03-08-2021 12:58

Ολυμπιακοί Αγώνες: ROC...ημιτελικός με την Βραζιλία στους 'Ανδρες

Η δεύτερη μονομαχία Βραζιλίας-Ρωσίας στο τουρνουά Ανδρών, είναι ο πρώτος ημιτελικός που δημιουργήθηκε μετά σημερινές νίκες στην φάση των «8», όπου η Ρωσία επικράτησε 3-0 (25-21, 30-28, 25-22) του Καναδά και η Βραζιλία της Ιαπωνίας επίσης με 3-0 (25-20, 25-22, 25-20). Οι δύο ομάδες είχν συναντηθεί στον δεύτερο όμιλο σιις 28/7 με τους Ρώσους να ειναι φανταστικοί και να επικρατούν με 3-0 των αντιπάλων τους.

Καναδάς-Ρωσία 0-3

Καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία των σετ, οι Ρώσοι επικράτησαν 3-0 (25-21, 30-28, 25-22) του πολύ μαχητικού και ψυχωμένου Καναδά και πήραν το πρώτο εισιτήριο για τον ημιτελικό. Οι..Roc είχαν πολυφωνία στην επίθεση, πίεσαν πολύ στο σερβίς με 8-4 άσσους ενώ στους τελευταίους πόντους των σετ, ήταν πιο ψύχραιμοι και με λιγότερα λάθη.Μεγάλο θρίλερ είχαμε στο δεύτερο σετ όπου παίχτηκαν 58 πόντοι.

Η Ρωσία προηγήθηκε με 23-20, ο Καναδάς ισοφάρισε σε 23-23 και απείλησε με την κατάκτηση του. Ακολούθησε τρομερή μάχη και μετά από 4 χαμένα σετ μπολ , η Ρωσία επικράτησε με 30-28. Από τη Ρωσία ξεχώρισαν ο Βολκοφ με 15, Μιχαϊλοφ με 14, Κλιούκα 12 ενώ από τον Καναδά που ήταν το αουτσάιντερ και τα έδωσε όλα , Περίν με 15, Σκλάτερ με 14 και Μπέρκελ με 11, ήταν οι πρωταγωνιστές.

Ιαπωνία- Βραζιλία 0-3

Στον ημιτελικό άλλης μιας Ολυμπιάδας πέρασε η Βραζιλία που με την προσωπικότητα των παικτών της, την φανέλα που διαθέτει και με τεράστια αυτοπεποίθηση λύγισε τους γηπεδούχους Ιάπωνες με 3-0 (25-20, 25-22, 25-20). Οι «Σελεσάο» ήταν καλύτεροι στο μπλοκ και στην επίθεση και με τους Λεαλ που πέτυχε 16, Σοόυζα13, Λουκαρέλι 12, κυριάρχησαν.

Από την άλλη οι Ιάπωνες πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά στα κρίσιμα σημεία του ματς δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση. Μάλιστα στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν με 9-5, και 14-10 αλλα δεν άντεξαν στην πίεση των Ολυμπιονικών του 2016. Από τους Ιάπωνες ξεχώρισαν ο Ισικάβα με 17 και ο κουρασμένος Νισίντα με 13.