03-12-2020 15:32

Tσάμπιονς Λιγκ γυναικών: 2χ2 η Σκαντίτσι, δύσκολη νίκη για Αρσίζιο

Η γηπεδούχος Σκαντίτσι διπλασίασε τις νίκες της στον Ά όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών που διοργανώνει στην έδρα της, καθώς στην δεύτερη αγωνιστική επικράτησε 3-1 της Γερμανικής Σβέριν ενώ η δεύτερη Ιταλική ομάδα το Μπούστο Αρσίζιο, μετά από νέο ματς που πήγε στο τάι μπρέικ, λύγισε δύσκολα 3-2 την Πολωνική , Ντιβέλοπρες Ρεζόβια.

Πιο αναλυτικά στο δεύτερο ματς, το Μούστο Αρσίζιο προηγήθηκε με 0-2 σετ αλλα η Πολωνική ομάδα με φοβερή αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 2-2 και πήγε τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου έχασε στις λεπτομέρειες 14-16 . Τα σετ του ματς 2-3 (17-25, 22-25, 25-19, 25-22, 14-16).

Μεγάλη πρωταγωνίστρια της Μπόυστο που πήρε καθοριστική νίκη, η Μαγνταλένα Μινάρντι με 26 πόντους ενώ από την τυπικά γηπεδούχο Ρεζόβια, η Αλεξάντρα Ρασίσκα είχε 25.

Στο άλλο παιχνίδι οι παίκτριες του Μάσιμο Μπαρμπολίνι «κλείδωσαν» την δεύτερη νίκη τους με 1-3 ( 25-19, 19-25, 20-25, 21-25). Από τις νικήτριες κορυφαίες ήταν η Στίσιακ με 19, Πιεντρίνι 18 ενώ από την Γερμανική ομάδα η Ουγγαρέζα Σάκμαρι είχε 14 πόντους.