16-09-2018 01:46

Οι Ολλανδοί τρελάθηκαν και ισοπέδωσαν την Βραζιλία 3-1 μετά από 52 χρόνια (Ηighlights - video) (πανόραμα Β' ομίλου)

Η Ολλανδία θύμισε τις παλιές καλές εποχές και υποχρέωσε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Βραζιλία σε βαριά ήττα με 3-1 σετ παρουσία 4.000 θεατών στο Ρούσε της Βουλγαρίας. Είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία που η Ολλανδία νικάει την Βραζιλία και η πρώτη έγινε πριν από 52 χρόνια, το 1966 στη Τσεχοσλοβακία.

Σε συνδυασμό με τον πόντο που έχασαν οι βραζιλιάνοι κόντρα στην Γαλλία υποχώρησαν στην 4η θέση της βαθμολογίας του Β΄ομίλου και τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για το συγκρότημα του Νταλ Ζότο. Δείτε τα highlights του σούπερ ντέρμπι και της μεγάλης νίκης της Ολλανδίας.

Η Ολλανδία του Γκίντο Βερμιούλεν άγγιξε το τέλειο στην υποδοχή και στο σερβίς και πίεσε τους βραζιλιάνους στα άκρα με αποτέλεσμα να τους οδηγήσει σε πολλά λάθη. Ο Τερ Μάατ με 16 πόντους και ο Τερ Χόοστ με 15 πόντους ήταν οι δύο κορυφαίοι για τους ιπτάμενους Ολλανδούς που μαζί με τον Καναδά έχουν κάνει την έκπληξη στον όμιλο. Η Βραζιλία του Ρενάν Νταλ Ζότο είχε με 13 πόντους μόνο τους Λούκας, Ντούγκλας.

Τρία στα τρία ο Καναδάς του Αντιγκά

Νωρίτερα, ο Καναδάς του Στεφάν Αντιγκά με πρωταγωνιστή τον Περίν που πήρε 26 πόντους αλλά και τους Βερνόν και Χόαγκ νίκησε την Κίνα 3-1 σετ και σε τρεις αγώνες έχει την απόλυτη συγκομιδή πόντων. Η Κίνα το πάλεψε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ, είχε κορυφαίο τον Ζιάνγκ με 19 πόντους αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε χωρίς βαθμό μετά από 3 αγώνες.

Μεγάλο ντέρμπι στον όμιλο θα γίνει την Κυριακή όπου η Ολλανδία θα αντιμετωπίσει την Γαλλία σε ματς που θα παίξει ρόλο για τα πλασαρίσματα στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου.