08-12-2018 22:21

Πέρασε απο τα Κύμινα ο Αίαντας με Γκουίτζι, αγωνία για Νώτη στους Μακεδόνες

Με την Μαρτίνα Γκουίτζι-Τζούριτς να επιβεβαιώνει την πρώτη θέση που κατέχει στον πίνακα των σκόρερ, ο Αίας Ευόσμου νίκησε εκτός έδρας 3-0 σετ (25-12, 25-19, 25-21) τους Μακεδόνες στην 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Η Ιταλίδα τελείωσε το ματς με 16 πόντους (46% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 3 μπλοκ, 1 άσσο) και ήταν αυτή που βοήθησε την ομάδα του κόουτς Ζωλοσταθιάδη (ήταν στην εξέδρα τιμωρημένος, κόουτς ήταν ο Τολούδης) να πανηγυρίσει την τέταρτη της νίκη που την φέρνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.

Για τους Μακεδόνες, οι οποίοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 2 πόντους, πρώτες σκόρερ ήταν οι Τζούριτς, Καραφουλίδου (από 10π.) ενώ στην επανεμφάνισή της η Γιέλιτς είχε 7.

Μεγάλη  άτυχη του αγώνα ήταν η Πηνελόπη Νώτη η οποία τραυματίστηκε στο γόνατο, στο τρίτο σετ, και αποχώρησε υποβασταζόμενη ενώ οι Μακεδόνες ήταν πάνω στο σκορ με 17-13.

Οι συμπαίκτριες της σοκαρισμένες από το περιστατικό, δεν μπόρεσαν να επανέλθουν αγωνιστικά και ο Αίας ισοφάρισε 19-19 και με 6-2 πήρε το σετ και το ματς. Η Νώτη μετά τη λήξη του αγώνα μεταφέρθηκε για εξετάσεις στο νοσοκομείο, ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού της.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης

.Παρατηρητής: Βανδώρος.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 19-25, 21-25)

*Οι πόντοι των Μακεδόνων προήλθαν από 5 άσσους, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Καραβιδόπουλος): Γιέλιτς 7 (6/22 επ., 1 άσσος, 37% υπ.), Καραφουλίδου 10 (6/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νώτη 2 (2/10 επ., 31% υπ.), Παπαδοπούλου 3 (3/13 επ., 57% υπ.), Σπανού 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Τσοχατζή 1 (1/4 επ.) / Τζαγκαράκη (λ, 18% υπ.), Δορούκα 4 (2/9 επ., 2 άσσοι), Μητακίδου 2 (2 μπλοκ).

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Τολούδης): Ανδρονικίδου 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 27% υπ.), Βλάχου 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γιορανίδη 1 (1/8 επ.), Γκουίτζι 16 (12/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.), Κούση 11 (6/10 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 67% υπ.), Αργυρίου 1 (1 άσσος), Χαμαλίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

Γιώργος Καραβιδόπουλος (ΑΣ Μακεδόνες): «Στα δύο πρώτα σετ, ήταν σαφώς ανώτερος ο Αίας. Στο τρίτο ξεκινήσαμε καλά, ξεφύγαμε στο σκορ αλλά δυστυχώς ο τραυματισμός της Πηνελόπης Νώτη ήρθε στην χειρότερη στιγμή. Λειτούργησε αρνητικά στη ψυχολογία της ομάδας, αντί να γίνει κίνητρο και να πάρουμε το σετ. Δεν έχουμε περιθώρια να στεναχωριόμαστε».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Να ξεκινήσω λέγοντας πως το σημαντικό δεν είναι η νίκη μας, αλλά να έχουν υγεία οι αθλήτριες. Εύχομαι περαστικά στην Πηνελόπη, μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό και να την δούμε γρήγορα στα γήπεδα. Για το παιχνίδι, ήταν δύσκολη η επικοινωνία με τον βοηθό μου από μακριά και ελπίζω να σταματήσει αυτή η αστειότητα για την τιμωρία μου, για να είμαι εκεί που πρέπει να είμαι. Έχουμε μία σειρά αγώνων στη συνέχεια που θέλουμε να εξασφαλίσουμε το μέγιστο των βαθμών και να είμαστε στην τετράδα. Tη νίκη αυτή θέλω να την αφιερώσω σε έναν φίλο που έφυγε νωρίς από την ζωή».