03-12-2019 00:04

Α2 ανδρών: Σούπερ έκπληξη απο την ΑΕ Αρμενίων στην Ερυθραία

Με πρώτο βιολί τον διαγώνιο Νίκο Δεληπρίμη και νέο προπονητή στον πάγκο τον Γιάννη Μακρόπουλο, η ΑΕ Αρμενίων κατάφερε να κάνει το «μπρέικ» και να αποδράσει με 2-3 (20-25, 25-19, 23-25, 25-14, 06-15) από το κλειστό της Ερυθραίας για την 7η αγωνιστική του Ά ομίλου της Α2 ανδρών.

Οι νικητές με αυτό το "χρυσό" δίποντο, έφτασαν στην 8η θέση με έξι πόντους ενώ ο Πανερυθραϊκός παρέμεινε τρίτος με 15.

Στο πρώτο σετ η Αρμενική ξεκίνησε πολύ δυνατά με 7-15, 11-18, ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 18-21 αλλά η ΑΕ καθάρισε το σετ με 20-25 και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι πείσμωσαν, πήραν από την αρχή μεγάλο προβάδισμα με 18-11, 20-14, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 20-17 αλλα μέχρι εκεί , καθώς η ομάδα του Χατζηπέρρου κράτησε διαφορά ασφαλείας και ισοφάρισε με 25-19.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο σετ ,καθώς ο ΑΣ πήρε αρχικά προβάδισμα με 10-6, 14-11, 16-14 αλλά η ομάδα του Μακρόπουλου με σερί 4-8 πέρασε μπροστά με 20-22.

Ο Πανερυθραϊκός πλησίασε στον πόντο με 23-24 αλλα στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 23-25 και έκαναν το 1-2. Καταιγιστικός ο Πανερυθραϊκός στο τέταρτο με 25-14 σε 19,’ ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ και πάλι είχαμε ανατροπή, η ομάδα της ΑΕ Αρμενίων έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα με2-9, 3-11, ο Πανερυθραϊκός απλά μείωσε σε 6-12 και οι νικητές επικράτησαν με το τελικό 6-15 και 2-3.

Διαιτητές: Μαριδάκης-Μάλφας

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-19, 23-25, 25-14, 06-15)