07-06-2021 02:42

VNL: Αήττητη προέλαση για ΗΠΑ-Τουρκία, μεγάλες ανατροπές απο Βέλγιο, Πολωνία, Βραζιλία

Χωρίς αντίπαλο φαίνεται να παίζουν στο τουρνουά του Nations League, ΗΠΑ και Τουρκία. Οι δύο ομάδες είναι ασταμάτητες με 7/7, και ειδικά οι Αμερικανίδες που είναι και οι πρωταθλήτριες του θεσμού, καλπάζουν από νίκη σε νίκη, χωρίς απώλειες, σε αντίθεση από την Τουρκία που έχει χάσει βαθμούς.

Στην χθεσινή αγωνιστική (6/6) οι ΗΠΑ «καθάρισαν» και τη Γερμανία που αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο σετ, με 3-0, με τις Ντρις και Ρόμπινσον να πετυχαίνουν αμφότερες από 17 πόντους  Από την άλλη η Τουρκία υποτίμησε την ουραγό Ταϊλάνδη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, αλλά στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και επικράτησε πανεύκολα με 3-1, διατηρώντας το αήττητο.

Ματσάρα στο Κίνα-Βέλγιο, όπου οι τυπικά γηπεδούχες προηγήθηκαν 2-0 αλλά το Βέλγιο έδειξε ότι είναι πολύ σκληρό για να χάσει, φτάνοντας σε με μεγάλη ανατροπή με 2-3. Εκπληκτική η Χερμποτς (φωτό) με 28 πόντους οδήγησε το Βέλγιο στη νίκη ενώ από τις Κινέζες η Ζανγκ έβαλε 37 πόντους, οι οποίοι τελικά δεν έφτασαν!‘

Ιδιο σενάριο είχαμε και στο Καναδάς-Πολωνία. Η ομάδα της Βορείου Αμερικής με 28 πόντους της Βαν Ρικ και 13 της Μίτροβιτς του ΑΟ Θήρας, προηγήθηκε 2-0 αλλα στη συνέχεια οι Πολωνέζες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έφτασαν στο 2-3 με 23 πόντους της Σμάρσεκ και 17 της Λούκασικ.

«Σάμπα» από την Βραζιλία που νίκησε σαν σε προπόνηση με 3-0 την αγνώριστη Σερβία και είναι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έναν πόντο πίσω από την δεύτερη Τουρκία. Θρίλερ και στον αγώνα του Αγ Δομήνικου με τη Ρωσία, όπου αν και έχανε 1-2, ο Αγ.Δομήνικός  ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο πέμπτο σετ, όπου τελικά πιο ψύχραιμες οι Ρωσίδες πήραν το παιχνίδι με 2-3. "Πράματα και θάματα" από την Κοντσάρεβα με 31 πόντους και βοήθησε με 20 η Φεντορόβτεβα.

Ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες είχαμε στο Ιαπωνία –Ολλανδία 0-3. Οι «οράνιε» με 22 πόντους της Ντάλτρουμπ, νίκησαν οριακά τις Γιαπωνέζες στα σετ, οι οποίες αγωνίστηκαν με μεγάλο πάθος.