1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
10-01-2019 11:20

Εuro ανδρών 2019: Οι 24 ομάδες που προκρίθηκαν (το πανόραμα)

Μετά τους τελευταίους προκριματικούς αγώνες που έγιναν χθες βράδυ συμπληρώθηκε το παζλ των 24 ομάδων

των τελικών που θα γίνουν 12-29 Σεπτεμβρίου 2019 σε Γαλλία, Σλοβενία, Βέλγιο και Ολλανδία. Η κλήρωση των ομίλων θα γίνει 16 Ιανουαρίου στο Βέλγιο.

Μετά τους χθεσινούς αγώνες κλείδωσε την πρόκριση η Σλοβακία του Αντρέι Κράβαρικ, ενώ ως καλύτερες δεύτερες η Φινλανδία των Τερβαπόρτι, Παγιουσάλο, η Ισπανία του Μουνιόθ και η Αυστρία. Αντίθετα αποκλείστηκε το Ισραήλ του Σαφράνοβιτς και η Μολδαβία του Λέσκοφ.

Το Μαυροβούνιο του Ράικο Στρούγκαρ νίκησε 3-0 την Μολδαβία και προκρίθηκε στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ενώ το τελευταίο εισιτήριο πήρε και η Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας που επικράτησε 3-0 της Ουγγαρίας.

 

ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΝΔΡΩΝ 2019

1.Ρωσία (πρωταθλήτρια Ευρώπης 2017)

2.Γερμανία (2η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

3.Σερβία (3η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

4.Ιταλία (5η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

5.Βουλγαρία (6η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

6.Τσεχία (7η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

7.Πολωνία (10η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

8.Τουρκία (11η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2017)

9.Γαλλία (Διοργανώτρια - 9η θέση Ευρωπαϊκό 2017)

10.Σλοβενία (Διοργανώτρια - 8η θέση Ευρωπαϊκό 2017)

11.Βέλγιο (Διοργανώτρια - 4η θέση Ευρωπαϊκό 2017)

12.Ολλανδία (Διοργανώτρια - 14η θέση Ευρωπαϊκό 2017)

13.Ρουμανία (1η θέση - Α΄προκριματικός όμιλος)

14.Εσθονία (1η θέση - Β΄προκριματικός όμιλος)

15.Σλοβακία (1η θέση - C΄προκριματικός όμιλος)

16.Πορτογαλία (1η θέση - D΄προκριματικός όμιλος)

17.Λευκορωσία (1η θέση - E΄προκριματικός όμιλος)

18.Ουκρανία (1η θέση - F΄προκριματικός όμιλος)

19.Ελλάδα (1η θέση - G΄προκριματικός όμιλος)

20.Φινλαδία (2η θέση - Α΄προκριματικός όμιλος)

21.Μαυροβούνιο (2η θέση - C΄προκριματικός όμιλος)

22.Αυστρία (2η θέση - D΄προκριματικός όμιλος)

23.Ισπανία (2η θέση - Ε΄προκριματικός όμιλος)

24.Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας (2η θέση - F΄προκριματικός όμιλος)

 

Τα τελικά θα γίνουν 12-29 Σεπτεμβρίου 2019 σε Γαλλία, Σλοβενία, Βέλγιο και Ολλανδία και η κλήρωση των ομίλων θα γίνει 16 Ιανουαρίου στο Βέλγιο.

 

 



Α' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Δανία 3-2 (21-25, 25-20, 24-26, 25-22, 15-11)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018
Δανία - Φινλανδία 1-3 (19-25, 25-17, 21-25, 17-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Φινλανδία - Ρουμανία 2-3 (18-25, 25-21, 22-25, 25-18, 6-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Φινλανδία 3-1 (26-24, 25-22, 20-25, 25-21)

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019
Φινλανδία - Δανία 3-0 (25-13, 25-13, 25-20)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Δανία - Ρουμανία 3-1 (22-25, 25-15, 25-21, 25-19)



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ρουμανία 3 1 7 10-8 390-389
Φινλανδία 2 2 7 9-7 355-328
Δανία 1 3 4 6-10 329-357



Β' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ισραήλ - Λετονία 3-0 (25-23, 29-27, 25-13)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Λετονία - Εσθονία 1-3 (22-25, 17-25, 25-22, 19-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Εσθονία - Ισραήλ 3-0 (25-19, 25-21, 25-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ισραήλ - Εσθονία 1-3 (31-29, 15-25, 20-25, 18-25)

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019
Εσθονία - Λετονία 3-0 (25-20, 25-11, 25-21)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Λετονία - Ισραήλ 3-1 (28-26, 24-26, 25-23, 25-23)



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Εσθονία 4 0 12 12-2 351-274
Ισραήλ 1 3 3 5-9 316-344
Λετονία 1 3 3 4-10 300-349



C' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Σλοβακία - Ισλανδία 3-0 (25-07, 25-15, 25-17)
Μολδαβία - Μαυροβούνιο 3-2 (24-26, 19-25, 25-22, 25-19, 15-12)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Μαυροβούνιο - Σλοβακία 3-0 (26-24, 25-19, 28-26)
Ισλανδία - Μολδαβία 0-3 (12-25, 11-25, 22-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Σλοβακία - Μολδαβία 3-0 (25-15, 25-21, 25-16)
Μαυροβούνιο - Ισλανδία 3-0 (25-15, 25-20, 25-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ισλανδία - Μαυροβούνιο 0-3 (20-25, 20-25, 21-25)
Μολδαβία - Σλοβακία 1-3 (14-25, 25-22, 20-25, 18-25)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Σλοβακία - Μαυροβούνιο 3-0 (25-21, 25-22, 25-20)
Μολδαβία - Ισλανδία 3-0 (25-17, 25-18, 25-11)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου
Ισλανδία - Σλοβακία 0-3 (18-25, 18-25, 20-25)
Μαυροβούνιο - Μολδαβία 3-0 (25-18, 25-21, 25-13)



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ C ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Σλοβακία 5 1 15 15-4 466-366
Mαυροβούνιο 4 2 13 14-6 471-415
Μολδαβία 3 3 8 10-11 439-442
Ισλανδία 0 6 0 0-18 297-450



D' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία - Αλβανία 3-0 (25-21, 25-20, 25-15)
Αυστρία - Κροατία 3-1 (21-25, 25-21, 26-24, 25-22)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Κροατία - Πορτογαλία 0-3 (18-25, 22-25, 18-25)
Αλβανία - Αυστρία 3-2 (27-29, 27-25, 25-13, 20-25, 15-08)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία - Αυστρία 3-0 (25-20, 25-23, 25-17)
Κροατία - Αλβανία 3-1 (25-15, 25-21, 19-25, 25-14)

4η αγωνιστική 25 και 26 Αυγούστου 2018
Αυστρία - Πορτογαλία 3-1 (26-24, 21-25, 25-23, 26-24)
Αλβανία - Κροατία 3-1 (25-14, 25-20, 20-25, 25-20)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Πορτογαλία - Κροατία 3-1 (25-15, 19-25, 26-24, 25-19)
Αυστρία - Αλβανία 3-0 (25-13, 25-21, 30-28)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Αλβανία - Πορτογαλία 1-3 (26-14, 19-25, 15-25, 15-25)
Κροατία - Αυστρία 1-3 (22-25, 25-18, 20-25, 20-25)



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ D ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Πορτογαλία 4 1 12 13-4 416-352
Αυστρία 3 2 10 11-8 435-439
Αλβανία 2 3 5 7-12 402-428
Κροατία 1 4 3 6-13 403-437



Ε' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ισπανία - Γεωργία 3-0 (25-09, 25-12, 25-06)
Λευκορωσία - Νορβηγία 3-1 (25-17, 28-26, 18-25, 28-26)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Νορβηγία - Γεωργία 3-0 (25-20, 25-19, 25-13)
Λευκορωσία - Ισπανία 3-2 (25-14, 22-25, 25-20, 22-25, 15-11)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ισπανία - Νορβηγία 3-1 (25-22, 19-25, 25-22, 25-19)
Λευκορωσία - Γεωργία 3-0 (25-13, 25-19, 25-12)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Γεωργία - Λευκορωσία 0-3 (13-25, 13-25, 14-25)
Νορβηγία - Ισπανία 3-2 (29-27, 12-25, 25-21, 19-25, 15-12)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Ισπανία - Λευκορωσία 3-0 (26-24, 25-21, 26-24)
Γεωργία - Νορβηγία 0-3 (10-25, 18-25, 18-25)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Γεωργία - Ισπανία 0-3 (10-25, 21-25, 18-25)
Νορβηγία - Λευκορωσία 0-3 (19-25, 18-25, 23-25)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ E ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Λευκορωσία 5 1 14 15-6 502-410
Ισπανία 4 2 14 16-7 526-442
Νορβηγία 3 3 8 11-11 492-476
Γεωργία 0 6 0 0-18 258-450



F' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Ελβετία 3-0 (25-16, 25-16, 25-20)
Ουγγαρία - ΠΓΔΜ 2-3 (23-25, 23-25, 25-23, 25-23, 14-16)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
ΠΓΔΜ - Ουκρανία 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)
Ελβετία - Ουγγαρία 2-3 (23-25, 25-21, 19-25, 25-23, 13-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Ουγγαρία 3-0 (25-15, 27-25, 25-19)
ΠΓΔΜ - Ελβετία 2-3 (25-21, 21-25, 23-25, 25-19, 12-15)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Ελβετία - ΠΓΔΜ 2-3 (21-25, 19-25, 25-16, 25-23, 12-15)
Ουγγαρία - Ουκρανία 1-3 (26-28, 20-25, 25-19, 24-26)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Ουκρανία - ΠΓΔΜ 3-1 (25-19, 28-26, 23-25, 25-23)
Ουγγαρία - Ελβετία 2-3 (25-22, 25-22, 21-25, 20-25, 08-15)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Ελβετία - Ουκρανία 2-3 (20-25, 28-26, 21-25, 25-15, 14-16)
ΠΓΔΜ - Ουγγαρία 3-0 (25-21, 25-20, 25-21)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ F ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Oυκρανία 6 0 16 18-6 572-512
ΠΓΔΜ 3 3 9 14-13 595-594
Ελβετία 2 4 7 12-16 581-600
Ουγγαρία 1 5 4 8-17 534-576



G' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)
Ελλάδα - Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018
Σουηδία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)
Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
20.00: Σουηδία - Λουξεμβούργο 3-1 (22-25, 25-14, 25-17, 25-14)
20.30: Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν (ΕΡΤ2) 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
19.00: Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15)
20.00: Λουξεμβούργο - Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 25-20, 25-22, 15-10)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Ελλάδα - Σουηδία 3-0 (25-18, 25-18, 25-22)
Αζερμπαϊτζάν - Λουξεμβούργο 3-1 (25-18, 27-25, 21-25, 25-20)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Λουξεμβούργο - Ελλάδα 0-3 (20-25, 16-25, 21-25)
Σουηδία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-13, 25-19, 25-16)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ G ΟΜΙΛΟΣ
Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ελλάδα 6 0 17 18-2 482-373
Αζερμπαϊτζάν 3 3 8 11-14 507-563
Σουηδία 2 4 8 10-13 494-483
Λουξεμβούργο 1 5 3 7-17 496-560

 

 

EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ (1948-2017)
Έτος (Έδρα) Χρυσό Ασημένιο Χάλκινο 4η θέση Ελλάδα
2019         Προκρίθηκε
2017 (Κρακοβία - Πολωνία): Ρωσία  Γερμανία Σερβία  Βέλγιο -
2015 (Βουλγαρία - Ιταλία) Γαλλία Σλοβενία Ιταλία Βουλγαρία -
2013 (Πολωνία - Δανία): Ρωσία Ιταλία Σερβία  Βουλγαρία -
2011 (Βιέννη):  Σερβία Ιταλία Πολωνία Ρωσία -
2009 (Σμύρνη):  Πολωνία Γαλλία Βουλγαρία Ρωσία
2007 (Μόσχα): Ισπανία Ρωσία Σερβία Φινλανδία 13η
2005 (Ρώμη): Ιταλία Ρωσία Σερβία Μαυρ. Ισπανία  6η
2003 (Βερολίνο): Ιταλία Γαλλία Ρωσία Σερβία 11η
2001 (Οστράβα):  Γιουγκοσλαβία Ιταλία Ρωσία Τσεχία -
1999 (Βιέννη): Ιταλία Ρωσία Γιουγκοσλαβία Τσεχία -
1997 (Αϊτχόβεν):  Ολλανδία Γιουγκοσλαβία Ιταλία Γαλλία
1995 (Αθήνα):  Ιταλία Ολλανδία Γιουγκοσλαβία Βουλγαρία
1993 (Τουρκού): Ιταλία Ολλανδία Ρωσία Γερμανία -
1991 (Βερολίνο): Κοινοπολιτεία Ιταλία Ολλανδία Γερμανία
1989 (Στοκχόλμη): Ιταλία Σουηδία Ολλανδία ΕΣΣΔ 10η
1987 (Γάνδη): ΕΣΣΔ Γαλλία Ελλάδα Σουηδία
1985 (Αμστερνταμ): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Γαλλία Πολωνία
1983 (Αν.Βερολίνο): ΕΣΣΔ Πολωνία Βουλγαρία Ιταλία
1981 (Βάρνα): ΕΣΣΔ Πολωνία Βουλγαρία Τσεχοσλοβακία -
1979 (Παρίσι): ΕΣΣΔ Πολωνία Γιουγκοσλαβία Γαλλία 12η
1977 (Ελσίνκι): ΕΣΣΔ Πολωνία Ρουμανία Ουγγαρία -
1975 (Βελιγράδι): ΕΣΣΔ Πολωνία Γιουγκοσλαβία Ρουμανία -
1971 (Μιλάνο): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Ρουμανία Αν.Γερμανία 18η
1967 (Κωνσταντινούπολη) ΕΣΣΔ  Τσεχοσλοβακία  Πολωνία Αν.Γερμανία 20η
1963 (Βουκουρέστι):  Ρουμανία Ουγγαρία ΕΣΣΔ Βουλγαρία -
1958 (Πράγα): Τσεχοσλοβακία   Ρουμανία ΕΣΣΔ Βουλγαρία -
1955 (Βουκουρέστι): Τσεχοσλοβακία Ρουμανία Βουλγαρία ΕΣΣΔ -
1951 (Παρίσι): ΕΣΣΔ Βουλγαρία Γαλλία Ρουμανία -
1950 (Σόφια): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Ουγγαρία Βουλγαρία -
1948 (Ρώμη): Τσεχοσλοβακία Γαλλία Ιταλία Πορτογαλία -



   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ