1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
10-01-2019 12:06

Euro γυναικών 2019: Οι 24 ομάδες που προκρίθηκαν (το πανόραμα)

Συμπληρώθηκε το παζλ των 24 ομάδων της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών

μετά και τους τελευταίους αγώνες της προκριματικής φάσης που έγιναν χθες βράδυ.

Η Εθνική Ελλάδας επιστρέφει μετά από 18 χρόνια (δείτε τον σχετικό πίνακα στο τέλος της σελίδας).

Τα δύο τελευταία εισιτήρια που παίχτηκαν μέχρι την τελευταία στιγμή ήταν στο ντέρμπι Ελβετία - Αυστρία. Η Αυστρία νίκησε 3-2 σετ αλλά η Ελβετία με τα δύο πρώτα σετ που πήρε στον αγώνα πήρε και την πρόκριση.

Η δεύτερη περίπτωση ήταν στον F όμιλο όπου η μεγάλη έκπληξη ήταν ο αποκλεισμός της Τσεχίας και σε αυτό έβαλε και το... χεράκι της η Φινλανδία. Πάνω στο νήμα έπεσαν τρεις ομάδες. Η Τσεχία που νίκησε εύκολα την Σουηδία και η Εσθονία που νίκησε εκτός έδρας την Φινλανδία 3-1 και πήρε την πρώτη θέση. Η Φινλανδία είχε προκριθεί και ήταν... αδιάφορη.

Τουρκία, Πολωνία, Ουγγαρία και Σλοβακία και ακόμα οκτώ από την κατάταξη του Ευρωπαϊκού του 2017 που είναι Σερβία, Ολλανδία, Αζερμπαϊτζάν, Ιταλία, Ρωσία, Λευκορωσία, Γερμανία και Βουλγαρία.

Τα τελικά θα γίνουν από 23 Αυγούστου μέχρι 8 Σεπτεμβρίου στην Τουρκία, στην Πολωνία, στην Ουγγαρία και στην Σλοβακία και η κλήρωση των ομίλων θα γίνει 23 Ιανουαρίου 2019 στην Κωνσταντινούπολη.


ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2019

1.Σερβία (πρωταθλήτρια Ευρώπης 2017)

2.Ολλανδία (2η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

3.Αζερμπαϊτζάν (3η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

4.Ιταλία (4η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

5.Ρωσία (5η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

6.Λευκορωσία (6η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

7.Γερμανία (7η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

8.Βουλγαρία (8η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

9.Τουρκία (Διοργανώτρια)

10.Πολωνία (Διοργανώτρια)

11.Ουγγαρία (Διοργανώτρια)

12.Σλοβακία (Διοργανώτρια)

13.Βέλγιο (1η θέση - Α΄προκριματικός όμιλος)

14.Κροατία (1η θέση - Β΄προκριματικός όμιλος)

15.Ελλάδα (1η θέση - C΄προκριματικός όμιλος)

16.Γαλλία (1η θέση - D΄προκριματικός όμιλος)

17.Εσθονία (1η θέση - E΄προκριματικός όμιλος)

18.Ισπανία (1η θέση - F΄προκριματικός όμιλος)

19.Σλοβενία (2η θέση - A΄προκριματικός όμιλος)

20.Ελβετία (2η θέση - B΄προκριματικός όμιλος)

21.Oυκρανία (2η θέση - C΄προκριματικός όμιλος)

22.Πορτογαλία (2η θέση - D΄προκριματικός όμιλος)

23.Φινλανδία (2η θέση - E΄προκριματικός όμιλος)

24.Ρουμανία (2η θέση - F΄προκριματικός όμιλος)

 

Τα τελικά θα γίνουν από 23 Αυγούστου μέχρι 8 Σεπτεμβρίου στην Τουρκία, στην Πολωνία, στην Ουγγαρία και στην Σλοβακία και η κλήρωση των ομίλων θα γίνει 23 Ιανουαρίου 2019 στην Κωνσταντινούπολη.

 

Α' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Βέλγιο - Ισλανδία 3-0 (25-04, 25-08, 25-10)
Σλοβενία - Ισραήλ 3-0 (25-19, 25-23, 25-22)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Ισραήλ - Βέλγιο 0-3 (11-25, 06-25, 11-25)
Ισλανδία - Σλοβενία 0-3 (18-25, 16-25, 13-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Βέλγιο - Σλοβενία 3-0 (25-23, 25-16, 25-21)
Ισραήλ - Ισλανδία 3-0 (25-19, 25-20, 25-18)

4η αγωνιστική - 25 και 26 Αυγούστου 2018
Ισλανδία - Ισραήλ 0-3 (11-25, 12-25, 18-25)
Σλοβενία - Βέλγιο 0-3 (17-25, 16-25, 23-25)

5η αγωνιστική
6/1: Βέλγιο - Ισραήλ 3-0 (25-23, 25-13, 25-14)
5/1: Σλοβενία - Ισλανδία 3-0 (25-12, 25-11, 25-12)

6η αγωνιστική - 9 Iανουαρίου 2019
Ισλανδία - Βέλγιο 0-3 (04-25, 07-25, 06-25)
Ισραήλ - Σλοβενία 0-3 (17-25, 12-25, 23-25)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α΄ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Βέλγιο 6 0 18 18-0 450-233
Σλοβενία 4 2 12 12-6 416-348
Ισραήλ 2 4 6 6-12 344-398
Ισλανδία 0 6 0 0-18 219-450


Β' όμιλος 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Κροατία - Αλβανία 3-0 (25-20, 25-14, 25-17)
Αυστρία - Ελβετία 1-3 (25-18, 13-25, 11-25, 19-25)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Ελβετία - Κροατία 1-3 (25-22, 23-25, 21-25, 13-25)
Αλβανία - Αυστρία 0-3 (21-25, 16-25, 14-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Κροατία - Αυστρία 3-0 (25-21, 25-20, 25-14)
Ελβετία - Αλβανία 3-0 (25-19, 25-23, 25-14)

4η αγωνιστική - 25 και 26 Αυγούστου 2018
Αυστρία - Κροατία 1-3 (25-21, 23-25, 21-25, 21-25)
Αλβανία - Ελβετία 0-3 (19-25, 22-25, 10-25)

5η αγωνιστική
5/1: Κροατία - Ελβετία 3-0 (25-19, 25-09, 25-22)
5/1: Αυστρία - Αλβανία 3-0 (25-13, 25-09, 25-20)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Αλβανία - Κροατία 0-3 (15-25, 08-25, 14-25)
Ελβετία - Αυστρία 2-3 (25-23, 25-22, 20-25, 21-25, 15-17)



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β΄ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Κροατία 6 0 18 18-2 493-365
Ελβετία 3 3 10 12-10 481-459
Αυστρία 3 3 8 11-11 475-463
Αλβανία 0 6 0 0-18 288-450


C' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Νορβηγία 3-0 (25-16, 25-10, 25-19)
Ελλάδα - Μαυροβούνιο 3-0 (25-17, 25-20, 25-15) 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Νορβηγία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 19-25, 16-25)
Μαυροβούνιο - Ουκρανία 0-3 (18-25, 14-25, 17-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Ελλάδα 0-3 (18-25, 19-25, 19-25)
Μαυροβούνιο - Νορβηγία 3-1 (25-17, 25-12, 12-25, 27-25) 

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Νορβηγία - Μαυροβούνιο 0-3 (15-25, 21-25, 22-25)
Ελλάδα - Ουκρανία 3-0 (25-22, 25-22, 25-12)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Ουκρανία - Μαυροβούνιο 3-0 (25-22, 25-21, 25-21)
Ελλάδα - Νορβηγία 3-0 (25-20, 25-13, 25-22)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Νορβηγία - Ουκρανία 1-3 (22-25, 25-18, 22-25, 11-25)
Μαυροβούνιο - Ελλάδα 0-3 (17-25, 21-25, 12-25)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ C΄ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ελλάδα 6 0 18 18-0 450-324
Ουκρανία 4 2 12 12-7 430-388
Μαυροβούνιο 2 4 6 6-13 379-437
Νορβηγία 0 6 0 2-18 372-482

 


D' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Γαλλία - Δανία 3-0 (25-18, 25-14, 25-21)
Γεωργία - Πορτογαλία 0-3 (11-25, 11-25, 16-25)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Δανία - Γεωργία 1-3 (25-21, 17-25, 18-25, 23-25)
Πορτογαλία - Γαλλία 0-3 (24-26, 18-25, 12-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Γαλλία - Γεωργία 3-0 (25-21, 25-22, 25-13)
Πορτογαλία - Δανία 3-0 (26-24, 25-21, 25-16)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Δανία - Πορτογαλία 0-3 (14-25, 23-25, 21-25)
Γεωργία - Γαλλία 0-3 (16-25, 17-25, 16-25)

5η αγωνιστική - 5 Iανουαρίου 2019
Γαλλία - Πορτογαλία 3-0 (28-26, 26-24, 25-23)
Γεωργία - Δανία 2-3 (14-25, 25-21, 25-20, 19-25, 11-15)

6η αγωνιστική - 9 Iανουαρίου 2019
Δανία - Γαλλία 1-3 (25-22, 20-25, 15-25, 12-25)
Πορτογαλία - Γεωργία 3-0 (25-19, 25-23, 25-12)



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ D΄ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Γαλλία 6 0 18 18-1 477-357
Πορτογαλία 4 2 12 12-6 428-366
Γεωργία 1 5 4 5-16 387-489
Δανία 1 5 2 5-17 433-513


Ε' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Τσεχία - Σουηδία 2-3 (25-19, 22-25, 25-15, 20-25, 07-15)
Εσθονία - Φινλανδία 2-3 (25-15, 25-20, 23-25, 20-25, 07-15)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Φινλανδία - Τσεχία 3-2 (19-25, 25-15, 21-25, 25-23, 15-08)
Σουηδία - Εσθονία 1-3 (23-25, 23-25, 25-16, 17-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Τσεχία - Εσθονία 3-0 (25-23, 25-12, 25-19)
Φινλανδία - Σουηδία 3-1 (20-25, 25-15, 26-24, 25-14)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Σουηδία - Φινλανδία 0-3 (14-25, 25-27, 19-25)
Εσθονία - Τσεχία 3-2 (25-15, 26-24, 24-26, 16-25, 16-14)

5η αγωνιστική
5/1: Τσεχία - Φινλανδία 3-2 (25-17, 20-25, 18-25, 25-19, 15-09)
6/1: Εσθονία - Σουηδία 3-1 (19-25, 25-23, 25-17, 25-23)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου
Σουηδία - Τσεχία 0-3 (20-25, 24-26, 18-25)
Φινλανδία - Εσθονία 1-3 (20-25, 25-15, 14-25, 17-25)



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ E΄ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Εσθονία 4 2 11 14-11 536-531
Φινλανδία 4 2 11 15-11 549-525
Τσεχία 3 3 11 15-11 553-522
Σουηδία 1 5 2 6-17 473-533


F' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Βοσνία 2-3 (25-21, 26-24, 23-25, 19-25, 11-15)
Λετονία - Ισπανία 0-3 (24-26, 21-25, 13-25)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Βοσνία - Λετονία 3-0 (25-08, 25-16, 25-16)
Ισπανία - Ρουμανία 0-3 (21-25, 23-25, 22-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Λετονία 3-0 (25-11, 25-18, 25-22)
Ισπανία - Βοσνία 3-0 (34-32, 25-19, 25-12)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Βοσνία - Ισπανία 1-3 (19-25, 15-25, 25-23, 21-25)
Λετονία - Ρουμανία 0-3 (13-25, 13-25, 15-25)

5η αγωνιστική
5/1: Ρουμανία - Ισπανία 2-3 (25-22, 16-25, 23-25, 25-21, 13-15)
5/1: Λετονία - Βοσνία 0-3 (22-25, 14-25, 19-25)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου
Βοσνία - Ρουμανία 2-3 (17-25, 25-19, 25-21, 17-25, 09-15)
Ισπανία - Λετονία 3-0 (25-13, 25-19, 25-22)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ F΄ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ισπανία 5 1 14 15-6 507-432
Ρουμανία 4 2 13 16-8 536-469
Βοσνία 3 3 9 12-11 496-486
Λετονία 0 6 0 0-18 299-451



 

EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Έτος (Έδρα) Χρυσό Ασημένιο Χάλκινο Ελλάδα
2019         Προκρίθηκε
2017 (Μπακού Αζερμπαϊτζάν) Σερβία Ολλανδία Τουρκία Aζερμπαϊτζάν -
2015 (Ρότερνταμ & Αντβέρπ): Ρωσία Ολλανδία Σερβία Τουρκία -
2013 (Βερολίνο & Ζυρίχη): Ρωσία Γερμανία Βέλγιο  Σερβία -
2011 (Μόντσα & Βελιγράδι):  Σερβία Γερμανία Τουρκία Ιταλία -
2009 (Λοτζ): Ιταλία Ολλανδία Πολωνία Γερμανία -
2007 (Σαρλερουά & Λουξεμβ): Ιταλία Σερβία Ρωσία Πολωνία -
2005 (Ζάγκρεμπ & Πούλα): Πολωνία Ιταλία Ρωσία Αζερμπαϊτζάν -
2003 (Άγκυρα): Πολωνία Τουρκία Γερμανία Ολλανδία -
2001 (Βάρνα): Ρωσία Ιταλία Βουλγαρία Ουκρανία 12η
1999 (Ρώμη): Ρωσία Κροατία Ιταλία Γερμανία -
1997 (Μπρνο): Ρωσία Κροατία Τσεχία Βουλγαρία -
1995 (Άρνεμ):  Ολλανδία Κροατία Ρωσία Γερμανία -
1993 (Μπρνο & Ζιλίν): Ρωσία Τσεχία Ουκρανία Ιταλία 11η
1991 (Ρώμη): ΕΣΣΔ Ολλανδία Γερμανία Ιταλία
1989 (Στουτγκάρδη): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Ιταλία Ρουμανία -
1987 (Γάνδη): Αν.Γερμανία ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Βουλγαρία -
1985 (Αρνεμ): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Ολλανδία Τσεχοσλοβακία 12η
1983 (Ρόστοκ): Αν.Γερμανία ΕΣΣΔ Ουγγαρία Βουλγαρία -
1981 (Σόφια): Βουλγαρία ΕΣΣΔ Ουγγαρία Αν.Γερμανία -
1979 (Λιόν & Παρίσι): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Βουλγαρία Ουγγαρία -
1977 (Τάμπερε): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Ουγγαρία Πολωνία -
1975 (Βελιγράδι): ΕΣΣΔ Ουγγαρία Αν.Γερμανία Βουλγαρία -
1971 (Ρέτζιο Εμίλια): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Πολωνία Βουλγαρία -
1967 (Σμύρνη) ΕΣΣΔ  Πολωνία  Τσεχοσλοβακία Αν.Γερμανία -
1963 (Κονστάντζα): ΕΣΣΔ Πολωνία Ρουμανία Αν.Γερμανία -
1958 (Πράγα): ΕΣΣΔ   Τσεχοσλοβακία Πολωνία Ρουμανία -
1955 (Βουκουρέστι):  Τσεχοσλοβακία ΕΣΣΔ Πολωνία Ρουμανία -
1951 (Παρίσι): ΕΣΣΔ Πολωνία Γιουγκοσλαβία Γαλλία -
1950 (Σόφια): ΕΣΣΔ Πολωνία Τσεχοσλοβακία Βουλγαρία -
1949 (Πράγα): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Πολωνία Ρουμανία -

 

 

 

 

 

 

 

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ