Το κλασικό λατινοαμερικάνικο ντέρμπι θα γίνει για τις θέσεις 5-8 στις 13.30 όπου η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία που το 2013 ήταν η παγκόσμια πρωταθλήτρια. Νωρίτερα στις 11.00 το Ιράν θα αντιμετωπίσει την Κορέα στο ασιατικό ντέρμπι για τις θέσεις 7-8.
ΤΕΛΙΚΟΣ
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
1η ημέρα – Δευτέρα 24 Αυγούστου
Ιταλία – Αίγυπτος 3-1 (22-25, 25-14, 25-16, 25-19)
Κούβα – Κορέα 3-0 (25-21, 25-21, 25-22)
Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Ιράν 0-3 (16-25, 16-25, 20-25)
2η ημέρα – Τρίτη 25 Αυγούστου
Κούβα – Αίγυπτος 3-0 (25-20, 25-19, 25-17)
Ιράν – Κορέα 3-1 (22-25, 25-22, 25-17, 25-22)
Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Ιταλία 0-3 (20-25, 13-25, 12-25)
3η ημέρα – Τετάρτη 26 Αυγούστου
Ιράν – Κούβα 1-3 (31-33, 23-25, 25-15, 24-26)
Ιταλία – Κορέα 3-1 (25-15, 29-31, 25-22, 25-18)
Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Αίγυπτος 1-3 (14-25, 21-25, 25-22, 12-25)
Ρεπό – Πέμπτη 27 Αυγούστου
4η ημέρα – Παρασκευή 28 Αυγούστου
Ιταλία – Ιράν 3-1 (25-23, 15-25, 25-17, 26-24)
Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Κούβα 0-3 (22-25, 26-28, 16-25)
Κορέα – Αίγυπτος 3-1 (25-20, 25-18, 19-25, 25-22)
5η ημέρα – Σάββατο 29 Αυγούστου
Ιταλία – Κούβα 2-3 (27-25, 25-23, 24-26, 25-27, 09-15)
Ιράν – Αίγυπτος 3-2 (25-17, 22-25, 25-12, 24-26, 15-09)
Hνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Κορέα 0-3 (17-25, 18-25, 16-25)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Κούβα | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Ιταλία | 5 | 13 | (14-6) |
3. | Ιράν | 5 | 8 | (11-9) |
4. | Κορέα | 5 | 6 | (8-10) |
5. | Αίγυπτος | 5 | 4 | (7-13) |
6. | Ην.Αραβικά Εμιράτα | 5 | 0 | (1-15) |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
1η ημέρα – Δευτέρα 24 Αυγούστου
Ρωσία – Τυνησία 3-1 (25-15, 22-25, 25-15, 25-22)
Αργεντινή – Τουρκία 1-3 (19-25, 21-25, 25-22, 19-25)
Βραζιλία – Μεξικό 3-0 (25-14, 25-15, 25-16)
2η ημέρα – Τρίτη 25 Αυγούστου
Τουρκία - Τυνησία 3-0 (25-20, 25-22, 25-14)
Αργεντινή – Μεξικό 3-0 (25-17, 25-19, 25-14)
Ρωσία – Βραζιλία 3-1 (26-24, 17-25, 25-16, 25-21)
3η ημέρα – Τετάρτη 26 Αυγούστου
Τουρκία – Μεξικό 3-0 (25-22, 28-26, 25-12)
Ρωσία – Αργεντινή 3-2 (23-25, 25-21, 22-25, 25-22, 15-09)
Βραζιλία – Τυνησία 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-20)
Ρεπό – Πέμπτη 27 Αυγούστου
4η ημέρα – Παρασκευή 28 Αυγούστου
Μεξικό – Τυνησία 0-3 (22-25, 21-25, 24-26)
Ρωσία – Τουρκία 3-2 (21-25, 25-15, 25-23, 23-25, 15-08)
Βραζιλία – Αργεντινή 2-3 (18-25, 18-25, 33-31, 25-23, 13-15)
5η ημέρα – Σάββατο 29 Αυγούστου
Ρωσία – Μεξικό 3-0 (25-22, 25-12, 25-17)
Βραζιλία – Τουρκία 3-1 (22-25, 25-18, 25-19, 25-21)
Αργεντινή – Τυνησία 3-2 (25-21, 21-25, 25-23, 17-25, 15-06)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 5 | 13 | (15-6) |
2. | Τουρκία | 5 | 10 | (12-7) |
3. | Βραζιλία | 5 | 10 | (12-8) |
4. | Αργεντινή | 5 | 8 | (12-10) |
5. | Τυνησία | 5 | 4 | (7-12) |
6. | Μεξικό | 5 | 0 | (0-15) |
*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα προκριθούν στα ημιτελικά και οι ομάδες που θα πάρουν την 3η και την 4η θέση θα παίξουν για τις θέσεις 5-8.
*Στη φωτογραφία ο Αργεντινός Πάμπλο Κουγκάρτσεφ (2μ.03) καρφώνει μπροστά από το μπλοκ των Ρώσων.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U23 |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2015 (Ντουμπάι - ΗΑΕ) | - | ||||
2013 (Oυμπερλάντια - Βραζιλία): | Βραζιλία | Σερβία | Ρωσία | Βουλγαρία | - |