29-05-2021 02:59

Nations League: Με το δεξί ξεκίνησαν Πολωνία, Σερβία, επικράτησαν στα ντέρμπι Βραζιλία και Ρωσία

Ανώτερη η Πολωνία επικράτησε άνετα της Ιταλίας με 3-0 (25-19, 25-20, 25-18) στην πρεμιέρα του Nationes League στο Ρίμινι της Ιταλίας.Κορυφαίος της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, η οποία κληρώθηκε αντίπαλος της εθνικής μας στον Ά όμιλο του Ευρωβόλεϊ, ο Ματσεϊ Μουζαϊ με 14 πόντους.

«Έπεσαν κορμιά» στο «ελ κλάσσικο» της Νοτίου Αμερικής. Με δεύτερο διαιτητή της συνάντησης τον Νώντα Γεροθόδωρο, η Βραζιλία επικράτησε 3-0 της Αργεντινής στις λεπτομέρειες (31-29, 26-24) τα δύο πρώτα σετ και 25-16 το τρίτο.  Να θυμίσουμε ότι η «μπιανκοσελέστε» λογω κρουσμάτων covid, συμμετέχει στο τουρνουά αποδεκατισμένη. Ο Ρικάρντο Λουκαρέλι με 14 πόντους και ο Λεάλ της Λούμπε με 10, ξεχώρισαν για τους Ολυμπιονίκες του Ρίο ενώ για τους ηττημένους ο Περέϊρα είχε 16 και ο Κόντε 13.

Δύσκολη νίκη με ανατροπή για την Σερβία (αντίπαλος και αυτή της χώρας μας στο Ευρωβόλεϊ) που νίκησε 3-1 (22-25, 25-18, 36-34, 25-18) την πολύ μαχητική Σλοβενία, στην επανάληψη του τελικού του Ευρωβόλεϊ του 2019.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τρίτο σετ έγινε «κόλαση» αφού παίχτηκαν 70 πόντοι με την ομάδα του Σλόμπονταν Κόβατς να επικρατεί 36-34. Τραυματίστηκε σοβαρά στο πρώτο σετ για τους Σέρβους και αποχώρησε ο Σρέσκο Λίσινακ ενώ ο Ντράιν Λούμπουρι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 29 πόντους και 22 έβαλε ο Κόβατς.

Στο ευρωπαϊκό ντέρμπι η Ρωσία με 24 πόντους του Μαξίμ Μιχαϊλοφ λύγισε την Ολλανδία με 3-1 που είχε σε μεγάλο βραδυ τον «μπόμπερ» Αμπντέλ Αζίζ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 29 πόντους (6 άσσοι), οι οποίοι δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν τους «Οράνιε».

Οι ΗΠΑ βρήκαν αντίσταση από τον Καναδά μόνο στο δεύτερο σετ , συνολικά ήταν καλύτερες και επικράτησαν με 3-0 (25-17, 26-24, 25-20). Ο Τορι Ντεφάλκο ξεχώρισε από την αμερικανική ομάδα με 15 πόντους.

Η Γαλλία χωρίς Ενγκαμπέθ και Γκρεμπενίκοφ νίκησε 3-0 (27-25, 25-21, 25-23) την Βουλγαρία με τα σετ να είναι πολύ οριακά. Από τους «τρικολόρ» πέτυχαν από 10 πόντοι οι Πατρί και Λουατί ενώ από τους ηττημένους σταθερή αξία ο Σοκόλοφ με 19 πόντους.

Με ηγέτη τον Κρίστιαν Φρόμ που κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό και τελείωσε το ματς με 15 πόντους, η Γερμανία του Αντρέα Τζιάνι επικράτησε εύκολα 3-0 της αδύναμης Αυστραλίας στην πρεμιέρα.