22-03-2019 23:01

Ο Παναθηναϊκός άνετα 3-0 τον Πήγασο και πάει για «τελικό» με Ηρακλή

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε λογαριασμό στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων που γίνεται στη Μικρα νικώντας άνετα με 3-0 σετ τον Πήγασο Πολίχνης στον δεύτερο αγώνα της 1ης αγωνιστικής και ο αγώνας του Σαββάτου με τον Ηρακλή είναι κρίσιμος για την ομάδα που θα κατακτήσει τον τίτλο.

Με τους ακραίους του, Αλέξανδρο Ράπτη και Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο Μίκρας με 3-0 σετ τον Πήγασο Πολίχνης, για την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε σε μεγάλη μέρα πάνω στο φιλέ (12 μπλοκ), με τον Δημήτρη Παλαιολόγο που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, να έχει τα 5. Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος δημιούργησε πολλά προβλήματα από την γραμμή των εννέα μέτρων με 4 άσσους, από τους 9 συνολικά της ομάδας του. Ο Πήγασος Πολίχνης, μετά το πρώτο κακό σετ, βελτίωσε την απόδοσή του, όμως δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Άγγελου Αγγελή, προσπάθησε να πιέσει στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και σε ορισμένες φορές τα κατάφερε, όμως δεν είχε την ανάλογη επιτυχία και στις κόντρα επιθέσεις.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος με 17 πόντους και ο Αλέξανδρος Ράπτης τον ακολούθησε με 14.

Ο Παναθηναϊκός το Σάββατο στις 18.00 θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή, που νωρίτερα επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ο αγώνας πιθανότατα να κρίνει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-20, 25-21)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μαρκάκης): Σταμπούλογλου 1 (1 μπλοκ), Φιλιππακόπουλος 6 (2/3 επ., 3 άσσοι 1 μπλοκ),  Ράπτης 14 (10/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ.), Ανδρεόπουλος 17 (12/22 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 80% υπ.), Παλαιολόγος 11 (6/13 επ., 5 μπλοκ), Αυλωνίτης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ) / Κουτσομύτης (λ, 40% υπ.), Πίντζος (λ), Τάτσης (0/2 επ.), Στρασέβσκι (0/1 επ.), Λαμπαδάκης, Σερεμέτης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Αγγελής): Κοτζάι 2 (2/5 επ.), Ανδριανίδης 2 (1/10 επ., 1 άσσος), Μπαρδούκας 10 (9/26 επ., 1 άσσος, 45% υπ.), Σδραυκάκης 3 (3/16 επ., 44% υπ.), Παυλίδης Π. 1 (1/1 επ.), Αλεξούδης 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 59% υπ.), Μπαλούκας (λ), Πάτρας 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακούδης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ.).

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική
Ηρακλής Πετ. 2015 - Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-14), Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης. Παναθηναϊκός ΑΟ - Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-11, 25-20, 25-21), Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.

Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική
18.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηρακλής Πετ. 2015, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης. 20.00: Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσιούλα.

Κυριακή 24 Μαρτίου - 3η αγωνιστική
13.30: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναθηναϊκός ΑΟ, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου. 15.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μαυρίδης.