16-02-2020 22:51

Δια χειρός Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στη Μίκρα με 3-0

Με τον Τσάτσιτς να σηκώνει την υποδοχή και τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο να εναλλάσονται στην δεύτερη θέση του ακραίου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει την ποιότητα του και να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ στη Μίκρα απέναντι στον Ηρακλή για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Οι πράσινοι διατηρήθηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας τρεις βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό τον οποίο την Τετάρτη θα υποδεχτεί στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Με τους Στάροβιτς, Ρανγκέλ να είναι οι πιο αποτελεσματικοί στον τομέα τους και τους Τσάτσιτς, Ράπτη να είναι οι δύο βασικοί ακραίοι σημειώνοντας και από 10 πόντους ο Παναθηναϊκός πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή που έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα όταν προηγήθηκε με 24-22 στο 2ο σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του καθώς οι παίκτες του έκαναν ρεσιτάλ λαθών.

Ο «γηραιός» τηρουμένων των αναλογιών πάλεψε τον αγώνα αλλά το σερβίς του δεν κατάφερε να γίνει διασπάσει την εντυπωσιακή υποδοχή του Τσάτσιτς που «γέμισε» όλο το γήπεδο αφού άλλωσε και η τακτική του Ηρακλή το στόχευσαν στην υποδοχή και πήρε τις περισσότερες σε σχέση με τον Ζήση και τον Ράπτη.

Καλή εμφάνιση έκαναν Προύσαλης, Στουντζίνσκι, Μαυροβουνιώτης. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με τους Τσάτσιτς, Ράπτη να σηκώνουν το βάρος σε υποδοχή και επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-6. Οι πράσινοι συντήρησαν το προβάδιμα και αύξησαν την διαφορά με κόντρα επιθέσεις Ρανγκέλ και Στάροβιτς για το 16-10. Εκεί μπήκε και ο Ανδρεόπουλος στη θέση του Ράπτη.

Ο Ηρακλής το πάλεψε και μείωσε στο -3 (18-21) με το λάθος του Ρανγκέλ. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 22-18, ο Γιάκομπεσν πήγε στο σερβίς και ο Παναθηναϊκός με έναν άσσο του Δανού και δύο ακόμα πόντους από Στάροβιτς, Πελεκούδα έκλεισαν το σετ 25-21 για το 1-0. Στο 2ο σετ ο Ηρακλής ανέβασε το ρυθμό του, βελτίωσε την υποδοχή και του και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε απο την αρχή προβάδισμα +2 πόντων που με τον άσσο του Ράπτη έγινε και +3 (17-14). Με τον Χήρα στο σερβίς και τον Σακόγλου σε καλό σερί ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 17-17.

Το ματς πηρε φωτιά, οι δύο ομάδες πήγαν σε ράλι πόντο πόντο. Με δύο πόντους του Μαυροβουνιώτη και ένα λάθος του Ράπτη ο Ηρακλής έφτασε στο 24-22 και αγκαλιά με την ισοφάριση όμως ο Παναθηναϊκός γύρισε το σκορ και σε αυτό βοήθησαν τα λάθη του Σακόγλου και του Μαυροβουνιώτη (24-24) ενώ με μπλοκ του Ράπτη στον Μαυροβουνιώτη ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά 25-24.

Ο Σακόγλου ισοφάρισε (25-25) αλλά ήταν άστοχος στην επόμενη επίθεση (25-26) και το σετ τελείωσε με νέο λάθος των γηπεδουχων και επίθεση του Στάροβιτς τελείωσε το σετ 28-26 κάνοντας το 2-0 σετ. Εκεί τελείωσε και ο αγώνας καθώς οι γηπεδούχοι απογοήτεύτηκαν ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και καλύτερη ψυχολογία και με δυναμικό μπάσιμο στο 3ο σετ προηγήθηκε 6-3.

Με δύο μπλοκ του Στάροβιτς, μία επίθεση του Ράπτη και τον Πελεκούδα να έχει βρει ρυθμό από το σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 για το 13-8. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τον αγώνα τελείωσε ο Ανδρεόπουλος με επίθεση για το 25-18 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Τοσουνίδης, Δρανίτσας, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση: 1ο σετ: 5-8, 10-16, 17-21, 18-25 2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 26-28 3ο σετ: 4-8, 8-16, 11-21, 18-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 26-28, 18-25) σε 78'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 3 (3/7 επ.), Μαυροβουνιώτης 12 (12/23 επ., 39% υπ. - 17% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Στουντζίνσκι 16 (13/25 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. - 20% άριστες), Πεντίδης, Σακόγλου 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 81% υπ. - 38% άριστες), Στεφανίδης, Βερβετσιώτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 10 (10/18 επ., 57% υπ. - 38% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 άσσοι), Στάροβιτς 15 (11/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Ανδρεόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων.