02-05-2021 00:34

Τσάμπιονς Λιγκ: Πειρατικό «ρεσάλτο» της Ζάκσα με λάφυρο την πρώτη κούπα της ιστορίας της

Την απόλυτη υπέρβαση και μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στο ευρωπαϊκό βόλεϊ, ολοκλήρωσε στη Βερόνα, η Πολωνική Ζάκσα, η οποία στο Super final των ανδρών, επικράτησε 3-1 του φαβορί Τρεντίνο και έτσι το «Πειρατικό» του Γκρμπτς, σήκωσε το πρώτο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας του,παρουσία του πρώτου ρέφερι του ματς, Νώντα Γεροθόδωρου ο οποίος εκπροσώπησε για αλλη μια φορά πανάξια την ελληνική διαιτησία.

Η κούπα αυτή για την Πολωνία ήρθες 43 χρόνια μετά, καθώς το 1978 στο τότε κύπελλο πρωταθλητριών, το είχε κατακτήσει η Πρόβιεν Μιλόβιτσε, στο θεσμό του Τσαμπιονς Λιγκ όμως είναι η παρθενική.

Η πολωνική ομάδα από το πρώτο σετ έδειξε ότι δεν είχε το άγχος της πρωτάρας και επέβαλε το παιχνίδι της ενώ απο την άλλη μεριά η Τρεντίνο, υπέπεσε σε αρκετά λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.Στο καθοριστικό 4ο σετ του αγώνα ο Ζάκσα έφτασε τρεις φορές σε ματς μπολ, η Τρεντίνο έμεινε «ζωντανή», όμως στην τέταρτη ευκαιρία ο Κάζμαρεκ με άσσο τελείωσε το σετ 28-26 δίνοντας τον τίτλο στην ομάδα του.

Η εξελιξη των σετ

Στο πρώτο σετ η Ζακσα προηγήθηκε 5-8 αλλα η Τρεντίνο ισοφάρισε σε 10-10,ακολούθησαν δύο νέες ισοπαλίες με 14-14, 21-21. Τελικά οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Καζμαρεκ ξεφυγαν με +3 (21-24) και πήραν το σετ 22-25.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 12-12, η Ζάκσα ξέφυγε με 13-17. Στη συνέχεια με τους Σλιόκα και Σέεμνιουκ που πέτυχαν συνολικά 13 πόντους στο σετ, έκανε σερί 2-5 και έφτασε στο 15-22. Εκεί χαλάρωσε η Τρεντίνο έφτασε στο 20-22 αλλα ψύχραιμοι οι Πολωνοί πήραν το σετ με 22-25 και έκαναν το 0-2.  Στο τρίτο η Τρεντίνο με Αμπντέλ Αζίζ και Λουκαρέλι κυριάρχησε. Το 14-14 έγινε 18-14 και στη συνέχεια 22-18 και 24-18 για να το τελειώσει ο Λουκαρέλι με 25-20.

Μεγάλο θρίλερ ειχαμε στο τέταρτο καθώς μετά από διαδοχικές ισοπαλίες (9-9, 12-12, 19-19, 22-22) η Τρεντίνο πέρασε μπροστά με 24-23 και απείλησε με ισοφάριση των σετ αλλα δεν τα κατάφερε. Η «εφτάψυχη» Ζάκσα ισοφάρισε σε 24-24 και 26-26. Εκεί όμως με κρισιμότατες επιθέσεις, ο Καζαμαρεκ και ο Σλιόκας έγραψαν το οριστικό 26-28 και το τελικό 2-3 που τους έφερε πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο Aλαξαντερ Σλιόκα ήταν ο καλύτερος σκόρερ των νέων πρωταθλητών με 18 πόντους και ακολούθησε ο Καζμαρεκ με 15. Ο Ολλανδός Νίμιρ Αμπντέλ-Αζίζ ξεχώρισε για τον Τρεντίνο, σημειώνοντας 21 πόντους και ακολούθησε ο Λουκαρέλι με 13.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Σιμόνοβιτς.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-22, 20-25, 28-26)

Ζάκσα (Νίκολς Γκρίμπιτς): Κάσμαρτσεκ 15, Κοτσανόφσκι 7, Τονιουτί, Σλiόκα 18, Σέμενιουκ 15, Σμιθ 9 / Ζατόρσκι (λ, 50% υπ.).

Τρεντίνο (Άντζελο Λορεντζέτι): Λουκαρέλι 13, Τζιανέλι 2, Κόι 6, Αμπντέλ Αζίλ 21, Ποντρασκάνιν 9, Λίσινατς 11 / Ροσίνι (λ, 63% υπ.), Αργκέντα, Μιτσιελέτο 5, Σπερότο, Σόσα.