13-08-2019 17:43

Η Ιταλία πέρασε στο Τόκιο μαζί με Βραζιλία, ΗΠΑ, Αργεντινή, Πολωνία και Ρωσία

Η Βραζιλία, οι ΗΠΑ, η Ιταλία, η Πολωνία, η Ρωσία και η Αργεντινή έκλεισαν θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μετά την ολοκλήρωση των έξι Προολυμπιακών τουρνουά που ολοκληρώθηκαν την Κυριακή.

Στη Βάρνα η Βραζιλία επιβεβαίωσε τον κανόνα απέναντι στους φιλόδοξους και πολλά υποσχόμενους γείτονες που όμως για άλλη μία φορά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν μία μεγάλη και δαπανηρή διοργάνωση στην έδρα τους. Στον κρίσιμο τελευταίο αγώνα που είχε τον χαρακτήρα τελικού πρόκρισης η Βραζιλία νίκησε με 3-2 σετ και μάλιστα σημειώνοντας μία τεράστια ανατροπή. Το χειρότερο για τους Βούλγαρους ήταν πως προηγήθηκαν 2-0 σετ και πίστεψαν στο θαύμα, άγγιξαν την πρόκριση αλλά δεν τα κατάφεραν παρά τους 19 πόντους του Σοκόλοφ και 18 του Ατανάσοφ. Η Βουλγαρία πήρε τα δύο πρώτα σετ 25-23, 25-19, αλλά από το 3ο σετ Λιάλ και Γουάλας σήκωσαν την Βραζιλία. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ που μετά από ματς θρίλερ το πήραν οι Βραζιλιάνοι 32-30 και μείωσαν σε 2-1. Πήραν εύκολα με 25-16 και το 4ο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου η Βραζιλία με 15-11 έκανε το τελικό 3-2 (23-25, 19-25, 32-30, 25-16, 15-11) και πήραν την πρόκριση. Στο άλλο ζευγάρι η Αίγυπτος νίκησε το Πουέρτο Ρίκο 3-0 και πήρε την 3η θέση.

Ανετα οι Αμερικανοί στο Ρότερνταμ

Στο Ρότερνταμ η Ολλανδία πάλεψε για το θαύμα αλλά οι Αμερικανοί επιβεβαίωσαν την παράδοση που τους θέλει να παίζουν σοβαρά και αποτελεσματικά σε αγώνες που κρίνουν προκρίσεις σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Με τον Χολτ στο μπλοκ και τον Σμιτ στο σερβίς οι ΗΠΑ κατάφεραν να επιβληθούν και να πάρουν τα δύο σετ που τους κλείδωσαν την πρόκριση και μετά πήραν και τη νίκη με 3-2 (25-18, 25-20, 17-25, 25-21). Την 3η θέση στο προολυμπιακό πήρε το Βέλγιο που νίκησε με 3-0 σετ τη Νότια Κορέα.

Λύγισαν οι Σέρβοι στο Μπάρι

Στο Μπάρι η Σερβία του Νίκολα Γκρμπιτς δε μπόρεσε να αντέξει τελικά την πίεση των γηπεδούχων Ιταλών οι οποίοι θυμίζοντας τις παλιές καλές εποχές έκαναν αυτοκρατορική εμφάνιση και νίκησαν με 3-0 (25-16, 25-19, 25-19) στον αγώνα που έκρινε την πρώτη θέση στο Προολυμπιακό και την πρόκριση στο Τόκιο όπου η σκουάντρα ατζούρα θα επιχειρήσει να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο που λείπει από την πλούσια συλλογή της. Μεγάλη εμφάνιση στο Παλαφόρο έκαναν Χουαντορένα και Ζάιτσεφ ενώ οι 5.500 Ιταλοί αποθέωσαν τους παίκτες του Τζιανλορέντζο Μπλενγκίνι. Η Σερβία μπλόκαρε σε υποδοχή και ανάπτυξη. Την τρίτη θέση στον όμιλο πήρε η Αυστραλία που νίκησε το Καμερούν 3-1 σετ.

Με 10.000 κόσμο γιόρτασε η Πολωνία

Στο Γκντανσκ η παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία δεν πήρε μόνο το σετ που ήθελε για την πρόκριση απέναντι στην Σλοβενία αλλά κατέκτησε και τη νίκη με 3-1 (21-25, 25-23, 25-23, 25-21) μην αφήνοντας κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση. Έτσι ο Βιτάλ Χέινεν μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ έδωσε χρόνο σε όλους τους διεθνείς και αποθεώθηκαν από 10.000 θεατές. Τελικά την 2η θέση πήρε η Γαλλία που νίκησε την Τυνησία 3-1 σετ και τρίτη η Σλοβενία.

Από την Αγία Πετρούπολη στο Τόκιο

Στην Αγία Πετρούπολη η Ρωσία δεν άφησε περιθώρια στο Ιράν να αμφισβητήσει την κυριαρχία της στο Προολυμπιακό. Οι Ρώσοι νίκησαν με 3-0 (25-19, 25-23, 25-23) και πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ αλλά πήραν την πρώτη θέση και το εισιτήριο για το Τόκιο. Την 3η θέση πήρε η Κούβα που νίκησε 3-0 το Μεξικό.

Χόρεψαν τανγκό με την Αργεντινή στην Κίνα

Τέλος, στο Νινγκμπο της Κίνας η Αργεντινή ήθελε δύο σετ για να πάρει την πρόκριση στην αναμέτρηση με την γηπεδούχο Κίνα που είχε στο πλευρό της 5.000 φίλους της. Η Κίνα πήρε το 1ο σετ αλλά μετά η Αργεντινή ισορόπησε τον αγώνα, πήρε το 2ο και το 3ο σετ και προηγήθηκε 2-1. Η Κίνα ισοφάρισε και η Αργεντινή με μπροστάρη τον Κόντε έφτασε στη νίκη με 3-2 (19-25, 25-22, 25-21, 18-25, 15-09). Η Κίνα έπεσε στην 3η θέση και ο Καναδάς που νίκησε με 3-0 την Φινλανδία πήρε την 2η θέση.