13-10-2019 21:48

Τρίποντο με 15 άσσους για το Αιγάλεω κόντρα στην Κόρινθο

Mε όπλο το σερβίς που μεταφράζεται σε 15 άσσους (!) συνολικά, το Αιγάλεω έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στην Πρι Λιγκ και επικράτησε 3-1 της Κορίνθου.

Το «Σίτι» ήταν καταιγιστικό στο πρώτο σετ, αιφνιδίασε απόλυτα την κάκιστη στην υποδοχή Κόρινθο και με τις Τζαλαλή και Πατεράκη να κάνουν «πάρτι» από το σερβίς και να παίρνουν συνολικά 7 άσσους, επικράτησε εύκολα με 25-8.

Το δεύτερο σετ ηταν πιο ισορροπημένο και πάλι με το Αιγάλεω να ξεφεύγει αρχικά στο σκορ με 16-10 με πόντο της Υφαντή. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με την είσοδο της πασαδόρου Πατουχέας και την επιθετική βελτίωση της Λιουτίκοβα, έκαναν σερί 3-9 και πέρασαν μπροστά με 19-20. Το Αιγάλεω ισοφάρισε 20-20 με την Θώδη και οι δύο ομάδες συμβάδισαν μαζί μέχρι το 22-21.Δύο μπλοκ από Παρισάκη, Πατεράκη και ένα εξαιρετικό πλασέ της Βλάχου, βοήθησαν το Αιγάλεω να επικρατήσει με 25-22 και να πάρει κεφάλι το σκορ με 2-0.

Ανατροπή εικόνας και σκορ είχαμε στο τρίτο, με την Κόρινθο να κρατάει την υποδοχή της και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση με τις Λιουτίκοβα, Λαγουδάκη και πολλές λύσεις από την εξαιρετική Παναγοπούλου. Οι παίκτριες του Ανδρεόπουλου ξεφυγαν αρχικά με 8-12, ανεβασαν τον δείκτη του σκορ στο +6 (13-19), έφτασαν στο 16-23 με την Λιουτίκοβα και με ξέσπασμα της Αλατζάκη στο φινάλε, επικράτησαν με 17-25 και μείωσαν σε 1-2 κόντρα σε ενα Αιγάλεω που εδιξε μεγαλη αδυναμία σε υποδοχή και επίθεση.

Θρίλερ είχαμε στο τέταρτο με την Κόρινθο να μπαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία και την Λιουτίκοβα να της δίνει προβάδισμα με 12-16 και στην εξέλιξη του σετ, η Παναγοπούλου να την βάζει μπροστά με 18-21. Και ενώ η εικόνα έδειχνε ότι το ματς κυλούσε για 2-2, το Αιγάλεω πέρασε στην αντεπίθεση και με την βοήθεια των φιλάθλων του, και αιχμή την καθοριστική Κορίνθια, Μαρία Θώδη, έκανε σερί 6-0, και εφτασε σε ματς μπολ με 24-21. Η Πατουχέα μείωσε σε 24-23 αλλα και πάλι η Θώδη με καρφί, διαμόρφωσε το 25-23 και το τελικό 3-1.

Κορυφαίες απο το Αιγάλεω, Βλάχου Πατεράκη, Θώδη, Μανώλικα, απο την Κορινθο Παναγοπούλου, Πατουχέα και μετά τα δύο πρώτα σετ Λιουτίκοβα, Λαγουδάκη.

Τα σετ: 3-1 (25-08, 25-22, 17-25, 25-23)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου Θώδη, Παρισάκη, Μανώλικα, Τζαλαλή, Πατεράκη / Λύρα (λ), Κανελλοπούλου (λ), Σολωμού, Κράνη, Υφαντή.

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιώτα, Αποστολάκη, Παναγοπούλου, Λιουτίκοβα, Λαγουδάκη, Πατουχέα / Μαργαρίτη (λ), Βακάλογλου, Αλατζάκη, Ελευθερίου.