26-11-2020 22:15

Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών: Προβάδισμα πρόκρισης για τη Λοτζ 3-0 την Μιλούζ

Δεύτερη σερί νίκη για την Λοτζ ζ (φωτό) στον τρίτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών που διεξάγεται στην Φιλιπούπολη της Βουλγαρίας. Η Πολωνική ομάδα επικράτησε της Μιλούζ με 0-3 (20-25 23-25, 20-25) αφού τυπικά γηπεδούχος ήταν η Γαλλική ομάδα, και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, καθώς διοργανώνει και το δεύτερο τουρνουά του ομίλου στην έδρα της από 2-4/2/ 2021.

Αγωνιστικά η Μιλούζ προηγήθηκε 9-14 στο πρώτο σετ αλλα η Λότζ ισοφάρισε σε 14-14, οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με τις νικήτριες να ξεφεύγουν σε κρίσιμο σημείο με 17-21 και να «καθαρίζουν» το σετ με 20-25 ενώ η Μιλούζ έκανε 13 λάθη μόνο στο σετ!

Στο δεύτερο σετ η Λοτζ πήρε προβάδισμα 10-16, η Μιλούζ με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο 18-21 αλλά και πάλι δεν άντεξε και υπέκυψε δύσκολα με 23-25 ενώ στο τρίτο χωρίς πίστη και ψυχολογία έχασε πιο εύκολα απ’ότι δείχνει το τελικό 20-25.

Από την Πολωνική Λότζ που έφτασε του πέντε βαθμούς σε τρεις αγώνες, ξεχώρισαν η Ζαρολίνσκα με 13 πόντους και η Λάζοβιτς με 10, η οποία βγήκε και mvp της αναμέτρησης.

Από την Μιλούζ η Άννα Χαακ με 15 πόντους, η Καζουτέ με 11 και η Μπασοκό με 9 , ήταν αυτές που διακρίθηκαν από τον Γαλλικό σύλλογο. Από πλευράς πάγκων είχαμε Ιταλική μονομαχία αφου στη Λοτζ είναι ο Γκιουζέπε Κουτσαρίνι, και στην Μιλούζ ο Φράνκο Σαλβάνι.

Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου η Βακιφμπανκ υποδέχεται την γηπεδούχο Πλόβντιβ