04-05-2022 21:30

«Πύρρεια» νίκη για τον Απόλλωνα Καλαμάτας που ισοφάρισε σε «1-1» το Αιγάλεω αλλά έχασε την Σοφία Καρακύκλα

Ένας τρομερά παθιασμένος και αποφασιστικός Απόλλωνας Καλαμάτας, αν και σοκαρίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό της κεντρικής Σοφίας Καρακύκλας, στο δεύτερο σετ, βρήκε την ψύχη εκείνη που τον οδήγησε σε 3-0 (25-22, 25-17, 25-14) επι του Αιγάλεω , ισοφάρισε τη σειρά σε «1-1» και πλέον όλα θα κριθούν στην «μητέρα των μαχών» το Σάββατο και πάλι στην έδρα του Αιγάλεω.

Να σημειώσουμε ότι το αγωνιστικό μπήκε σε δεύτερη μοίρα, καθώς όλο το γήπεδο μούδιασε από τον τραυματισμό της 24 χρονης κεντρικής Καρακύκλα σε ανύποπτη φάση στο 5-4 του δεύτερου σετ, όταν μετά από άλμα για μπλοκ δεν πάτησε καλά και προσγειώθηκε άσχημα στο τερέν, ουρλιάζοντας από τον πόνο. Αμέσως της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες από τον πατέρα της και γιατρό του αγώνα Χαράλαμπο Καρακύκλα.

Αρχικά μεταφέρθηκε υποβασταζόμενη στο ιατρείο του γηπέδου και κατόπιν στο νοσοκομείο Καλαμάτας για να υποβληθεί σε σειρά εξετάσεων, με τις πρώτες πληροφορίες να μιλούν για σοβαρό κάταγμα στην αριστερή ποδοκνημική. Μάλιστα στο τέλος του αγώνα οι συμπαίκτριες της, της αφιέρωσαν τη νίκη ενώ οι 300 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό της Παραλίας, φώναξαν ρυθμικά το όνομα της.

Αγωνιστικά ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος από την εμφάνιση του στο προηγούμενο ματς στο Αιγάλεω. Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 19-21 όπου προηγήθηκε το Αιγάλεω με άσσο της Ράπτη. Η ομάδα του Απόλλωνα αντέδρασε με Τόσι, Καραμούντζου πέρασε μπροστά με 23-21. Η Μελετιάδη μείωσε σε 23-22, η εκπληκτική Τόσι έκανε το 24-22 και από λάθος του Αιγάλεω πήρε το σετ με 25-22.

Μάχη είχαμε και στο δεύτερο σετ. Μετά τον τραυματισμό της Καρακύκλα, το Αιγάλεω πέρασε προσωρινά μπροστά με 5-6 αλλα πολύ γρήγορα οι γηπεδούχες συνήλθαν και πέρασαν μπροστά με την Κόλλια με 11-8. Το «Σίτι» μείωσε σε 13-12 αλλα ένα ξέσπασμα του Απόλλωνα, του έδωσε προβάδισμα με +4 (17-13) από την εξαιρετική Καραμούντζου. Το Αιγάλεω αντέδρασε μείωσε σε 19-17 με την Φακοπουλίδου, αλλα με ένα φοβερό σερί 6-0, οι παίκτριες του Μυτσκίδη πήραν το σετ με 25-17 και έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο ο Απόλλωνας ηταν καταιγιστικός, πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά με 11-4, το Αιγάλεω δεν έδειξε διαθεση να κυνηγήσει την μείωση της διαφοράς και η ομάδα της Καλαμάτας με συνοπτικές διαδικασίες επικράτησε με 25-14 και διαμόρφωσε το τελικό 3-0, ανανεώνοντας το ραντεβού για το Σάββατο. Απο τον Απόλλωνα ολες εκαναν κατάθεση ψυχης για  τη νίκη, απο το Αιγάλεω ξεχώρισαν Βλάχου και Ράπτη.

Διαιτητές: Φραγκάκης-Καραγιαννόπουλος

Τα σετ 3-0 (25-22, 25-17, 25-14)

Απόλλωνας( Μυτσκίδης) Βενέτη, Τοσι, Καραμούντζου, Κόλλια, Καρακύκλα, Αποστολοπούλου, Γκιαούρη (λ) Γιόλα Ειρ, Θεοδωρακέα

Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου, Φακοπουλίδου, Ράπτη, Μελετιάδη, Πατεράκη, Οικονομάκη Τριγωνίδου (λ). Λύρα (λ), Δρέμπελα, Γκέκοβιτς