23-01-2022 15:41

A2 Γυναικών: Ο νόμος του Απολλώνιου, 3-0 τον Μίλωνα στο ντέρμπι του Ά ομίλου με υπογραφή Ευθυμιάδη

Στα πλέι οφ της Α2 και μαθηματικά πέρασε ο Απολλώνιος. Με «σπασμένα φρένα» συνέχισε την πορεία της στον Ά όμιλο της Α ζώνης, η «ντριμ τιμ» του Κερατσινίου καθώς στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, επικράτησε 3-0 (25-18, 25-22, 28-26) του Μίλωνα και έφτασε τους 24 πόντους, αφήνοντας το σύλλογο της Ν. Σμύρνης στο -10 (14) και στην τρίτη θέση, ενώ η Αγ. Παρασκευή που επικράτησε της ΕΑΠ με 3-0 ανέβηκε προσωρινά στην πολυπόθητη δεύτερη θέση με 15, Απομένει το σημερινό ματς της ΕΑΠ με τον Ηρακλή Κηφισιάς που ειναι τέταρτος με 13 πόντους.

Πρόκειται για την τρίτη νίκη του Απολλώνιου στη φετινή σεζόν κόντρα στο σύλλογο της Ν. Σμύρνης, καθώς οι παίκτριες της Κάταλιν Κις κέρδισαν δύο ματς πρωταθλήματος και σε νοκ άουτ ματς στο κύπελλο ενώ συνολικά σε 12 ματς έχει μία ήττα από τη Λαμία!

Και στο χθεσινό ντέρμπι και οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν δυνατά στα δύο από τα τρία σετ, αλλά ο Απολλώνιος κατάφερε με πλουραλισμό στην επίθεση, την προσωπικότητα των παικτριών του και την τεράστια θέληση για νίκη, να επικρατήσει και να ξεπεράσει όποια προβλήματα του έβαλε ο «διαβασμένος» Μίλωνας. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Στη συνέχεια ο Απολλώνιος πάτησε «γκάζι» και μες σερί 9-2 από Ριπνάγια, Ευθυμιάδη, Πάτα και Λάβδα πήρε το σετ εύκολα με 25-18 και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο είχαμε γερή κόντρα. Οι δύο ομάδες αρχικά ήταν κοντά μέχρι το 14-13, ο Απολλώνιος με επιθετικό ξέσπασμα κυρίως από τις κεντρικές, Δίκη και Πάτα και χαμένα σερβίς του Μίλωνα πέρασε μπροστά με 21-16. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με Γεωργακοπούλου και Θώδη πλησίασαν στον πόντο με 23-22. Ψύχραιμες οι γηπεδούχες με Ευθυμιάδη και Πάτα κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22 και να πάρουν προβάδισμα με 2-0 σετ.

Δραματικό ήταν το τρίτο σετ με «ηρωϊδα της τελευταίας στιγμής» την ακραία Κέλλυ Ευθυμιάδη. Αρχικά οι δύο ομάδες μετά από πολλές ανατροπές, έφτασαν ισόπαλες μέχρι το 19-19. Εκεί ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα με 19-21, 20-22 με Κακλαμάνου και 21-23 με την Θώδη. Οι γηπεδούχες με την Ριπνάγια ισοφάρισαν σε 23-23 και από χαμένο σερβίς του Απολλώνιου έφτασε σε σετ μπολ με 23-24. Η Σιδεράτου το «έσβησε» με 24-24, δεύτερο σετ μπολ με 24-25 απο την Παπαχατζή, ακολούθησε νέα ισοπαλία 25-25 απο την Ευθυμιάδη, ο Μίλωνας ξαναέφτασε σε τρίτο σετ μπολ με 25-26 αλλα και πάλι η ομάδα του Κερατσινίου στάθηκε όρθια και έφτασε σε τρίτη ισοπαλία με 26-26 απο το χέρι της Σιδεράτου.

Το φινάλε ήταν ακόμη πιο αγωνιώδες, καθώς η Ευθυμιάδη με τεράστια ψυχραιμία και καθαρό μυαλό τελείωσε δύο κρίσιμε επιθέσεις και με 28-26 υπέγραψε το τελικό 3-0 μέσα σε έξαλα πανηγύρια από τις γηπεδούχες. Από τις νικήτριες κορυφαία η Ευθυμιάδη και πολύ κοντά και οι υπόλοιπες παίκτριες που αρνήθηκαν να χάσουν στα κρίσιμα σημεία του ματς ενώ από τον Μίλωνα ξεχώρισαν Γεωργακοπούλου και Θώδη.

Τα σετ 3-0 (25-18, 25-22, 28-26)

Διαιτητές Προκοπίου- Καραγιαννάκης

Απολλώνιος (Κις): Λάβδα, Σιδεράτου, Ριπνάγια, Δίκη, Πάτα, Ευθυμιάδη, Τουλγαρίδου (λ), Γιαννατσή

Μίλωνας (Δεναξάς) Αποστόλου, Λακασά, Γεωργακοπούλου, Δορμπαράκη, Παπαχατζή, Θώδη, Χάνα (λ), Βουλγαράκη(λ) Κακλαμάνου, Σπύρη, Αντουβά, Κοντούδη