18-01-2019 02:33

Γρουσούζικη η 13η για τον ΑΣ Ηλιούπολης, πήρε τρίποντο ο Θρίαμβος

Την ήττα γνώρισε ο ΑΣ Ηλιούπολης απέναντι στον ΑΟ Θρίαμβο Χαϊδαρίου στον εκτός έδρας αγώνα της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Εθνικής Γυναικών (Β' όμιλος).

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα και το αρχικό 8-2 για την ομάδα του Χαϊδαρίου, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πήραν το προβάδισμα στα μέσα του σετ, αλλά στη συνέχεια μίλησε η εμπειρία της Γκολφινοπούλου που με πολύ καλές επιλογές βοήθησε τις γηπεδούχες να κάνουν το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ συνεχίστηκε η κόντρα, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι –χέρι μέχρι το τέλος του σετ, εκμεταλλευόμενες αμφότερες τα λάθη σε μπλοκ και άμυνα. Στο 24-24, η Πάτα με μια δυνατή επίθεση και ένα μπλοκ, έκανε το 26-24 για την ομάδα του Κώστα Νικηφορίδη και το 2-0 σετ.

Η ίδια εικόνα και στο 3ο σετ, με τις Ηλιουπολίτισσες να δίνουν αρκετούς πόντους από λάθη στην επίθεση και την ομάδα του Θριάμβου από λάθη στην άμυνα. Η είσοδος της Κοντολέων στη θέση της Κουμβάκη, έδωσε ενέργεια στην ομάδα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φέρει τη κατάκτηση του σετ. Το τελικό 25-19 έδωσε τη νίκη με 3-0 στην ομάδα του Θριάμβου. Για τις γηπεδούχες ξεχώρισαν οι Γκολφινοπούλου, Μπαλδώκα, Ζώρζου, ενώ λύσεις έδωσε και η Πάτα σε καίρια σημεία. Απο τον ΑΣ Ηλιούπολης, ξεχώρισε η Γωγούσου με 15 πόντους και η Βλασερού με 13, ενω η Λιαρομάτη κάνοντας πολύ καλή ανάπτυξη του παιχνιδιού, συμπλήρωσε άλλους 7 πόντους.

Με παράπονα και απο τις δύο ομάδες η διαιτησία των Μεταξά-Μαριδάκη.

ΑΣ Ηλιούπολης (Κερκινές): Λιαρομάτη 7 (4/5 επ., 3 άσοι), Κουμβάκη 5 (5/16 επ., 52% υπ.), Βαγγή 2 (1/10 επ. 1 μπλοκ), Βλασερού 13 (13/30 επ., 68% υπ.), Γωγούσου 15 (12/38 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κουμούτσου (λ.-60%), Μπογιατζή (λ) (Κοντολέων 2 (2/5 επ., 57% υπ.), Παπαχρήστου.