09-09-2020 23:09

Ευρωπαϊκό Κ18: Η Βουλγαρία νίκησε την Ιταλία - Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Η πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κάτω 18 ετών ολοκληρώθηκε με τη νίκη της Βουλγαρίας επί της διοργανώτριας Ιταλίας με 3-2 σετ αλλά και την πρόκριση της Τσεχίας στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Έτσι τα ζευγάρια των ημιτελικών θα είναι Βουλγαρία - Τσεχία και Ιταλία - Πολωνία.

Η Βουλγαρία προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά της διοργάνωσης και θέλει να πάρει το πρώτο της μετάλλιο.

Η Ιταλία έχει έξι μετάλλια στη διοργάνωση και η Πολωνία 7 μετάλλια, ενώ και η Τσεχία τα τελευταία χρόνια συμμετέχει ανελλιπώς στα ημιτελικά έχοντας μάλιστα το χρυσό μετάλλιο του 2017.

Σε αγώνα για την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο η Βουλγαρία νίκησε την Ιταλία 3-2 (25-16, 13-25, 26-24, 21-25, 15-11) και πλασαρίστηκε στην πρώτη θέση όπου στον ημιτελικό θα έχει εύκολο έργο απέναντι στην Τσεχία. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο κρατούσαν στα χέρια τους οι Ιταλοί με προβάδισμα 24-22 αλλά επκράτησε η Βουλγαρία 26-24.

Η Ιταλία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση για τα ημιτελικά αλλά μετά την ήττα της θα πέσει πάνω στην ισχυρή Πολωνία που πήρε την πρώτη θέση στο Β΄όμιλο. Στον αγώνα για την 3η θέση το Βέλγιο νίκησε την Τουρκία 3-0 (27-25, 25-22, 25-22).

Στο μεγάλο ντέρμπι του Β΄ομίλου όπου κρίθηκε η δεύτερη θέση που οδηγούσε στα ημιτελικά η Τσεχία έκανε την καλύτερη εμφάνιση της και νίκησε την Γερμανία 3-0 (25-18, 25-22, 25-13). Στον άλλο αγώνα του Β ΄ομίλου η Πολωνία νίκησε την Λευκορωσία 3-1 (25-12, 22-25, 25-14, 25-13).

HMITΕΛΙΚΟΙ (θέσεις 1-4)