Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 19-25 σε 27', το 2ο με 11-25 σε 17' και το 3ο είχε μεγαλύτερη διάρκεια (32') και σκορ 21-25. Επόμενο ματς για τους πρωτοπόρους, που ήταν αντώτεροι σε μπλοκ και επίθεση, το απόλυτο τοπικό ντέρμπι με τον Μεσσηνιακό.
ΓΕ Ηρακλείου (Γιώργος Μενδρινός - Νίκος Προύφας): Περδικάκη, Γεωργοπούλου, Αντωνακάκη, Κοντζεδάκη, Παπαδάκη, Καρουζάκη, Δασκαλάκη, Τρουλινάκη, Μαυράκη, Χρηστάκη, Φετφατζή, Γιαγκιόζη, Σεγρεδάκη (λ), Πολυμίλη (λ).
Απόλλων Καλαμάτας (Μπάμπης Μυτσκίδης): Ε. Σακελαρίου, Τζούλου, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Μουρατίδη, Χρυσοβαλάντη, Κορακιανίτη, Γάκη (λ), Καρακύκλα, Κ. Σακελλαρίου, Καραμούντζου, Δεδούση.
Η αλλη ομάδα του Ηρακλείου η ΑΘΛΕΣΗ υποχρεώθηκε σε ήττα με 3-0 (25-21, 25-17, 25-21) σετ από την άλλη ομάδα της Καλαμάτας, τον Μεσσηνιακό οποίος ανέβηκε στην τέταρτη θέση.Αναλυτικά
:8η αγωνιστική- Α ομιλος
Μεσσαρά-Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-14, 25-16)
ΑΕ Αμπελοκήπων-ΟΦΑ Απολλώνιος 3-1 (27-25, 12-25, 25-17, 25-21)
ΑΟΝ Αργυρούπολης-ΓΣ Πετρούπολης 1-3 (21-25, 26-24, 22-25, 18-25)
'Ενωση Βύρωνα-ΑΕ Αγ. Παρασκευής 3-2 (25-17, 26-28, 16-25, 25-23, 15-13)
Μεσσηνιακός-ΑΘΛΕΣΗ 3-0 (25-21, 25-17, 25-21)
ΓΕΗ-Απόλλων Καλαμάτας 0-3 (19-25, 11-25, 21-25)
8η αγνιστική-Β΄ομιλος
ΕΑ Λαρίσης - ΑΣ Γιάννενα 3-0 (25-17, 25-12, 25-09)
Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - ΑΟ Καβάλας 3-0 (25-19, 25-17, 25-17)
ΜΑΣ Νέα Γενεά - ΑΣ Ελπίς 0-3 (23-25, 20-25, 10-25)
ΑΣ Ασκληπιός - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 0-3 (12-25, 15-25, 17-25)
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης - ΜΕΝΤ 0-3 (232-5, 24-26, 10-25)
ΕΟ Σταυρούπολς - ΓΣΓ Νίκη 3-1 (25-20, 15-25, 25-19, 25-22)
Τετάρτη (11/12)
19.00: ΑΣ Ελπίς - ΕΑ Λαρίσης
Η βαθμολογία-
Α ομίλου(8 αγώνες)
1.Απόλλων Καλαμάτας 23 (24-5)
2.ΓΕ Ηρακλείου 18 (20-10)
3.ΑΕ Αμπελοκήπων 17 (21-14)
-.Μεσσηνιακός 17 (18-11)
5.ΟΦΑ Απολλώνιος 15 (20-12)
6.ΓΣ Πετρούπολης 14 (17-15)
7.ΓΑΣ Μεσσαράς 12 (13-12)
8.ΑΘΛΕΣΗ 9 (15-21)
9.ΑΕ Αγ. Παρασκευής 8 (12-19)
10.ΑΟΝ Αργυρούπολης 6 (13-21)
11.Ενωση Βύρωνα 3 (7-23)
12.Ηρακλής Κηφισιάς 2 (7-24
Β' Όμιλος
- Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων 23 (24-5)
2. ΕΑ Λαρίσης 18 (19-4)
3. Ελπίς 17 (18-7)
4. ΜΕΝΤ 15 (18-9)
5. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 14 (16-14)
6. Καβάλα 14 (17-14)
7. ΜΑΣ Νέα Γενεά 11 (13-16)
8. Σταυρούπολη 9 (13-19)
9. ΑΣ Γιάννενα 8 (12-18)
10. Ασκληπιός 8 (10-19)
11. ΓΣΓ Νίκη 4 (7-22)
12. Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 0 (4-24)