25-11-2020 22:03

Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών: Διπλασίασε τις νίκες της η Νοβάρα 3-0 την Όλομουτς

Την δεύτερη νίκη της (χθες 3-0 την Ρωσική Καζάν) στον πέμπτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών που διοργανώνει στην έδρα της, πέτυχε η Νοβάρα. Η Ιταλική ομάδα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση της Serie A1, επικράτησε της  τυπικά γηπεδουχου, Τσέχικης Όλομουτς με 0-3 (17-25, 25-27, 20-25).

Ήταν η 11 σερί νίκη για την Νοβάρα από τον Ιανουάριο του 2016, στην συγκεκριμένη διοργάνωση.Η ομάδα του Στέφανο Λαβαρίνι στο πρώτο σετ προηγήθηκε 14-21 και πήρε εύκολα το σετ 17-25, στο δεύτερο αν και είχε πολύ μεγάλο προβάδισμα με 8-16, χαλάρωσε υπερβολικά και η 'Ολομουτς μείωσε σε 18-21 και πέρασε μπροστά με 24-23 αλλα δεν μπόρεσε να πάρει το σετ.

Οι γηπεδούχες συγκεντρώθηκαν και κατάφεραν να πάρουν το σετ στις λεπτομέρειες με 25-27 ενώ στο τρίτο οι ομάδες ηταν ισόπαλες μέχρι το 16-16 αλλα και πάλι οι γηπεδούχες κατάφεραν με σερί 4-9 να πάρουν το σετ 20-25 και να «κλειδώσουν» το δεύτερο τρίποντο τους.

Πρώτες σκορερ από την Νοβάρα ήταν οι Νταλντετρούπ με 13, Σμάρσεκ 10 ενώ καθοριστική ήταν και η Τσιρίτσελα με 7 πόντους. Από την Όλομουτς που εχει προπονητή τον παλιό διεθνή Ζαπλέταλ, ξεχώρισαν οι Πίλεπιτς με 12 και Στουπέκοβα με 11.