ολλανδία 3-1 (25-22, 22-25, 27-25, 27-25)
01/06: Κορέα - Ιαπωνία 3-1 (25-22, 25-20, 21-25, 25-19)
01/06: Φινλανδία - Πορτογαλία 2-3 (25-23, 23-25, 23-25, 25-23, 12-15)
01/06: Καναδάς - Ολλανδία 1-3 (22-25, 17-25, 25-20, 23-25)
02/06: Κορέα - Ιαπωνία 3-1 (25-21, 25-23, 11-25, 25-22)
C OMΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ολλανδία | 6 | 13 | (15-8) |
2. | Καναδάς | 6 | 12 | (14-7) |
3. | Φινλανδία | 6 | 9 | (13-11) |
4. | Πορτογαλία | 6 | 7 | (9-14) |
5. | Κορέα | 6 | 7 | (8-14) |
6. | Ιαπωνία | 6 | 6 | (9-14) |
Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΛΙΓΚ 2013
Ετος – Πόλη – Χρυσό – Ασημένιο – Χάλκινο – Ελλάδα – Επαθλα
1990: Οσάκα: Ιταλία Ολλανδία Βραζιλία – 1.000.0001991: Μιλάνο: Ιταλία Κούβα Ρωσία – 2.000.000
1992: Γένοβα: Ιταλία Κούβα ΗΠΑ – 3.000.000
1993: Σάο Πάολο: Βραζιλία Ρωσία Ιταλία 11η 3.000.000
1994: Μιλάνο: Ιταλία Κούβα Βραζιλία 7η 6.000.000
1995: Ρίο: Ιταλία Βραζιλία Κούβα 9η 6.000.000
1996: Ρότερνταμ: Ολλανδία Ιταλία Ρωσία 11η 5.000.000
1997: Μόσχα: Ιταλία Κούβα Ρωσία – 8.000.000
1998: Μιλάνο: Κούβα Ρωσία Ολλανδία 12η 8.000.000
1999: Μαρ ντε Πλάτα: Ιταλία Κούβα Βραζιλία – 8.000.000
2000: Ρότερνταμ: Ιταλία Ρωσία Βραζιλία – 10.000.000
2001: Κατοβίτσε: Βραζιλία Ιταλία Ρωσία 9η 15.000.000
2002: Μπέλο Οριζόντε: Ρωσία Βραζιλία Γιουγκοσλαβία 9η 15.000.000
2003: Μαδρίτη: Βραζιλία Σερβίς Μαυρ. Ιταλία 7η 15.000.000
2004: Ρώμη: Βραζιλία Ιταλία Σερβία Μαυρ. 5η 13.000.000
2005: Βελιγράδι: Βραζιλία Σερβία Κούβα 7η -
2006: Μόσχα: Βραζιλία Γαλλία Ρωσία – -
2007: Κατοβίτσε: Βραζιλία Ρωσία ΗΠΑ – -
2008: Ρίο Ντε Τζανέιρο: ΗΠΑ Σερβία Ρωσία
2009: Βελιγράδι: Βραζιλία Σερβία Ρωσία - -
2010: Κόρντομπα: Βραζιλία Ρωσία Σερβία - -
2011: Γκντανσκ: Ρωσία Βραζιλία Πολωνία -
2012: Σόφια: Πολωνία ΗΠΑ Κούβα -