23-11-2021 16:15

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική Γυναικών: Παρέμειναν συγκάτοικοι στην κορυφή Δεξαμενή και Αγ. Στέφανος, μεγάλο διπλό απο τη Νέα Μάκρη

Με διπλή ισοβαθμία στην κορυφή συνεχίστηκε το πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών για την 7η αγωνιστική αφού Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και ΑΟ Αγίου Στεφάνου βρίσκονται μαζί στους 17 βαθμούς.

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης σημείωσε την έκτη νίκη της και παρέμεινε αήττητη, έχοντας κάνει και το ρεπό της. Ο ΑΟ Καρέα πάλεψε για μεγάλο κομμάτι του αγώνα και μάλιστα πήρε το τρίτο σετ, ωστόσο η ομάδα της Μεταμόρφωσης είχε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 1-3 και να συνεχίσει χωρίς απώλειες τη σεζόν.

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου επί του ΑΟ Θρακομακεδόνων. Οι γηπεδούχες είχαν πολύ καλή εικόνα για κάτι παραπάνω από δύο σετ αλλά η αποτελεσματικότητα και η ποιότητα των φιλοξενούμενων οδήγησε τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου σε ακόμα διπλό, με 0-3.Πολύ σημαντικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε ΟΠΕ Χαλκίδας και ΕΣ Νέας Μάκρης.

Η ομάδα της Χαλκίδας ενα νικούσε θα παρέμενε στην κορυφή με τριπλή ισοβαθμία. Ωστόσο η ΕΣ Νέας Μάκρης έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια για φέτος και παρά την αντίσταση της ΟΠΕ Χαλκίδας πήρε μια μεγάλη νίκη με 0-3 και πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται αμφότερες στους 14 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρώτη θέση.

Ήττα αλλά κερδισμένος βαθμός για τον ΓΣ Γλυκών Νερών στην έδρα του Πανελληνίου. Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε δύο φορές αλλά ο ΓΣ Γλυκών Νερών «επέστρεψε» ισάριθμες φορές. Στο καθοριστικό πέμπτο σετ οι γηπεδούχες ήταν πολύ καλύτερες και έβγαλαν από το ρυθμό τους τις κοπέλες των Γλυκών Νερών με το τελικό 3-2 να στερεί από τις φιλοξενούμενες το ενδεχόμενο για είσοδο στην τετράδα.ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" και ΓΣ Απόλλων συνέχισαν με νίκες απέναντι σε Δάφνη Αγ. Δημητρίου και Παλλήνη αντίστοιχα.

Από τη μία, ο Αναγυρούς πέτυχε μια μεγάλη ανατροπή από 0-2 σε 3-2 και άφησε τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Απόλλων πέρασε από την έδρα της Παλλήνης με 1-3 έχοντας έναν αξιόμαχο αντίπαλο που πάλεψε και στα τέσσερα σετ αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάποιο βαθμό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

7η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΓΣ Κερατέας - Ρεπό

ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου   3-2 (19-25,17-25,25-20,25-19,15-11)

ΑΟ Καρέα - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης 1-3 (18-25,16-25,25-21,10-25)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΕΣ Νέας Μάκρης   0-3 (18-25,22-25,15-25)

Πανελλήνιος ΓΣ - ΓΣ Γλυκών Νερών 3-2 (25-22,17-25,25-20,15-25,15-5)

ΑΟ Παλλήνη - ΓΣ Απόλλων    1-3 (22-25,25-15,17-25,22-25)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΑΟ Αγίου Στεφάνου 0-3 (20-25,26-28,17-25)