26-02-2014 19:30

Έγραψε ιστορία ο Πανναξιακός

Καρδιοχτύπησε ο Πανναξιακός απέναντι στον ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 και να συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία του σε φάιναλ-4 Κυπέλλου Γυναικών. Το παιχνίδι συνδυάστηκε με πολλές ανατροπές στο σκορ και τα σετ αφού η ομάδα της Νάξου ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, ο ΟΠΕΡ αντέδρασε πηγαίνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά την πρόκριση. Μεγάλη «μονομαχία» μεταξύ της Νίκιτς και της Ράντοβιτς, καθώς η Σέρβα διαγώνια του ΟΠΕΡ είχε 23/65 επιθέσεις, ενώ η Σέρβα ακραία της Νάξου είχε 24/65

Με τις δύο ομάδες να αναζητούν την πρώτη τους πρόκριση σε φάιναλ-4 Κυπέλλου Γυναικών, πρόσφεραν στους θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό του Ρεθύμνου ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και τα τρία από τα πέντε σετ κρίθηκαν στον πόντο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΟΠΕΡ ξεκίνησε δυνατά κάνοντας το αρχικό 6-1, με τον Πανναξιακό να αντιδράσει γρήγορα μειώνοντας σε 9-8. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 23-22 αλλά η Νάξος με ένα σερί 3-0 προηγήθηκε με 1-0 στα σετ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για το 2-0 και αφού πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ δεν έχασαν το προβάδισμα και πήραν το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός προηγήθηκε 14-12, αλλά το Ρέθυμνο με σερί 4-0 έφερε τα πάνω κάτω, πήρε προβάδισμα 16-14, 19-17 και μετά από δύο μπλοκ έγινε το 21-17. Η ομάδα της Κρήτης πήρε το 3ο σετ 25-19 και μπήκε πάλι στο παιχνίδι.

Σκληρή μάχη έγινε και στο τέταρτο σετ. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 24-22, αλλά ο Πανναξιακός ισοφάρισε 24-24. Οι ναξιώτισσες προηγήθηκαν 26-25 αλλά το Ρέθυμνο που είχε όλα τα υπόλοιπα σετ μπολ επικράτησε 29-27 μετά από άσσο της Νίκιτς και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Αποφασισμένο για την ολική ανατροπή και την πρόκριση το Ρέθυμνο προηγήθηκε στο τάι μπρέικ με 6-3. Εκείνη την στιγμή ο Πανναξιακός βελτίωσε το σερβίς και το μπλοκ και μπήκε μπροστά στο σκορ με 7-9 όμως η ομάδα της Κρήτης έφτασε στο 12-10 και είχε κόντρα μπάλα με την Βασίλεβα να στέλνει άουτ το πλασέ της. Στο 13-13 ακολούθησε άουτ επίθεση της Νίκιτς για το 13-14 και στην επόμενη φάση η Νάξος έβγαλε την άμυνα και με επίθεση της Ράντοβιτς τελείωσε το ματς.

«Δεν ήταν μια μάχη Νίκιτς, Ράντοβιτς παρόλο που κάτι τέτοιο φαίνεται από τη στατιστική. Ήταν μια μάχη μεταξύ δύο καλών ομάδων… Δεν μου αρέσει να αναφέρομαι ξεχωριστά σε κάποια αθλήτρια, όμως σήμερα πρέπει να σταθώ στην Τσέσλιαρ, αφού έκανε σπουδαίο παιχνίδι και με την ηρεμία της ‘τράβηξε’ όλη την ομάδα στα κρίσιμα σημεία’, αλλά και στην Τρίβουνιτς η οποία έκανε δουλειά που δεν φαίνεται», είπε ο Ζόραν Κόβαζιτς και συμπλήρωσε: «Είναι μια μεγάλη επιτυχία για τον Πανναξιακό και όλοι χαιρόμαστε. Δεν φοβήθηκα καμία στιγμή παρόλο που το Ρέθυμνο επέστρεψε στο ματς, γιατί στην καριέρα μου έχω ζήσει πολλά τέτοια παιχνίδια».

Στον αντίποδα ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος δεν μπορούσε να χωνέψει τον αποκλεισμό της ομάδας του…
«Φτάσαμε στην πηγή όπως πέρσι με την Κηφισιά και δεν ήπιαμε νερό. Η Νάξος είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και πήρε την πρόκριση. Κλειδί ήταν το πρώτο σετ που έπρεπε να είχαμε πάρει και η χαμένη κόντρα επίθεση στο 12-10 του τάι μπρέικ», είπε ο Δραμινός τεχνικός.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 18-25, 25-19, 29-27, 13-15)

ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 6 (6/19 επ., 75% υπ. – 38% άριστες), Βασίλεβα 18 (16/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Νίκιτς 29 (23/65 επ., 6 άσοι), Καλογριδάκη 9 (6/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυρέα, Μπόνχεβα 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σημαντηράκη –λ (48% υπ. – 16% άριστες) / Φεντότοβα 8 (6/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 13% άριστες), Κατερίνη.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 15 (13/31 επ., 2 άσοι, 43% υπ. – 35% άριστες), Κωνσταντινίδου 10 (5/8 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσέσλιαρ 5 (5/9 επ.), Ράντοβιτς 28 (24/65 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 20% άριστες), Καρπουζά 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Κακουράτου –λ (52% υπ. – 30% άριστες) / Φάρκωνα, Λαγουδάκη 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)