07-08-2019 16:47

Τόκιο 2020: Σερβία, ΗΠΑ, Κίνα, Ρωσία, Βραζιλία και Ιταλία πήραν την πρόκριση

Η Σερβία, οι ΗΠΑ, η Κίνα, η Ρωσία, η Βραζιλία και η Ιταλία προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μετά τα έξι προολυμπιακά γυναικών που ολοκληρώθηκαν την Κυριακή. Σε όλες τις περιπτώσεις τα φαβορί πήραν τις προκρίσεις καθώς είχαν και το πλεονέκτημα της έδρας, εκτός από την Πολωνία που στο Βρότσλαβ ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Σερβία.

Η Σερβία επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της και στο Προολυμπιακό τουρνουά και παρότι έχασε το 1ο σετ στη συνέχεια πήρε τη νίκη με 3-1 (21-25, 25-23, 25-16, 25-23) στο ματς που έκλεισε την αυλαία του ομίλου και έκρινε την πρώτη θέση και την πρόκριση. Την 3η θέση πήρε η Ταϊλάνδη μπροστά από το Πουέρτο Ρίκο. Μάλιστα η Ταϊλάνδη παραλίγο να κάνει την έκπληξη καθώς ηττήθηκε 3-2 σετ από την οικοδέσποινα Πολωνία.

Στον όμιλο που έγινε στο Νίνγκμπο της Κίνας παρουσία 8.000 θεατών η Κίνα νίκησε την Τουρκία με 3-0 (25-18, 25-12, 25-18) στον τελευταίο αγώνα που έκρινε την πρώτη θέση. Την τρίτη θέση πήρε η Γερμανία που νίκησε την Τσεχία 3-0 σετ.

Στον όμιλο που έγινε στο Σρέβεπορτ Μπόσλερ Σίτυ των ΗΠΑ η γηπεδούχος ομάδα και η Βουλγαρία πάλεψαν για την πρώτη θέση. Στον κρίσιμο αγώνα η Βουλγαρία προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά οι ΗΠΑ του Καρς Κίραλι πήρε τη νίκη με 3-2 (21-25, 25-18, 21-25, 25-20, 15-10). Την τρίτη θέση πήρε η Αργεντινή που νίκησε το Καζακστάν 3-1 σετ.

Στην Ουμπερλάντια της Βραζιλίας η γηπεδούχος ομάδα ήταν το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση και την πρόκριση και το επιβεβαίωσε παρότι πέρασε από πολλά κύμματα μέχρι να κλειδώσει την πρόκριση. Η Βραζιλία κράτησε την πρώτη θέση και το αήττητο αλλά δύο φορές έπαιξε κορώνα γράμματα την πρόκριση καθώς νίκησε με 3-2 σετ και το Αζερμπαϊτζάν και τον Άγιο Δομήνικο. Νίκησε το Αζερμπαϊτζάν 3-2 (25-13, 23-25, 21-25, 25-19, 15-12) και τον Αγιο Δομήνικο 3-2 (25-22, 25-19, 23-25, 18-25, 15-10). Ο Άγιος Δομήνικος νίκησε το Αζερμπαϊτζάν 3-0 σετ και πήρε την δεύτερη θέση, ενώ στην 4η θέση έμεινε το Καμερούν.

Στην Κατάνια της Ιταλίας τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα με τις γηπεδούχες να καθαρίζουν άνετα με 3-0 σετ την Ολλανδία (2η θέση), το Βέλγιο (3η θέση) και την Κένυα. Πιο πολύ δυσκολεύτηκαν με την Ολλανδία την οποία νίκησε 25-23, 25-17, 25-22.

Στο Καλίνιγκραντ η Ρωσία είδε το... Χάρο με τα μάτια της. Η Οικοδέσποινα του προολυμπιακού τουρνουά ήταν το μεγάλο φαβορί αλλά η Νότιος Κορέα έκανε τη μεγάλη έκπληξη. Νίκησε τον Καναδά 3-1 σετ και το Μεξικό 3-0 σετ και στην αναμέτρηση με τη Ρωσία αν και αουτσάιντερ προηγήθηκε 2-0 σετ. Μπροστά στη μεγαλύτερη έκπληξη της τετραετίας για το παγκόσμιο γυναικείο βόλεϊ η Ρωσία κατάφερε να ισορροπήσει και τελικά να κάνει την ανατροπή κερδίζοντας τον αγώνα με 3-2. Τα σετ 21-25, 20-25, 25-22, 25-16, 15-11.  Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από 7.000 Ρώσους, τις αθλήτριες και το προπονητικό επιτελείο των γηπεδούχων με τη μόνη διαφορά πως ο β΄ προπονητής της Ρωσίας Ιταλός Σέρτζιο Μπουσάτο έκανε άσεμνη χειρονομία.