14-12-2018 18:38

Για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ο Πορφύρας στο «κάστρο» της Νάξου

Να διατηρήσει το αήττητο της έδρας του κόντρα στον ανεβασμένο Πορφύρα θα προσπαθήσει το Σάββατο ο Πανναξιακός, σε μία από τις ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών. Ο αγώνας θα μεταδοθεί σε live streaming από το κανάλι του Πανναξιακού στο youtube (15/12, 19.00).

H ομάδα της Νάξου επέστρεψε από την Θεσσαλονίκη, όπου νίκησε με 3-0 σετ τον Αίαντα Ευόσμου και παρέμεινε έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Ο Πορφύρας, μεσοβδόμαδα για την 9η στροφή του πρωταθλήματος, νίκησε στο ντέρμπι παραμονής με 3-1 σετ τους Μακεδόνες, παίρνοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα του Πειραιά, με την ανεβασμένη Δραγουμάνου που οδηγεί στο σκοράρισμα (157), ευελπιστεί να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και θα κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα. Ο Πανναξιακός, παρά το γεγονός ότι επέστρεψε από ταξίδι στη συμπρωτεύουσα, είναι έτοιμος για την 6η εντός έδρας νίκη του και 9η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Είναι ένα παιχνίδι που θέλει προσοχή. Ο Πορφύρας έχει νικήσει τον Άρη και έχει πάρει σετ και βαθμούς από δυνατές ομάδες. Υπάρχει μία μικρή κούραση από το ταξίδι της επιστροφής από τη Θεσσαλονίκη, όμως είμαστε υγιείς και θα κυνηγήσουμε άλλη μία νίκη».

Βασίλης Πανδής (ΑΟΦ Πορφύρας): «Ο Πανναξιακός είναι μία ομάδα που τα τελευταία χρόνια βρίσκεται στην ελίτ του ελληνικού βόλεϊ. Αυτή την στιγμή είναι πανάξια στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, με μόλις έναν βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό και έχει δείξει σοβαρότητα και χαρακτήρα καθ'όλη την διάρκεια της σεζόν. Εμείς, μετά τη νίκη επί των Μακεδόνων πήραμε βαθιά βαθμολογική ανάσα και θα πάμε χωρίς άγχος να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».

Volleyleague Γυναικών - 10η αγωνιστική

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου

ΔΑΚ Κυμίνων 18.00: ΑΣ Μακεδόνες - ΑΣΠ Θέτις
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τσιούλα, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Παπαδόπουλος Χ., Λουμσί, Γραμματεία: Γούβαλη.

Μαρκόπουλου 18.00: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΣ Άρης
Διαιτητές: Χρηστίδης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, ΚΟμιανού, Γραμματεία: Νυδριώτη.

Α' Ηλιούπολη 18.00: ΓΣ Ηλιούπολης - Ολυμπιακός ΣΦΠ
Διαιτητές: Μαριδάκης, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Τριανταφύλλου, Επόπτες: Κατσιάρας, Χατζηθωμά, Γραμματεία: Κορδετζάκη.

Ιλισίων 18.30: ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΠΣ Αίας
Διαιτητές: Μουλά Λ., Λιάκου, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαθανασίου, Τολιός, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

ΔΑΚ Νάξου 19.00: Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΟΦ Πορφύρας
Διαιτητές: Ράντσιου, Οικονόμου Μ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Θεοδοσίου, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

ΔΑΠΠΟΣ 19.00: ΑΟ Θήρας - ΑΣΠ Κόρινθος
Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Καλιγέρη.