01-10-2018 02:59

Παγκόσμια πρωταθλήτρια πάλι η Πολωνία! (highlights - Foto)

Οπως το 2014 έτσι και απόψε η Πολωνία έκανε επίδειξη δύναμης στον τελικό του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος απέναντι στην Βραζιλία και με νίκη 3-0 σετ κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο και το τρίτο συνολικά (1974, 2014, 2018) στην κορυφαία διοργάνωση του παγκοσμίου βόλεϊ.

Επίσης ισοφάρισε τις επιδόσεις της Ιταλίας με τρία χρυσά και ένα αργυρό στη διοργάνωση.

Η Βραζιλία στην 6η της παρουσία σε τελικό και πέμπτη συνεχόμενη γνώρισε την ήττα για τρίτη φορά και για δεύτερη από την Πολωνία σε τελικό.

Το φινάλε γράφτηκε πριν από λίγα λεπτά στο Πάλα Αλπιτουρ του Τορίνο όπου η Πολωνία επικράτησε 3-0 σετ στον τελικό παρουσία 12.000 θεατών και ανάμεσα τους και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος.

Ολα κρίθηκαν στο 1ο σετ που η Πολωνία πήρε με 28-26 ανοίγοντας τον δρόμο προς τον τίτλο. Η Πολωνία του Βιτάλ Χέινεν ηττήθηκε στη διοργάνωση από την Αργεντινή (3-2), την Γαλλία (3-1) και την Ιταλία (3-2) σε αγώνες που όμως δεν επηρέασαν την πορεία της προς την κορυφή ενώ στα ημιτελικά νίκησε τις ΗΠΑ 3-2 και απόψε και την Βραζιλία 3-0 σετ έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές και πάλι τον πρώην ερυθρόλευκο πασαδόρο Φαμπιάν Ντρίζγκα και του Κούρεκ Κούμπιακ που ήταν και πάλι οι πρωταγωνιστές στην επίθεση και στο σερβίς.

Τιμή στον Φαμπρίτσιο Πασκουάλι

Μεγάλη τιμή για τον Ιταλό ρέφερι Φαμπρίτσιο Πασκουάλι. Ηταν ο πρώτος διαιτητής του τελικού ολοκληρώνοντας έτσι την πλούσια καριέρα του. Πριν τον αγώνα τιμήθηκε από τον πρόεδρο της ιταλικής ομοσπονδίας με αναμνηστικό. Δεύτερος διαιτητής ήταν ο Αργεντινός Ερμαν Γκονζάλο Καζαμικέλα.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-20, 25-23) σε 97΄.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Μπαρτόζ Κούρεκ 24π., Μιχάλ Κούμπιακ 12, Αρτούρ Σάλπουκ 10, Πιοτρ Νοβακόφσκι 3, Φαμπιάν Ντρίζγκα 3, Ματέους Μπιένεκ 2 / Πάβελ Ζατόρσκι (λ), Λόματζ Γκρέγκορ, Νταβίντ Κονάρσκι, Γιακούμπ Κοτσανόβσκι 3. Δεν έπαιξαν: Νταμιέν Σούλτζ, Νταμιάν Βόιτατσεκ, Αλεξάντερ Σλίβκα, Μπαρτόζ Κβόλεκ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρενάν Νταλ Ζότο): Γουάλας ντε Σόουζα 14π., Ντάγκλας 11, Φελίπε Φοντέλες 6, Λούκας Σάατκαμπ 6, Μπρούνο Ρεζέντε 1, Μαουρίτσιο Σόουζα 1 / Μάικ Ρέις Νασιμέντο (λ), Ταλες (λ), Εντερ Καρμπονέρα, Εντουάρντο 2, Ισάκ Σάντος 3, Εβάντρο Γκουέρα 7. Δεν έπαιξε: Κάρλος Εντουάρντο Μπαρέτο.

Σε λίγο περισσότερα και φωτορεπορτάζ από τις απονομές...

Οι ΗΠΑ 3-1 την Σερβία και χάλκινο μετά το 1994 στο ΣΕΦ (Highlights - Foto)

Τελικός
Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου
Βραζιλία - Πολωνία 0-3 (26-28, 20-25, 23-25)
Μικρός τελικός
Σερβία - ΗΠΑ 1-3 (25-23, 17-25, 30-32, 19-25)
Ημιτελικά
Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου
Βραζιλία - Σερβία 3-0 (25-22, 25-21, 25-22)
Πολωνία - ΗΠΑ 3-2 (25-22, 20-25, 23-25, 25-20, 15-11)

1949 (Πράγα): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Βουλγαρία Ρουμανία -

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ (1949-2014)