18-11-2018 01:43

Πράσινη ανατροπή με τη... μεζούρα του Ράπτη στη Μίκρα (photo)

Με 31 πόντους από τον «απίθανο» Αλέξανδρο Ράπτη ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη στη Μίκρα επί του Ηρακλή με 3-2 σετ σημειώνοντας την δεύτρερη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας. Ο Ηρακλής για τρίτο συνεχόμενο αγώνα (από Ολυμπιακό, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό) γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ και μάλιστα αυτή τη φορά προηγήθηκε 2-0 σετ.

Ο Ράπτης ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, πίεσε με το σερβίς του ενώ βοήθησε σε μπλοκ και άμυνα. Σε υψηλά ποσοστά κυμάνθηκε και η υποδοχή του. Σημαντικό ρόλο στο 5ο σετ έπαιξαν τα σερβίς του Σωτήρη Πανταλέοντα που έφεραν σερί 5-0 για το 9-4, ενώ ο Δανός πασαδόρος Γιάκομπσεν ήταν και πάλι σπουδαίος. Ο Ηρακλής υστέρησε επιθετικά και είχε κορυφαίο τον Σωτηρίου.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά στο 23-23 ο Ηρακλής με ένα λάθος του Πανταλέων και μία κόντρα επίθεση του Κλίντι έκανε το 25-23 για το 1-0 σετ. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει 21-20 με τον Γιορντάνοφ. Ο Ηρακλής με καλές άμυνες ένα λάθος του Γιορντάνοφ και μία επίθεση του Σωτηρίου ξέφυγε 23-20. Ο Φέργκιουσον έκανε λάθος (23-21) αλλά ο ίδιος παίκτης με πρώτο χρόνο έκανε το 24-21. Ο Ράπτης μείωσε 24-22 και το σετ τελείωσε με τον Κλίντι 25-22 και 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ ο Ανδρεόπουλος γύρισε πάλι την περιστροφή, έφερε τον Γιάκομπσεν στο «1» και ο Παναθηναϊκός απέκτησε πλεονέκτημα έναντι του Ηρακλή στην επίθεση. Οι πράσινοι ξέφυγαν 12-4 ενώ με τον Πελεκούδα και τον άσσο του Γιορντάνοφ έφτασαν στο 19-9. Το σετ έκλεισε 16-25 με λάθος του Μούχλια. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιστεύει στην ανατροπή με τον Ράπτη να ανεβάζει στροφές και να δίνει προβάδισμα 7-4. Ακολούθησε ξέσπασε και του Ανδρεόπουλου που έκανε το 9-5. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ. Ο Σωτηρίου μείωσε 23-21 αλλά με δύο λάθη από Τζιουμάκα, Κλίντι σε ισάριθμες επιθέσεις έκλεισε το σετ 21-25 και το σκορ έγινε 2-2.

Με τον Φέργκιουσον και τον Αρμενάκη ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-4 και εκεί έγινε η μεγάλη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε και ο Πανταλέων με δύο άσσους αλλά και δύο καλά σερβίς που οδήγησαν σε λάθη τους Αρμενάκη, Κλίντι έγινε το 9-5 για τον Παναθηναϊκό με συνολικό σερί 5-0. Η διαφορά διατηρήθηκε από τον Παναθηναϊκό και ο αγώνας τελείωσε με επιθέσεις του Ράπτη και του Πανταλέοντα. Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης.