28-04-2013 21:12

Nίκη της τιμής για την Ορεστιάδα

Mε τη νίκη της τιμής για την Ορεστιάδα επί της πρωταθλήτριας Παναχαϊκής ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των μπαράζ ανόδου του πρωταθλήματος Α2 ανδρών. Η ακριτική ομάδα αγωνίστηκε για 4η φορά σε tie break σημειώνοντας την 2η νίκη της στο τουρνουά που όμως δεν ήταν αρκετή για να της δώσει την άνοδο. Ανέβηκαν στην Βόλεϊ Λιγκ η πρωταθλήτρια Παναχαϊκή και η δευτεραθλήτρια ΑΕΚ.

Η Ορεστιάδα ξεκίνησε δυνατά (4-1) και πήγε με προπορευόμενη με 8-4 στο πρώτο τεχνικό time out χάρη στο καλό μπλοκ. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στη συνέχεια και έφτασε στο 17-10 (λάθος θέσεις της Παναχαϊκής) για να έρθει φυσιολογικά το 1-0 (25-21).

Η Παναχαϊκή βρήκε τον ρυθμό της στο δεύτερο σετ και μετά το 4-4, δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα στο σκορ (5-8, 12-17, 15-20) και με πολύ καλές άμυνες ισοφάρισαν με 18-25.

Οι παίκτες του Άρη Αγγελόπουλου ήταν καλύτεροι στο τρίτο σετ και έτσι το 8-5 υπέρ των γηπεδούχων ανατράπηκε  γρήγορα με ένα σερί 1-4 (9-9), ενώ συνέχισαν ξεφεύγοντας με +5 (12-17 από 12-12). Διατήρησαν την διαφορά (16-19, 17-22) και τελικά έκαναν το 1-2 (21-25).

Οι γηπεδούχοι με τις επεφημίες της κερκίδας αντέδρασαν δυνατά στο τέταρτο σετ και μετά το 8-5, η διαφορά αυξανόταν για να φτάσει και στο +7 (17-10). Οι Πατρινοί μείωσαν στο 19-17, ο Τσιακμάκης πήρε time out και ο Αρχοντίδης με άσο οδήγησε το ματς στο tie break (25-18).

Στο σετ της μιας ανάσας, έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους Ορεστιαδίτες να είναι καλύτεροι στο ξεκίνημα (3-1), οι Πατρινοί να παίρνουν τα ηνία μετά το 6-7 και να προηγούνται για τελευταία φορά με τον Πεφάνη στο 8-9. Από εκεί και πέρα, δύο λάθη από Γεωργακόπουλο Αγγελόπουλο έγραψαν το 13-11 και Χουσίδης-Προδρομίδης τελείωσαν τον αγώνα.

Ο κόσμος της Ορεστιάδας έστησε μια μικρή γιορτή στο κλειστό της πόλης για να τιμήσει την οικοδέσποινα ομάδα που πάλεψε για την άνοδο, αλλά και για να τιμήσει τους Πατρινούς που κατέκτησαν την πρώτη θέση.

Τα σετ: 25-21, 18-25, 21-25, 25-18, 15-11.

Ορεστιάδα (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Δούλιας, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης, Αρχοντίδης, Χουσίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Νενόγλου.

Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Διονυσόπουλος, Ρουμελιώτης Π., Γεωργακόπουλος, Πεφάνης, Βλαχοστάθης, Μούρτζης, Αχιλλεόπουλος (λ), Αγγελόπουλος, Χρηστιάς.

1ο Τουρνουά Ανόδου Α2 ανδρών
(Έδρα: ΑΕΚ – Νέα Φιλαδέλφεια 12-14/4)
Παρασκευή 12/4
ΑΕΚ - Ορεστιάδα 2-3 (21-25, 25-19, 22-25, 25-18, 15-17)
Σάββατο 13/4
17.45: Παναχαϊκή - Ορεστιάδα 3-0 (25-20, 25-21, 25-20)
Κυριακή 14/4
16.30: ΑΕΚ - Παναχαϊκή 3-2 (20-25, 25-18, 29-27, 21-25, 15-08)

2ο τουρνουά ανόδου
(Έδρα: Παναχαϊκή - Aγυιά Πάτρα 19-21/4)
1η ημέρα - Παρασκευή 19/4
Παναχαϊκής, 19.30: Παναχαϊκή – Ορεστιάδα 3-2 (15-25, 25-20, 25-23, 23-25, 15-10)