10-12-2018 12:51

Τεράστια νίκη της Πάντοβα, 3-1 την Περούτζια

Στην Α1 Ιταλίας, η Περούτζια υπέστη ήττα σοκ από την Πάντοβα με 3-1 σετ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την πρωτοπόρο στο φετινό πρωτάθλημα και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται απο την Σόρα.

Κορυφαίος για την Πάντοβα που έκανε την έκπληξη ήταν ο Λουίτζι Ραντάτσο που σημείωσε 16 πόντους με 13/22 επιθέσεις, 2 άσσους, 1 μπλοκ και 56% υποδοχή με 28% άριστη.

Η Μόντενα κέρδισε δύσκολα με 3-2 σετ την Σιένα και με αυτό τον τρόπο ανέβηκε στην δεύτερη θέση έχοντας 26 βαθμούς. Πρωταγωνιστές του ματς ήταν ο Ιβάν Ζάϊτσεφ (20 πόντοι, 17/38 επιθέσεις, 2 άσσους, 1 μπλοκ και 50% υποδοχή) και ο Τίνε Ούρναουτ (20 πόντοι, 17/33 επιθέσεις, 3 άσσους και 52% υποδοχή με 34% άριστη).

Επιπλέον, τεράστια νίκη πήρε η Μιλάνο κερδίζοντας την «κουρασμένη» Λούμπε από το παγκόσμιο συλλόγων, εντός έδρας με 3-0 σετ. Ο Νιμίρ Αζίζ Αμπντέλ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα καθώς σημείωσε 14 πόντους, με 12/23 επιθέσεις και 2 άσσους.