09-10-2015 12:42

Ξεκίνησε με το δεξί η Δραπετσώνα

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τη Δραπετσώνα. Συγκεκριμένα για την 1η αγωνιστική του κύπελου ΕΣΠΕΔΑ γυναικών, η ομάδα της Δραπετώνας αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΑΣ Περιστέρι και ύστερα από καλή εμφάνιση, νίκησε ε 3-1 (25-17, 25-17, 22-25, 25-23)
Στον αγώνα η Δραπετώνα μπήκε με όρεξη και με σωστό και αποτελεσματικό παιχνίδι, δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι στο 2-0. Στο τρίτο σετ, μετά το 14-18, η ομάδα χαλάρωσε και το Περιστέρι μπήκε ξανά στο παιχνίδι, αρχικά ισοφαρίζοτας στο 20-20 και στη συνέχεια παίρνοντας το σετ.

Στο 4ο σετ, το Περιστέρι, αναθάρρησε και κτύπησε την ισοφάριση του σκορ, αλλά η Δραπετωάν έδειξε τον απαιτούμενο χαρακτήρα και αφού προηγήθηκε με 7-10, 15-20, έστω και δύσκολα, πήρε σετ, νίκη και πρόκριση, αφού πρώτα το Περιστέρι, κατάφερε να ισοφαρίσει με 22-22.

Τώρα πια, για τη 2η αγωνιστική του κύπελλου, οι νικήτριες θα αγωνιστούν αύριο στο νησί του βόλει την Αίγινα, απέναντι στον Σαρωνικό.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 17-25, 25-22, 23-25)

ΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: (Κουγιουμτζόγλου) Μπουλά, Κασουρίδου Αλ., Βρυσοπούλου, Σιώρη, Σιδηροπούλου, Κουβέλη/ Τριανταφύλλου (λ), Κασουρίδου Β., Τσάτουμα, Παυλοπούλου, Κορομπίλη, Βουκιά.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Χατζηδημητρίου) Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδου, Βαγγή, Τζώρτζη, Δούκα, Μπουρέλι/ Κρεμμύδα (λ), Ιωάννου, Λιόλιου, Φούσκα, Μαθιουδάκη, Πολυμεροπούλου.