Δήμητρα Καραγκούνη και Θεοδώρα Σαρακατσάνη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους από τον πρώτο γύρο των προκριματικών, εκεί όπου παρά την προσπάθειά τους, γνώρισαν την ήττα με 2-0 (21-19, 21-15) σετ από τις Ρουμάνες Βάιντα, Ορντεάν και αποκλείστηκαν από την συνέχεια της διοργάνωσης.
Από τα προκριματικά, στο κυρίως ταμπλό προκρίθηκαν οι ιταλίδες Σκαμπόλι, Βαράσι, οι νορβηγές Χάνσεν, Ζίλστρα, οι αγγλίδες Έβανς, Όστιν και οι ρουμάνες Βάιντα, Ορντεάν.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών ΕΔΩ.
Οι ομάδες του κυρίως ταμπλό:
Δήμητρα Μαναβή/Κωνσταντίνα Τσοπούλου (Ελλάδα)
Σάρα Ολίβοβα/Καρολίνα Ρεχάκοβα (Τσεχία)
Σοφία Όγκρεν/Καμίλα Νίλσον (Σουηδία)
Τερέζα Κοτλάσοβα/Ντανιέλα Ρέσοβα (Σουηδία)
Μαρία Τουντέσκοφ/Λάιν Τρανς (Τσεχία)
Ανέμιεκε Ντρέσεν/Ίλκε Μέρτενς (Δανία)
Μαριώτα Αγγελοπούλου/Ζωή Κωνσταντοπούλου (Κύπρος)
Ντορίνα Κλίνγκερ/Ρόνα Κλίνγκερ (Αυστρία)
Κριστίνα Τούριν/Σουζάνα Τούριν (Σουηδία)
Μαρία Αποστολάκη/Αλίκη Σπηλιωτοπούλου (Ελλάδα)
Μαρία Κλέπκου/Έλενα Μπάκα (Ελλάδα)
Λήδα Σαριδάκη/Έφη Μυρίλλα (Ελλάδα)
Κλαούντια Σκαμπόλι/Ντανίλα Βαράσι (Ιταλία)
Σούνιβα Χάνσεν/Χάουγκεν Ζίλστρα (Νορβηγία)
Ανάγια Έβανς/Έλι Όστιν (Αγγλία)
Μπεάτα Βάιντα/Αλεξάντρα Όρντεαν (Ρουμανία)
Τα αποτελέσματα των προκριματικών
No. | Rnd. | Ct. | Date | Team A | Team B | Result | Dur. | ||||||
1 | I | 2 | 14 Jun | Nezir/Gokalp TUR | O'Neil/Race USA | 2-0 (21-0, 21-0) Injury for team B |
|||||||
2 | I | 3 | 14 Jun | Dostalova/Dostalova, M. CZE | Scampoli/Varrassi ITA | 0-2 (11-21, 17-21) | 0:31 | ||||||
3 | I | 2 | 14 Jun | Melville/Fuller USA | Helland-Hansen/Zylstra NOR | 0-2 (17-21, 16-21) | 0:41 | ||||||
4 | I | 3 | 14 Jun | Krahn/Lunde NOR | Lindström/Malmström SWE | 2-0 (21-19, 27-25) | 0:43 | ||||||
5 | I | 2 | 14 Jun | Merve C./Yurtsever TUR | Kirkor/Grawender SWE | 2-0 (22-20, 21-8) Injury for team B |
0:34 | ||||||
6 | I | 3 | 14 Jun | Evans/Austin ENG | Kregar/Fabjan, K. SLO | 2-0 (21-15, 21-14) | 0:35 | ||||||
7 | I | 2 | 14 Jun | Bulc/Zdešar SLO | Hrovat/Benedik Bevc SLO | 2-0 (21-13, 21-19) | 0:33 | ||||||
8 | I | 3 | 14 Jun | Dimitra Karagkouni/Sarakatsani GRE | Vaida/Ordean ROU | 0-2 (19-21, 15-21) | 0:28 | ||||||
9 | II | 1 | 14 Jun | Nezir/Gokalp TUR | Scampoli/Varrassi ITA | 0-2 (18-21, 16-21) | 0:36 | ||||||
10 | II | 3 | 14 Jun | Helland-Hansen/Zylstra NOR | Krahn/Lunde NOR | 2-1 (16-21, 21-14, 15-9) | 0:42 | ||||||
11 | II | 1 | 14 Jun | Merve C./Yurtsever TUR | Evans/Austin ENG | 0-2 (17-21, 11-21) | 0:31 | ||||||
12 | II | 3 | 14 Jun | Bulc/Zdešar SLO | Vaida/Ordean ROU | 0-2 (15-21, 10-21) | 0:28 |