21-12-2019 04:47

Πρωταθλήτρια χειμώνα η Κερατέα, σούπερ νίκη ο Φοίβος, απώλεια η Αγία Παρασκευή

Ο Γ.Σ.Κερατέας αναδείχτηκε πρωταθλητής χειμώνα με διαφορά στήθους από τον Φοίβο Μελισσίων με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου στο πρωτάθλημα της Β΄κατηγορίας ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ. Ο Παπάγος έκοψε βαθμό από την Αγία Παρασκευή κι όλα αυτά δύο ημέρες πρν από το φάιναλ-4 του κυπέλλου.

Οσο περνούν οι αγωνιστικές οι τέσσερις πρώτες ομάδες (Κερατέα, Φοίβος, Αγία Παρασκευή και Πανελλήνιος) ανοίγουν την ψαλίδα από τις υπόλοιπες ομάδες και το ενδιαφέρον κρύβεται στην κατάταξη και στα σταυρώματα των ημιτελικών στα πλέι οφ.

Η Αγία Παρασκευή έχασε έναν πολύτιμο καθώς με το μυαλό στη διοργάνωση του φάιναλ-4 δεν υπολόγισε τις ορέξεις του μαχητικού Παπάγου που προηγήθηκε 1-0 σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο Φοίβος έδειξε πως βρίσκεται σε άριστη κατάσταση καθώς επικράτησε στην Κυψέλη του Πανελληνίου 3-1 σετ κι αν ήταν και πιο προσεκτικός στο 3ο σετ θα μπορούσε να μην είχε χάσει ούτε το σετ.

Η Κερατέα ήταν φιλοξενούμενη στο... γήπεδο της. Η ΕΣΠΑΑΑ με σύμφωνα γνώμη των σωματείων προγραμμάτισε τον αγώνα στην Κερατέα με γηπεδούχο την ομάδα των Ιώνων!

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας βρέθηκε σε καλή μέρα και η Κερατέα πέρασε ξεκούραστα ένα σοβαρό εμπόδιο πριν το φάιναλ-4.

IΩΝΕΣ (Σταθάτου): Μπαλαρής ,Χριστοδούλου,Παναγόπουλος (λ),Λένας,Παπαϊωάννου,Δανιάς,Στυλιαρας,Ασπρογιάννης..

ΓΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Ζιντζόβας): Μωραΐτης, Παπασιδέρης Δ., Παπασιδέρης Γ., Μπινιός, Παπαδόπουλος Χ., Κουμουνδούρος Παπανικολάου, Σιώλας, Κανέλος, Δημητριάδης, Μανουσάκης, Κουτσούμης.

Η 11η αγωνιστική και ο Α΄γύρος ολοκληρώθηκε τυπικά απόψε με τη νίκη της ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας επί της ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου με 3-2 σετ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 2-3 (22-25, 25-21, 19-25, 25-22, 10-15)

ΑΕ Αγίας Παρασκευής - ΑΣ Παπάγου 3-2 (21-25, 25-16, 25-21, 21-25, 15-12)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΑΚ Ζωγράφου 3-1 (23-25, 27-25, 25-16, 25-22)

Ίωνες ΑΣΠ - ΓΣ Κερατέας 0-3 (13-25, 14-25, 23-25)

Πανελλήνιος ΓΣ - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 1-3 (21-25, 18-25, 25-23, 20-25)

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΟ Πολιτεία 3-0 (α.α.)