Η «γαλανόλευκη» συμμετέχει στον Γ' προκριματικό όμιλο με αντιπάλους την Ισπανία, την Νορβηγία και την Αυστρία. Το πρώτο τουρνουά θα γίνει στη Λάρισα το διάστημα 7-9 Μαΐου και το δεύτερο στην Αυστρία το τριήμερο 13-15 Μαΐου.
Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών το 2021 θα διεξαχθεί σε 4 χώρες (Σερβία, Βουλγαρία, Κροατία, Ρουμανία). Ήδη την πρόκριση έχουν εξασφαλίσει οι διοργανώτριες χώρες και η τελική οκτάδα του ευρωβόλεϊ του 2019 (Τουρκία, Ιταλία, Πολωνία, Ολλανδία, Γερμανία, Ρωσία, Λευκορωσία, Βέλγιο, Αζερμπαϊτζάν).
Στη τελική φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.
Συγκριτικά με την ομάδα που είχε αγωνιστεί στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019 απουσιάζουν τα ονόματα των Ευαγγελία Μερτέκη, Παναγιώτα Διώτη, Μαρία Οικονομίδου, Αρέτα Κονόμι και Αθηνά Παπαφωτίου, όμως η τελευταία έχει ενημερώσει ότι αποχωρεί από την Εθνική ομάδα.
Μετά από δύο χρόνια επέστρεψε στην Εθνική ομάδα η Ευαγγελία Χαντάβα, ενώ νέα πρόσωπα είναι η Μάρθα Ανθούλη, η Ιωάννα Πολυνοπούλου και η Παναγιώτα Ξανθοπούλου.
Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γκιγιέρμο Ναράρχο και οι συνεργάτες του επέλεξαν τις παρακάτω αθλήτριες για την προετοιμασία:
Πασαδόροι: Στέλλα Χριστοδούλου, Όλγα Βεργίδου, Παναγιώτα Ξανθοπούλου.
Ακραίες: Σοφία Κοσμά, Ασημίνα Νικολογιάννη, Όλγα Στράντζαλη, Κωνσταντίνα Βλαχάκη, Αθανασία Τοτσίδου, Ευαγγελία Χαντάβα.
Διαγώνιες: Ανθή Βασιλαντωνάκη, Μάρθα Ανθούλη.
Κεντρικές: Γεωργία Λαμπρούση, Άννα Καλαντάτζε, Κατερίνα Γιώτα, Ιωάννα Πολυνοπούλου, Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου.
Λίμπερο: Μαριαλένα Αρτακιανού, Παναγιώτα Ρόγκα.
Το προπονητικό επιτελείο αποτελείται από:
Γκιγιέρμο Ναράνχο (Πρώτος προπονητής)
Νίκος Μπουτσορής (Βοηθός προπονητής)
Γιάννης Παρασχίδης (Γυμναστής)
Ρικάρντο Μποϊέρι (Στατιστικολόγος)
Αλέξανδρος Νακαστσής (Φυσιοθεραπευτής)
Βαγγέλης Περόπουλος (Τιμ μάνατζερ)
Το πρόγραμμα του Γ' προκριματικού ομίλου:
Παρασκευή 7 Μαΐου 2021
17.30: Ισπανία - Αυστρία
20.30: Ελλάδα - Νορβηγία
Σάββατο 8 Μαΐου 2021
17.30: Αυστρία - Νορβηγία
20.30: Ισπανία - Ελλάδα
Κυριακή 9 Μαΐου 2021
17.30: Νορβηγία - Ισπανία
20.30: Αυστρία - Ελλάδα
Όλοι οι προκριματικοί όμιλοι γυναικών
Α' όμιλος: Λευκορωσία, Ελβετία, Εσθονία.
Β' όμιλος: Ουκρανία, Πορτογαλία, Γεωργία, Σουηδία
Γ' όμιλος: Ισπανία, Ελλάδα, Αυστρία, Νορβηγία.
Δ' όμιλος: Σλοβακία, Φινλανδία, Μαυροβούνιο, Κόσοβο.
Ε' όμιλος: Ουγγαρία, Γαλλία, Ισραήλ, Δανία.
Ζ' όμιλος: Σλοβενία, Τσεχία, Βοσνία, Λετονία.