07-11-2021 02:02

Aνώτερη η ΧΑΝΘ πέρασε με Σπασόγιεβτς και Γουγούση απο τον Κορυδαλλό με 1-3 (vid)

Με όπλο το μπλοκ που της απέφερε πολλούς άσσους και τις Σπασόγιβιτς και Γουγούση να «πυροβολούν» συνέχεια, η ΧΑΝΘ πέρασε με 1-3 (18-25, 25-18, 10-25, 17-25) από τον Κορυδαλλό και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην φετινή Πρι Λιγκ.

Από την άλλη η νεανική και πολύ φιλότιμη Άρτεμις, προσπάθησε να πάρει κάτι από το ματς αλλα δεν τα κατάφερε, είχε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή, έκανε πολλά και αβίαστα λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ και δεν μπόρεσε να σταματήσει τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Χρ. Ντινόπουλου προηγήθηκε με 2-6, 8-11, 11-17, 14-21, 15-23, 18-24, 18-25 και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Παναγιώτη Ζουπάνου μπήκε μεταμορφωμένη, αγωνίστηκε με πολύ πάθος πείσμα και με εξαιρετική Γούνου να τελειώνει φάσεις πήρε προβάδισμα. Αρχικά ξέφυγε με 5-1, 12-9, η ΧΑΝΘ ισοφάρισε 14-14, με σερί 5-1 η Άρτεμις ξέφυγε με 19-15, 22-17, 25-18 και ισοφάρισε σε 1-1.

Απίθανη εξέλιξη είχε το τρίτο σετ με τη ΧΑΝΘ καταιγιστική και την Αρτεμις να πετάει πολύ γρήγορα λευκή πετσέτα και τις φιλοξενούμενες να επικρατούν με το εντυπωσιακό 10-25,  Ντέρμπι ξανάγινε στο τέταρτο σετ με την Άρτεμις να ξεφεύγει με 11-8, τη ΧΑΝΘ να ισοφαρίζει σε 14-14.ενω τρια λάθη της Άρτεμις στη σειρά και τρεις πόντουι από τις φιλοξενούμενες έφεραν σερί 6-0 και εκτόξευσαν την διαφορά στο 14-20. Στην εξέλιξη οι γηπεδούχες τα παράτησαν και οι Θεσσαλονικές με 17-25 «κλείδωσαν το πολύτιμο τρίποντο (1-3).

Από τη ΧΑΝΘ βοήθησαν επίσης ουσιαστικά η Αρμουτάκη, Νώτη και Γιαννούλη ενώ από την Άρτεμις Γούνου, Ζαγαλίκη και τα λίμπερο Τζαφέρη και Ραυτοπούλου οι οποίες «σκούπισαν το γήπεδο.

Τα σετ 1-3 (18-25, 25-18, 10-25, 17-25)

Διαιτητές Παπαχατζής-Γεωργιάδης

Άρτεμις Κορυδαλλού ( Ζουπάνος) : Ζαγαλίκη, Μπαξιβανάκη, Γούνου, Μπουρέκα, Μανίκα, Μερακλή, Τζαφέρη (λ), Ραυτοπούλου (λ) Καλιντεράκη, Αναργύρου, Τζινιέρη, Νικολιτσέα, Λουκά Κων/να.

ΧΑΝΘ (Ντινόπουλος) Νώτη, Αρμουτάκη, Γκαλίτσιου, Γιαννούλη, Σπασόγιεβιτς, Γουγούση, Ευθυμιάδου (λ), Ιωαννίδου, Κόντη, Ηλιάδη.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο  ολόκληρη την αναμέτρηση του αγώνα 'Αρτεμις-ΧΑΝΘ ο οποιος για τεεχνικούς λόγους δεν μπόρεσε να γίνει  Live streaming απο το κλειστο του Κορυδαλλού