04-11-2020 21:38

ΕΣΠΑΑΑ: Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της Β΄εθνικής ανδρών

Γ.Σ Κερατέας και Ένωση Γαλατσίου εκμεταλλεύθηκαν το ρεπό της “Αθήνα” Μαγκουφάνας και με τις νίκες τους επί Οδυσσέα και Ζωγράφου αντίστοιχα, την έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας για την 3η και τελευταία αγωνιστική της Β Εθνικής Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ, πριν το lockdown.

Ο ΓΣ Κερατέας ήταν ανώτερος του Οδυσσέα , ο οποίος δεν μπόρεσε να κοντράρει την ομάδα της Κερατέας σε κανένα σημείο του αγώνα, με αποτέλεσμα να έρθει το 3-0 χωρίς να απειληθούν οι γηπεδούχοι. Τα σετ του ματς: 25-18, 25-16 και 25-15 με τους νικητές να φτάνουν τους 6 βαθμούς.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ένωση Γαλατσίου στο εκτός έδρας ματς με τον ΑΣ Τεύκρος. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και με 19-25, 19-25 και 18-25 δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη με 0-3. Έτσι, η ομάδα του Γαλατσίου έγινε μία από τις τρεις πρωτοπόρους της βαθμολογίας με 6 βαθμούς, μαζί με “Αθηνά” Μαγκουφάνας 2004 και ΓΣ Κερατέας.

Τέλος, η ΑΕ Αγίας Παρασκευής πέτυχε την πρώτη φετινή στην έδρα του ΑΚ Ζωγράφου. Ο ΑΚ Ζωγράφου, που αγνοεί τη νίκη από την 1η αγωνιστική εμφανίστηκε κατώτερος τον περιστάσεων. Με εξαίρεση το τρίτο σετ που κρίθηκε στο 22-25, η Αγία Παρασκευή ήταν καλύτερη και πήρε δίκαια τη νίκη με 0-3. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν τους πρώτους τους βαθμούς έχοντας παίξει ωστόσο μόλις δύο αγωνιστικές.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

3η αγωνιστική

ΟΦ Γέρακα – ΑΟ Παλλήνη

ΑΕ “Αθηνά” Μαγκουφάνας 2004 – Ρεπό

ΓΣ Κερατέας – ΑΟ Οδυσσέας 3-0 (25-18,25-16,25-15)

ΑΚ Ζωγράφου – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 0-3 (14-25,19-25,22-25)

ΑΣ Τεύκρος – ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου 0-3 (19-25,19-25,18-25)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ1 ΑΕ “Αθηνά” Μαγκουφάνας 6β2 ΓΣ Κερατέας 63 ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου 64 ΑΕ Αγίας Παρασκευής 35 ΑΚ Ζωγράφου 36 ΑΟ Οδυσσέας 37 ΑΣ Τεύκρος 08 ΟΦ Γέρακα 09 ΑΟ Παλλήνη 0Η ομάδα ΑΟ Παλλήνη αποχώρησε από το πρωτάθλημα