Στον πρώτο ημιτελικό στη Τουρκία, η Νοβάρα νίκησε με 3-0 σετ και χρειαζόταν δύο σετ στον επαναληπτικό για να προκριθεί. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2018 Βακίφμπανκ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και επικράτησε με 3-1 σετ στην Ιταλία, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε μεγάλη μάχη, με την Εγκόνου να νικά την Τζου και με 39 πόντους της Ιταλίδας, η Νοβάρα θα διεκδικήσει στην πρωτεύουσα της Γερμανίας το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο.
Διαιτητές: Μπούρκιεβιτς, Ισάλοβιτς.
Τα σετ: 1-3 (23-25, 20-25, 25-15, 21-25), Χρυσό σετ: 16-14
*Οι πόντοι της Νοβάρα προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Βακίφμπανκ προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.
ΝΟΒΑΡΑ (Μπαρμπολίνι): Καρλίνι 3π., Τσιριτσέλα 5π., Πιτσινίνι 8π., Μπαρτς 16π., Βελίκοβιτς 8π., Εγκόνου 39π. / Σανσόνα (λ, 51% υπ.), Καμέρα, Νίζετιτς, Μπίτσι, Ζανόνι.
ΒΑΚΙΦΜΠΑΝΚ (Γκουιντέτι): Οζμπάι 6π., Τζου 26π., Καλισκάν 5π., Ρόμπινσον 9π., Σλοτς 18π., Ράσιτς 10π. / Όργκε (λ, 72% υπ.), Αϊκάτς, Γκουλουμπάι, Γιούλιο 1π., Καρακούρτ 2π.
Τελικός - Σάββατο 18 Μαΐου
17.00: Νοβάρα - Κονελιάνο
Ημιτελικοί
Δεύτερο παιχνίδι
Νοβάρα - Βακίφμπανκ 1-3 (23-25, 20-25, 25-15, 21-25), Χρυσό σετ: 16-14
Φενέρμπαχτσε - Κονελιάνο 0-3 (18-25, 22-25, 26-28)
Πρώτο παιχνίδι
Κονελιάνο - Φενέρμπαχτσε 3-0 (25-21, 25-23, 26-24)
Βακίφμπανκ - Νοβάρα 0-3 (17-25, 25-27, 15-25)
1961: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1962: Μπουροβέστνιεκ Οδησσού (ΕΣΣΔ) |
1963: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1964: Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) |
1965: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1966: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1967: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1968: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1969: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1970: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1971: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1972: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1973: Νίμσε Βουδαπέστης (Ουγγαρία) |
1974: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1975: Ντιναμό Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1976: Ερυθρός Αστέρας Πράγας (Τσεχοσλοβακία) |
1977: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1978: Τράκτορ Σβέριν (Δυτ.Γερμανία) |
1979: ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) |
1980: Ερυθρός Αστέρας Πράγας (Τσεχοσλοβακία) |
1981: Ουραλότσκα Σβερντλόφσκ (ΕΣΣΔ) |
1982: Ουραλότσκα Σβερντλόφσκ (ΕΣΣΔ) |
1983: Ουραλότσκα Σβερντλόφσκ (ΕΣΣΔ) |
1984: ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) |
1985: Αdk Άλμα Άτα (ΕΣΣΔ) |
1986: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ) |
1987: Ουραλότσκα Σβερντλόφσκ (ΕΣΣΔ) |
1988: Τοντόρα Ραβένα (Ιταλία) |
1989: Ουραλότσκα Σβερντλόφσκ (ΕΣΣΔ) |
1990: Ουραλότσκα Σβερντλόφσκ (ΕΣΣΔ) |
1991: Μλάντοστ Ζαγκάμπρια (Γιουγκοσλαβία) |
1992: Ιλ Μεσατζέρο Τεοντόρα Ραβένα (Ιταλία) |
1993: Λάτε Ρουτζιάντα Ματέρα (Ιταλία) |
1994: Ουραλότσκα Εκατερίνμπουργκ (Ρωσία) |
1995: Ουραλότσκα Εκατερίνμπουργκ (Ρωσία) |
1996: Παρμαλάτ Ματέρα (Ιταλία) |
1997: Φοπαπεντρέτι Μπέργκαμο (Ιταλία) |
1998: Ντουμπροβάτσκα Μπάνκα Ντουμπρόβνικ (Κροατία) |
1999: Φοπαπεντρέτι Μπέργκαμο (Ιταλία) |
2000: Φοπαπεντρέτι Μπέργκαμο (Ιταλία) |
2001: Έντισον Μόντενα (Ιταλία) |
2002: Κάννες (Γαλλία) |
2003: Κάννες (Γαλλία) |
2004: Μαριχάλ Τενερίφη (Ισπανία) |
2005: Ράδιο 105 Φοπαπεντρέτι Μπέργκαμο (Ιταλία) |
2006: Κολούζι Ντεσπάρ Περούτζια (Ιταλία) |
2007: Φοπαπεντρέτι Μπέργκαμο (Ιταλία) |
2008: Κολούζι Ντεσπάρ Περούτζια (Ιταλία) |
2009: Φοπαπεντρέτι Μπέργκαμο (Ιταλία) |
2010: Φοπαπεντρέτι Μπέργκαμο (Ιταλία) |
2011: Βακίφ Γκίνες Τέλεκομ Κωνσταντινούπολης (Τουρκία) |
2012: Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) |
2013: Βακίφ Γκίνες Τέλεκομ Κωνσταντινούπολης (Τουρκία) |
2014: Ντιναμό Καζάν (Ρωσία) |
2015: Εζατζίμπασι Κωνσταντινούπολης (Τουρκία) |
2016: Πόμι Κασαλματζιόρε (Ιταλία) |
2017: Βακιφμπάνκ (Τουρκία) |
2018: Βακιφμπάνκ (Τουρκία) |
2019: |