08-02-2020 18:16

Κύπρος: Ο Χριστοφιδέλης νίκησε τον Στράντζαλη και ο Λάιος τον Ρουμελιώτη

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στο προσφυγικό ντέρμπι την ΑΕ Καραβά με 3-0 στο «Σπύρος Κυπριανού» και σφράγισε την είσοδό της στην τετράδα (αντιμετωπίζει στα πλέϊ-οφς την Ομόνοια με μειονέκτημα έδρας και νικών), αλλά το πλέον συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στην 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στο «Θεμιστόκλειο».

Η Ανόρθωση του Κώστα Χριστοφιδέλη σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι κέρδισε 3-2 σετ τον Green Air Παφιακό του Θανάση Στάντζαλη.  «Μεγάλη Κυρία» άν και ισοβάθμισε με τους Παφίτες στη 2η θέση, να πάρει την 2η θέση και το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον Green Air Παφιακό ενόψει των αναμετρήσεών τους στα πλέϊ –οφς.

Οι δυο ομάδες έχουν από μια νίκη στην κανονική διάρκεια. Η Ομόνοια κέρδισε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος –Ελευθερία» την Αναγέννηση Δερύνειας του Γιάννη Μέλκα με 3-0 (η Αναγέννηση έμεινε στην 5η θέση).

Το ΑΠΟΕΛ του Γιάννη Λάιου με ανατροπή κέρδισε την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π.του Νίκου Ρουμελιώτη  με 3-1 στο Παραλίμνι και πήρε ψυχολογία ενόψει Κυπέλλου όπου οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν στα προημιτελικά.

«Σφράγισε» τετράδα

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ -  N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-3 (23-25, 14-25, 20-25)

Την είσοδό της στην πρώτη τετράδα και στα πλεϊ-οφς σφράγισε η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στην κοινή τους έδρα «Σπύρος Κυπριανού» σε 76’ την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ.

Η ΑΕ Καραβά θα αγωνιστεί στο γκρουπ 5-8 με στόχο την παραμονή. Σλκηρό ήταν το πρώτο σετ στο «Σπύρος Κυπριανού» με τους «ερυθρόλευκους» να επιβάλλονται 23-25 σε 29’ και να προηγούνται 0-1. Στο δεύτερο σετ η Ν.Papas Group Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε 08-12 και 09-17 για να κερδίσει 14-25 σε 21’ γράφοντας το 0-2 σετ. Στο τρίτο σετ, η ΑΕ Καραβά ήταν πιο ανταγωνιστική βρέθηκε στο -4 18-22, αλλά η Βαρωσιώτική ομάδα κέρδισε 20-25 σε 26’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (MOLCHANOV): Ramma, Mιχαήλ, Kaminski, Rodolfo, Χριστοφή, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Μιλτιάδους

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T. GULIBARTI): Pineiro, Guzman, Σιαπάνης, Χρυσοστόμου, Brook, Ζηκάκης – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Καλαφάτης.

Την κέρδισε και την άφησε εκτός τετράδας

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-0 (25-18, 25-20, 25-21)

Η Ομόνοια ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών με νίκη. Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής κέρδισε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με 3-0 την Αναγέννηση Δερύνειας. Η Ομόνοια ολοκλήρωσε στην κορυφή την κανονική διάρκεια, ενώ η Αναγέννηση έμεινε εκτός τετράδας. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-18 σε 25’. Στο δεύτερο σετ η Αναγέννηση ήταν πιο ανταγωνιστική αλλά η Ομόνοια προηγήθηκε 22-18 για να κερδίσει 25-20 σε 24’ αυξάνοντας σε 2-0 το σκορ. Πανομοιότυπα τα δεδομένα και στο τρίτο σετ με την Ομόνοια  να βρίσκει τον τρόπο να επιβάλλεται και να κερδίζει 25-21 σε 27’ και τον αγώνα 3-0 σε 76’.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Alves, Reinaldo, Προδρόμου, Ruiz, Πετρακκίδης Σ., Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Tondorovic, Τόφια, Shvalev, Garchet, Αποστόλου, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

Κέρδισε και πήρε πλεονέκτημα

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (27-25, 25-21, 19-25, 21-25, 15-12)

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στο Αθλητικό Κέντρο «Θεμιστόκλειο» επί του Green Air Παφιακού με 3-2 σετ για την 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι δυο ομάδες στο φινάλε ισοβάθμισαν στην 2η και 3η θέση με 28 βαθμούς και συγκρούονται στα πλέϊ – οφς σε μεγάλα παιχνίδια. Η Ανόρθωση ευνοείται στην ισοβαθμία, αφού έχει καλύτερο συντελεστή  στα σετ. (Ανόρθωση 09 νίκες – 05 ήττες 33 σετ υπέρ – 20 σετ κατά και Green Air  Παφιακός 09 νίκες – 05 ήττες 35 σετ υπέρ – 22 σετ κατά). Οι δυο ομάδες ξεκινούν τις μάχες των πλέϊ –οφς από το «Θεμιστόκλειο» με το σκορ στο 1-1 νίκες. Η ομάδα που θα πετύχει 4 νίκες πάει στους τελικούς. Το ντέρμπι κράτησε 144΄. Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο σετ η Ανόρθωση επικράτησε του Green Air Παφιακού με 27-25 σε 34’ κάνοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση κατάφερε στα κρίσιμα σημεία να επιβληθεί με 25-21 σε 32’ και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ άνηκε στον Green Air Παφιακό μετά τα μέσα του σετ και το 11-12 για την ομάδα του Στράντζαλη. Οι Παφίτες ξέφυγαν με 17-23 για να κερδίσουν 19-25 σε 29’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 σετ. Ο Green Air Παφιακός είχε τα ηνία στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε 08-11 και 10-15. Η Ανόρθωση πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 17-19 σε ένα πολύ ανταγωνιστικό σετ. Ο Green Air Παφιακός ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με +4 17-21. Οι παίκτες του Στράντζαλη διαμόρφωσαν το 18-22 με την ομάδα του Χριστοφιδέλη να προσπαθεί για να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Green Air Παφιακός κράτησε και σε 30’ κέρδισε 21-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον αγώνα. Στο τάϊ – μπρέικ που θα έκρινε τα πάντα στο ντέρμπι μετά το αρχικό 03-03, η Ανόρθωση πήρε τρεις πόντους, έναντι ενός του Green Air Παφιακού και προηγήθηκε 06-04. Ωστόσο, οι παίκτες του Θ. Στράντζαλη ισοφάρισαν 07-07, με την Ανόρθωση να προηγείται 08-07 στην αλλαγή του taraflex. Η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε εκ νέου με σερί 04-00 πόντους 11-07 σε ένα κρίσιμο σημείο του πέμπτου σετ. Οι δυο ομάδες μάχονταν με πείσμα για τη νίκη ενόψει πλέϊ –οφς, αλλά η Ανόρθωση είχε πάντα τα ηνία 12-08 και 13-09. Με το σκορ στο 13-10 ο κόουτς Κ. Χριστοφιδέλης κάλεσε τάϊμ – άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του ωστόσο ο Green Air Παφιακός ήταν  απειλητικός μειώνοντας σε 13-11. Η Ανόρθωση όμως κατόρθωσε να κερδίσει 15-12 σε 19’ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Τorres, Romanuti, Strugarevic, Σαββίδης, Δημητρίου, Haapkoski – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Κοντός, Π. Χρυσοστόμου

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Ανδρέου, Miranda, Caetano, Verissimo, Οικονομίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Πήρε ψυχολογία ενόψει Κυπέλλου

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π.- ΑΠΟΕΛ 1-3 (25-22, 19-25, 18-25, 23-25)

Ψυχολογία ενόψει των διπλών αναμετρήσεων με την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Κύπρου πήρε το ΑΠΟΕΛ που επιβλήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο Παραλιμνίου της Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Καττηγορίας. Ο αγώνας κράτησε 109’. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο σετ οι  «βυσσινί» κέρδισαν το πρώτο σετ 25-22 σε 30’ και έκανε το 1-0. Στο επόμενο σετ οι «γαλαζοκίτρινοι» ανασυντάχθηκαν κερδίζοντας 19-25 σε 25’ και ισοφάρισαν σε 1-1. Η ομάδα του Γ. Λάϊου έφερε το τρίτο σετ στα μέτρα της και κέρδισε σε 25’ 18-25 ανατρέποντας το σκορ κάνοντας το 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ «βυσσινί» και «γαλαζοκίτρινοι» πάλεψαν στα ίσια με αποτέλεσμα να συμβαδίζουν στο σκορ 16-16. Το ΑΠΟΕΛ κατέστη φαβορί για  τη νίκη όταν προηγήθηκε 20-22, αλλά η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. μείωσε σε 23-24, αλλά το ΑΠΟΕΛ πήρε το σετ κερδίζοντας με 1-3 σετ σε 29’.

Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π.(N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Stevovic, Rojas, Παπανδρέου, Milkov, Nascimento – Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Παπέτας, Πέτρου.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): Χρυσοστόμου, Κασαμπαλής, Juarez Gomes, Velichkovic, Γεωργίου, Ευσταθίου – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Κυθραιώτης.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕ 14 ΑΓΩΝΕΣ) Με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης (14 αγωνιστικές) η βαθμολογία στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών διαμορφώθηκε ως εξής:

Τα ζευγάρια σε πλέι οφς και πλέι άουτ

Με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής- τελευταίας στην κανομική περίοδο διαμορφώθηκε η κατάσταση τόσο στα πλέϊ – οφς για τις θέσεις 1-4 με στόχο τον τίτλο, όσο και για τις θέσεις 5-8 με στόχο την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στα ημιτελικά των πλέϊ –οφς θα αγωνιστούν Ομόνοια (1η) – N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα (4η). Οι «πράσινοι» προηγούνται με 2-0 στις νίκες και θέλουν άλλες δυο για την πρόκριση στους τελικούς, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν 4 νίκες.

Πρώτος αγώνας στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».

Στο δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών τα πάντα είναι στην ισορροπία. Ανόρθωση και Green Air Παφιακός θα συγκρουστούν με τις δυο ομάδες να είναι στο 1-1 και ζητούν άλλες τρεις για τις 4.

Πρώτος αγώνας στο «Θεμιστόκλειο Αθλητικό Κέντρο».

Στα πλέϊ –άουτς η 5η Αναγέννηση Δερύνειας θα αναμετρηθεί σε τοπικά ντέρμπι με την 8η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π.

Η Αναγέννηση προηγείται με 2-0 στις νίκες και χρειάζεται άλλες δυο για να εξασφαλίσει τη σωτηρία. Οι «βυσσινί» για να αποφύγουν τις μάχες υποβιβασμού θέλουν τέσσερεις νίκες.

Πρώτος αγώνας στο Κλειστό της Δερύνειας. Το ΑΠΟΕΛ που τερμάτισε 6Ο θα αντιμετωπίσει την 7η ΑΕ Καραβά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγούνται με 2-0 στις νίκες και θέλουν άλλες δυο για να ξεμπλέξουν. Η ΑΕ Καραβά χρειάζεται για την ανατροπή και την παραμονή τέσσερεις νίκες. Πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στο «Λευκόθεο».

Λεζ. Δυναμική φάση στο φιλέ από τον αγώνα Ομόνοια - Αναγέννηση Δερύνειας μεταξύ Ιvan Todorovic (Αναγέννηση Δερ.) και Reinaldo (Ομόνοια).