14-03-2019 06:41

Pre League: Διπλό της Λαμίας στο Αιγάλεω με Σαββίδου, Κιουτσιούκη

Με το δίδυμο Σαββίδου-Κιουτσιούκη, να κάνει «θραύση» στον πρώτο χρόνο, ο ΑΟ Λαμίας πέρασε εντυπωσιακά από το Αιγάλεω με 1-3 (28-26, 23-25, 17-25, 19-25) για την 19η αγωνιστική της Πρι Λιγκ και ουσιαστικά «κλείδωσε» την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, καθώς απομακρύνθηκε στο +4 από τον πέμπτο ΖΑΟΝ.

Από την άλλη το Αιγάλεω πάλεψε για την νίκη κυρίως στα δύο πρωτα σετ αλλα στη συνέχεια δεν άντεξε στην υποδοχή, φορτώθηκε άγχος και λύγισε. Αποτέλεσμα να δώσει παράταση στην αγωνία για το αν θα μπορέσει να αποφύγει τα πλέι άουτ (10η θέση με 17 βαθμούς), τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Μεγάλο ντέρμπι με ανατροπή είχαμε στο πρώτο σετ. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά και ξέφυγαν στο σκορ από την αρχή ενώ στο κρίσιμο σημείο πήραν προβάδισμα με 21-23. Το Αιγαλεω με την Κουλοπούλου από την γραμμή του σερβίς, να πετυχαίνει διαδοχικούς άσσους, ισοφάρισε σε 25-25, η Μανώλικα με ατομικό μπλοκ έβαλε μπροστά το «Σίτι» με 26-25, η Λαμία ισοφάρισε με την Κιουτσιούκη (26-26) αλλά η Μελετιάδη με πρώτο χρόνο και η Βλάχου με πλασε΄διαμόρφωσαν το 28-26 και έκαναν το 1-0.

Μονομαχία-θρίλερ είχαμε και στο δεύτερο σετ, με την Λαμία να ξεφεύγει με 18-22 με πλασέ της Σαββίδου, οι γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 22-22 με την Τζαλαλή, τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν με 22-24 , να μειώνουν σε 23-24 με την Κοκμοτού αλλα η Πανοπούλου ήταν εκείνη που διαμόρφωσε το 23-25 και ισοφάρισε για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 13-15 αλλά οι παικτριες του Αγγέλη με αποτελεσματικό μπλοκ, πίεση στο σερβίς, αξιοποίησαν τα λάθη του Αιγάλεω και με σερί 4-10 από Μπούκουρα-Κιουτσιούκη, έφτασε εύκολα στο 17-25 και στο 1-2.

Στο τέταρτο σετ το Αιγάλεω εκανε τη απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση, προηγήθηκε 14-11 αλλα δεν μπόρεσε να δαιτηρήσει την διαφορά, η Λαμία ισοφάρισε σε 14-14 και λίγο αργότερα σε 18-18. Στη συνέχεια με το δίδυμο της πασαδόρου Σαββίδου και της κεντρικής Κιουτσιούκη να είναι ασταμάτητο στον πρώτο χρόνο, «καθάρισαν» το σετ με 19-25 και διαμόρφωσαν το τελικό 1-3

.Από το Αιγάλεω ξεχώρισαν Βλάχου και Κουλοπούλου.

Τα σετ 1-3 (28-26, 23-25, 17-25, 19-25)

Αιγάλεω: (Αντωνιάδη): Μανώλικα, Βλάχου, Τζαλαλή, Κοκμοτού, Μελετιάδη Κουλοπούλου , Λύρα (λ), Κράνη, Κοντούδη, Κτιστάκη

Λαμία (Αγγέλης): Σαββίδου, Κιουτσιούκη, Πανοπούλου, Κίσσα, Φαλέγκα, Μπούκουρα, Μάρκου (λ) Καϊμάκη