16-02-2019 23:44

Ρεσιτάλ Γιάκομπσεν και αποθέωση του Παναθηναϊκού στην Κομοτηνή

Με τον Αξέλ Γιάκομπεσν να δίνει ρεσιτάλ με τους ορεξάτους Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, Αλέξανδρο Ράπτη και τους Παναγιώτη Πελεκούδα, Σωτήρη Πανταλέων να δίνουν το ρυθμό και το πάθος στην ομάδα ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Κομοτηνή με 3-1 σετ και γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς του που γέμισαν το γυμναστήριο του 2ου Λυκείου στην πρωτεύουσα της Ροδόπης.

Ο Παναθηναϊκός με το νέο τρίποντο διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμιολογίας με 24 βαθμούς, ενώ η Κομοτηνή με 5 βαθμούς είναι στην τελευταία θέση και περιμένει τα πλέι άουτ για να παίξει την παραμονή της.

Mε το μπλοκ του Σεφτσόφ η Κομοτηνή πέρασε μπροστά με 8-7 αλλά αλλά ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Γιάκομπσεν έκανε το πρώτο ρήγμα στην υποδοχή της Κομοτηνής και με σερί 4-0 προσπέρασε 12-9. Η Κομοτηνή επανήλθε με την επίθεση και τον Ανέστη Δαλακούρα ισοφαρίζοντας 13-13. Το ξέσπασμα του παθιασμένου Πελεκούδα σε μπλοκ και επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-15 και πήρε διαφορά ασφαλείας που την διατήρησε μέχρι το τέλος. Οταν η Κομοτηνή μείωσε σε 22-21 με δύο επιθέσεις του Σεφτσόφ η απάντηση ήρθε από τον Ράπτη και δύο μπλοκ από Γιάκομπσεν αρχικά και Πελεκούδα κάνοντας το 25-21.

Ανατροπή της Κομοτηνής στο 2ο σετ

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ με την Κομοτηνή να ρισκάρει σε σερβίς και επίθεση και με ωραίες άμυνες έγινε ανταγωνιστική. Οι δύο μάδες είχαν κλειστό αγώνα πόντο πόντο μέχρι το 20-18 που ξέφυγε ο Παναθηναϊκός ύστερα από λάθος του Σεφτσόφ και πόντο του Πνταλέοντα. Η Κομοτηνή στο καλύτερο σημείο της στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 4-0 με Δαλακούρα, Φερέλ και να προσεράσει 22-20. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Γιορντάνοφ 22-22, ο Σεφτσόφ έκανε το 24-23, ο Πελεκούδας ισοφάρισε και ο Κώστας Δαλακούρας με επίθεση και προσωπικό του άσσο έκλεισε το σετ 26-24 εν μέσω αποθέωσης για το 1-1 σετ.

Πάτησε γκάζι...

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς και κυρίως ταχύτητα με την ανάπτυξη του Γιάκομπσεν. Με σερί 5-0 και τον Πανταλέων στο σερβίς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 9-4 ξεκαθαρίζοντας από νωρίς το τοπίο. Η Κομοτηνή μείωσε στο -2 με τον Σεφτσόφ και τον άσσο του Μαρούλη αλλά ο Παναθηναϊκός με τρεις σερί επιθέσεις του Αλέξανδρου Ράπτη έκλεισε το σετ 25-20 για το 2-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός με πιο συντηρητική τακτική και περιορίζοντας τα λάθη του είχε σε όλο το 4ο σετ μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα στο σκορ. Οι Ανδρεόπουλος, Ράπτης κέρδιζαν εύκολα τις επιθέσεις και έδωσαν προβάδισμα 8-5 και 14-10. Η Κομοτηνή δεν είχε απαντήσεις, οι παίκτες της έδειξαν κουρασμένοι απέναντι στους ρυθμούς του Παναθηναϊκού, η διαφορά συντηρήθηκε και ο αγώνας έκλεισε με επιθέσεις Ράπτη, Ανδρεόπουλου. Διαιτητές: Θεμελής, Παπακοσμάς.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 26-24

3ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 20-25

4ο σετ: 5-8, 14-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν 3 άσσοι, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 26-24, 20-25, 18-25) σε 103΄

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 9 (8/15επ., 1 άσσος, 66%υπ., 48%αρ.), Μαρούλης 2 (2 άσσοι), Φερέλ 9 (7/9, 2 μπλοκ), Σεβτσόφ 22 (19/43, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 13 (9/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 26%αρ.), Χριστόφας 5 (3/12, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. - 62%υπ., 13%αρ.), Ανδρεάδης, Καβαρατζής, Μπουφίδης, Παπαδάκος, Μπανιώτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1π. (0/2, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 14 (12/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαρ. Ανδρεόπουλος 15 (13/19, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 65%αρ., 30%αρ.), Πανταλέων 10 (6/7, 4 μπλοκ), Ράπτης 19 (17/33, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35%αρ., 12%αρ.), Πελεκούδας 10 (6/10, 4 μπλοκ), Ζήσης (λ. - 73%, 39%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.