25-11-2020 01:09

Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών: Νικηφόρα πρεμιέρα για την Μιλούζ της Λαμπρούση

Με το δεξί ξεκίνησε τους αγώνες της στην φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ (συνολικά θα γίνουν πέντε με το νέο σύστημα της CEV σε δύο τουρνουά σε ‘’βιοασφαλές φούσκες΄΄ εξαιτίας του covid-19 ), η Μιλούζ της Τζίνα Λαμπρούση. Η Γαλλική ομάδα επικράτησε στην χθεσινή πρεμιέρα με 0-3 (17-25, 19-25, 13-25) της γηπεδούχου Μαρίτσα Πλόβντιβ στην Βουλγαρία και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση, σε ένα παιχνίδι που είχε έντονο το ελληνικό στοιχείο.

Η διεθνή μας κεντρική, Τζίνα Λαμπρούση , είχε αρκετά καλή παρουσία , πέτυχε 7 πόντους και βοήθησε καθοριστικά την ομάδα της στις μάχες του φιλέ για να πάρει αυτή την πρώτη σπουδαία νίκη. Πρώτες σκόρερ από την Μιλούζ ήταν η Μπασοκό με 15 πόντους, Καζουτέ 12 και Βανιάκ με 10. Να σημειωθεί ότι δεύτερος διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Μιχάλης Κουτσούλας.

Δεύτερο παιχνίδι σήμερα το βράδυ (21.30 για την Μιλούζ, κόντρα στο μεγάλο φαβορί και πρωτοπόρο της Σουλτάν λιγκ, Βάκιφμπανκ, η οποία υπέστη πριν από λίγες μέρες την πρώτη της ήττα μετά από 32 σερί νίκες.

Λοτζ-Βάκιφμπανκ 0-3

Στο άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, η Βάκιφμπανκ επικράτησε της Πολωνικής Λοτζ η οποία αντιστάθηκε στα δύο από τα τρία σετ του ματς, με 0-3 (23-25, 17-25, 22-25). Στο πρώτο σετ οι Τουρκάλες κατάφεραν να γυρίσουν το πρώτο σετ από 21-16 σε 23-25.Οι Μπάρτς με 14 και Χαακ με 13 ήταν οι πρώτες σκορερ της ομάδας του Τζιοβάνι Γκουιντέντι. Από την Λοτζ καμία δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Γ'ομίλου και τα αποτελέσματα:

1ο τουρνουά Βουλγαρία

24/11

Λοτζ-Βάκιφμπανκ 0-3 ((23-25, 17-25, 22-25)

Μαρίτσα Πλόντιβιβ- Μιλούζ 0-3 (17-25, 19-25, 13-25)

25/11

Μιλούζ- Βάκιφμπανκ

Λοτζ –Πλόντβιβ

26/11

Βάκιφαμπανκ-Πλόντβιβ

Μιλούζ-Λοτζ

Μετά την λήξη του πρώτου αυτού τουρνουά οι ομάδες θα μεταφέρουν τα αποτελέσματα τους, σε δεύτερο και καθοριστικό τουρνουά που θα γίνει στην έδρα της Πολωνικής Λοτζ από 2/2/2021-4/2/2021 για να περάσουν οι δύο πρώτοι στην επόμενη φάση.

Εντυπωσίασε η Νοβάρα

Για το πρώτο τουρνουά του 5ου ομίλου που διεξάγεται στην έδρα της Ιταλικής Νοβάρα είχαμε τα εξής αποτελέσματα: