27-09-2022 21:26

Παγκόσμιο γυναικών: Τρίτη νίκη για την Ιταλία με σόου Εγκόνου

Τρίτη σερί νίκη για την Ιταλία η οποία στο ντέρμπι κορυφής του Β’ ομίλου επικράτησε 3-1 (21-25, 30-28, 29-27, 25-9) του Βελγίου με ανατροπή. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι πρωταθλήτριες Ευρώπης έδωσαν μεγάλη μάχη στα τρία πρώτα σετ ενώ στο τέταρτο, το Βέλγιο κατέρρευσε και οι νικήτριες έκαναν πάρτι με 25-9.

Φοβερή και τρομερή η διαγώνια Πάολα Εγκόνου η οποία με 31 πόντους πήρε την Σκουάντρα Αντζούρα στην πλάτη της ενώ από το Βέλγιο η εκπληκτική ακραία Μπριτ Χέρμποτς πήρε 28 πόντους οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί να δώσουν τη νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το18-18 αλλα στη συνέχεια το Βέλγιο ξέφυγε και πήρε το σετ με 21-25.Θρίλερ 58 πόντων είχαμε στο δεύτερο όπου η Ιταλία προηγήθηκε με 24-19 , το Βέλγιο ισοφάρισε με 24-24, 26-26, 28-28, 30-28 με την Ντανέσι που πέτυχε 16.

Στο τρίτο σετ το Βέλγιο ήταν αυτό που άγγιξε την κατάκτηση του δεύτερου σετ με 19-24 αλλα η φοβερή Ιταλία ισοφάρισε σε 24-24 και πήρε το σετ με 29-27. Η ανατροπή της Ιταλίας επηρέασε ψυχολογικά το Βέλγιο που δεν μπήκε ποτέ στο ματς και ηττήθηκε με 25-9.