1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
10-10-2018 18:47

Στην εξάδα η αήττητη Ιταλία, ντέρμπι την τελευταία αγωνιστική για 5 εισιτήρια (πανόραμα παγκοσμίου γυναικών)

Μία αγωνιστική έμεινε για την ολοκλήρωση της Β' φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος γυναικών.

Η Βραζιλία νίκησε με 3-2 σετ την Ολλανδία και θα παίξει την Πέμπτη τα ρέστα της κόντρα στην οικοδέσποινα Ιαπωνία και θέλει καθαρή νίκη για να τους αφήσει εκτός final-6. Ολλανδία-Σερβία θα αναμετρηθούν επίσης την Πέμπτη, στην επανάληψη του τελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 2017.

Η Ιταλία έμεινε η μόνη ομάδα στο 18ο παγκόσμιο που δεν έχει γνωρίσει την ήττα και έχει ήδη εξασφαλίσει μία θέση στις έξι καλύτερες ομάδες του κόσμου. Μεγάλο ντέρμπι θα γίνει την Πέμπτη ανάμεσα στις Κίνα-Ρωσία και Ιταλία - ΗΠΑ για τα δύο εναπομείναντα εισιτήρια από τον F' όμιλο.

 

 

Το πρόγραμμα του E' ομίλου (Ναγκόγια)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Μεξικό - Σερβία 0-3 (19-25, 17-25, 15-25)

Γερμανία - Βραζιλία 3-2 (14-25, 19-25, 32-30, 25-19, 17-15)

Ολλανδία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-15, 25-20)

Ιαπωνία - Άγιος Δομήνικος 3-2 (25-17, 28-26, 22-25, 25-27, 15-11)

Δευτέρα 08 Οκτωβρίου 2018

Γερμανία - Σερβία 0-3 (14-25, 20-25, 20-25)

Μεξικό - Βραζιλία 1-3 (25-23, 23-25, 13-25, 19-25)

Ολλανδία - Αγιος Δομήνικος

Ιαπωνία - Πουέρτο Ρίκο

Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018

Μεξικό - Αγιος Δομήνικος 0-3 (13-25, 18-25, 15-25)

Ολλανδία - Βραζιλία 2-3 (25-21, 18-25, 27-25, 19-25, 07-15)

Γερμανία - Πουέρτο Ρίκο 3-1 (25-23, 25-27, 29-27, 25-22)

Ιαπωνία - Σερβία 3-1 (15-25, 25-23, 25-23, 25-23)

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου

Μεξικό - Πουέρτο Ρίκο

Γερμανία - Αγιος Δομήνικος

Ολλανδία - Σερβία

Ιαπωνία - Βραζιλία

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Ε΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ Β.
1. Σερβία 8 7 1 22-3 21
2. Ιαπωνία 8 7 1 23-6 21
3. Ολλανδία 8 7 1 23-6 21
4. Βραζιλία 8 6 2 20-9 18
5. Γερμανία 8 5 3 16-12 14
6. Αγιος Δομήνικος 8 4 4 14-12 13
7. Πουέρτο Ρίκο 8 2 6 7-18 6
8. Μεξικό 8 1 7 5-21 3

 

 



Το πρόγραμμα του F' ομίλου (Οσάκα)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Βουλγαρία - ΗΠΑ 0-3 (16-25, 17-25, 11-25)

Τουρκία - Ρωσία 0-3 (15-25, 17-25, 16-25)

Ιταλία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-12, 25-19, 25-10)

Κίνα - Ταϊλάνδη 3-0 (28-26, 25-20, 25-23)

Δευτέρα 08 Οκτωβρίου 2018

Βουλγαρία - Ρωσία 1-3 (21-25, 20-25, 25-23, 19-25)

Τουρκία - ΗΠΑ 0-3 (21-25, 17-25, 18-25)

Κίνα - Αζερμπαϊτζάν

Ιταλία - Ταϊλάνδη

Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018

Τουρκία - Αζερμπαϊτζάν 3-1 (26-24, 25-17, 22-25, 25-21)

Βουλγαρία - Ταϊλάνδη 3-2 (25-18, 22-25, 18-25, 25-22, 19-17)

Ιταλία - Ρωσία 3-1 (22-25, 25-20, 25-18, 25-22)

Κίνα - ΗΠΑ 3-0 (25-17, 26-24, 25-18)

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου

Βουλγαρία - Αζερμπαϊτζάν

Τουρκία - Ταϊλάνδη

Ιταλία - ΗΠΑ

Κίνα - Ρωσία

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - F΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ Β.
1. Ιταλία 8 8 0 24-2 24
2. Κίνα 8 7 1 22-4 21
3. ΗΠΑ 8 7 1 21-8 19
4. Ρωσία 8 6 2 21-9 18
5. Τουρκία 8 4 4 12-14 12
6. Ταϊλάνδη 8 3 5 15-19 11
7. Βουλγαρία 8 3 5 11-18 8
8. Αζερμπαϊτζάν 8 2 6 8-19 6

 

 

 



Ε' όμιλος: Σερβία, Ολλανδία, Ιαπωνία, Βραζιλία, Γερμανία, Άγιος Δομίνικος, Πουέρτο Ρίκο, Μεξικό.
F' όμιλος: Ιταλία, ΗΠΑ, Κίνα, Ρωσία, Ταϊλάνδη, Τουρκία, Αζερμπαϊτζάν, Βουλγαρία

 

Το πρόγραμμα του Α' ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Μεξικό - Καμερούν 1-3 (25-17, 23-25, 16-25, 21-25)

Γερμανία - Ολλανδία 1-3 (25-22, 21-25, 22-25, 30-32)

Αργεντινή - Ιαπωνία 0-3 (15-25, 13-25, 12-25)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

Καμερούν - Γερμανία 0-3 (14-25, 10-25, 16-25)

Αργεντινή - Μεξικό 0-3 (20-25, 23-25, 23-25)

Ιαπωνία - Ολλανδία 2-3 (25-27, 25-16, 26-28, 25-19, 13-15)

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου

Γερμανία - Αργεντινή 3-0 (25-21, 34-32, 25-18)

Ολλανδία - Καμερούν 3-0 (25-16, 26-24, 25-18)

Μεξικό - Ιαπωνία 0-3 (15-25, 15-25, 15-25)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Aργεντινή - Ολλανδία 0-3 (17-25, 17-25, 22-25)

Μεξικό - Γερμανία 0-3 (19-25, 17-25, 22-25)

Ιαπωνία - Καμερούν 3-0 (25-19, 25-20, 25-11)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Ολλανδία - Μεξικό 3-0 (25-19, 25-14, 25-16)

Καμερούν - Αργεντινή 0-3 (22-25, 20-25, 12-25)

Γερμανία - Ιαπωνία 0-3 (25-27, 20-25, 24-26)

 

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ Β.
1. Ολλανδία 5 5 0 15-3 14
2. Ιαπωνία 5 4 1 14-3 13
3. Γερμανία 5 3 2 10-6 9
4. Μεξικό 5 1 4 4-12 3
5. Αργεντινή 5 1 4 3-12 3
6. Καμερούν 5 1 4 3-13 3

 

 


 
Το πρόγραμμα του Β' ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία - Ιταλία 0-3 (15-25, 19-25, 22-25)

Τουρκία - Καναδάς 3-0 (25-18, 25-13, 25-15)

Κίνα - Κούβα 3-0 (25-12, 25-23, 25-14)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

Καναδάς - Ιταλία 0-3 (15-25, 15-25, 18-25)

Κούβα - Βουλγαρία 0-3 (10-25, 20-25, 14-25)

Τουρκία - Κίνα 0-3 (18-25, 23-25, 23-25)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου

Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-11, 25-18, 25-20)

Βουλγαρία - Τουρκία 0-3 (17-25, 23-25, 12-25)

Κίνα - Καναδάς 3-0 (25-21, 25-21, 25-13)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Τουρκία - Ιταλία 0-3 (19-25, 21-25, 12-25)

Καναδάς - Κούβα 3-1 (16-25, 25-13, 25-18, 25-20)

Κίνα - Βουλγαρία 3-1 (22-25, 25-22, 25-14, 25-17)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Βουλγαρία - Καναδάς 3-1 (23-25, 27-25, 25-21, 25-21)

Κούβα - Τουρκία 1-3 (15-25, 14-25, 25-23, 07-25)

Ιταλία - Κίνα 3-1 (20-25, 26-24, 25-16, 25-20)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ Β.
1. Ιταλία 5 5 0 15-1 15
2. Κίνα 5 4 1 13-4 12
3. Τουρκία 5 3 2 9-7 9
4. Βουλγαρία 5 2 3 7-10 6
5. Καναδάς 5 1 4 4-13 3
6. Κούβα 5 0 5 2-15 0

 


Πρόγραμμα C' ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Ρωσία - Τρινιντάντ και Τομπάγκο 3-0 (25-21, 25-11, 25-12)

Αζερμπαϊτζάν - ΗΠΑ 0-3 (27-29, 21-25, 21-25)

Κορέα - Ταϊλάνδη 2-3 (25-18, 22-25, 19-25, 25-13, 11-15)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

ΗΠΑ - Τρινιντάντ και Τομπάγκο 3-0 (25-11, 25-12, 25-11)

Αζερμπαϊτζάν - Κορέα 3-1 (25-18, 25-18, 23-25, 25-18)

Ταϊλάνδη - Ρωσία 2-3 (25-21, 25-17, 13-25, 21-25, 09-15)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου

Ρωσία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-21, 25-21, 25-22)

Τρινιντάντ και Τομπάγκο - Ταϊλάνδη 1-3 (17-25, 17-25, 25-23, 11-15)

ΗΠΑ - Κορέα 3-1 (19-25, 25-21, 25-21, 25-18)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Αζερμπαϊτζάν - Τρινιντάντ και Τομπάγκο 3-0 (29-27, 25-16, 25-17)

Κορέα - Ρωσία 0-3 (23-25, 20-25, 15-25)

ΗΠΑ - Ταϊλάνδη 3-2 (25-17, 25-16, 23-25, 21-25, 15-11)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Τρινιντάντ και Τομπάγκο - Κορέα 0-3 (24-26, 16-25, 23-25)

Ταϊλάνδη - Αζερμπαϊτζάν 3-1 (25-22, 15-25, 25-19, 25-17)

Ρωσία - ΗΠΑ 2-3 (25-19, 20-25, 24-26, 25-12, 11-15)

 
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - C΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ Β.
1. Η.Π.Α. 5 4 0 15-5 13
2. Ρωσία 5 4 0 14-5 12
3. Ταϊλάνδη 5 3 2 13-10 10
4. Αζερμπαϊτζάν 5 2 3 7-10 6
5. Ν.Κορέα 5 1 4 7-12 4
6. Τρινιτάντ και Τομπάκο 5 0 5 1-15 0


Πρόγραμμα D' ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Βραζιλία 0-3 (25-27, 12-25, 07-25)

Άγιος Δομίνικος - Σερβία 0-3 (17-25, 20-25, 22-25)

Καζακστάν - Κένυα 0-3 (23-25, 22-25, 21-25)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

Βραζιλία - Άγιος Δομίνικος 3-0 (25-15, 25-20, 25-22)

Καζακστάν - Πουέρτο Ρίκο 0-3 (21-25, 15-25, 22-25)

Κένυα - Σερβία 0-3 (16-25, 09-25, 08-25)

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου

Άγιος Δομίνικος - Καζακστάν 3-0 (25-22, 25-15, 25-19)

Πουέρτο Ρίκο - Κένυα 3-0 (25-20, 25-22, 25-15)

Σερβία - Βραζιλία 3-0 (25-21, 25-18, 25-19)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Άγιος Δομίνικος 0-3 (22-25, 17-25, 20-25)

Καζακστάν - Σερβία 0-3 (18-25, 16-25, 13-25)

Κένυα - Βραζιλία 0-3 (13-25, 10-25, 16-25)

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

Σερβία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-23, 25-17, 27-25)

Άγιος Δομίνικος - Κένυα 3-0 (25-05, 25-07, 25-15)

Βραζιλία - Καζακστάν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - D΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ Β.
1. Σερβία 5 5 0 15-0 15
2. Βραζιλία 5 4 1 12-3 12
3. Αγιος Δομίνικος 5 3 2 9-6 9
4. Πουέρτο Ρίκο 5 2 3 6-9 6
5. Κένυα 5 1 4 3-12 3
6. Καζακστάν 5 0 5 0-15 0

 

 Το Format της διοργάνωσης

Στον πρώτο γύρο, οι 24 ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους των 6 και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε τουρνουά ενός γύρου. Οι 4 πρώτοι της βαθμολογίας θα προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο (φάση των «16») και αναλόγως την κατάταξη στους αρχικούς ομίλους, θα χωριστούν σε 2 νέους ομίλους των 8 ομάδων. Οι 3 πρώτοι κάθε ομίλου θα προκριθούν στο final-6 της διοργάνωσης και μετά από κλήρωση θα χωριστούν εκ νέου σε 2 ομίλους των τριών. Οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στα ημιτελικά. 

 

 


ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1952-2014)
Έτος (Έδρα) Χρυσό Ασημένιο Χάλκινο Ελλάδα
2018 (Ιαπωνία)          
2014 (Ιταλία): HΠΑ Κίνα Βραζιλία Ιταλία
2010 (Τόκιο): Ρωσία Βραζιλία Ιαπωνία ΗΠΑ -
2006 (Οσάκα): Ρωσία Βραζιλία Σερβία Μαυρ. Ιταλία -
2002 (Βερολίνο): Ιταλία ΗΠΑ Ρωσία Κίνα 10η
1998 (Οσάκα): Κούβα Κίνα Ρωσία Βραζιλία -
1994 (Σάο Πάολο): Κούβα Βραζιλία Ρωσία Νοτ.Κορέα -
1990 (Πεκίνο): ΕΣΣΔ Κίνα ΗΠΑ Κούβα -
1986 (Πράγα): Κίνα Κούβα Περού Αν.Γερμανία -
1982 (Λίμα): Κίνα Περού ΗΠΑ Ιαπωνία -
1978 (Λένιγκραντ):  Κούβα Ιαπωνία ΕΣΣΔ Νοτ.Κορέα -
1974 (Γκουνταλαχάρα): Ιαπωνία ΕΣΣΔ Νοτ.Κορέα Αν.Γερμανία -
1970 (Βάρνα): ΕΣΣΔ Ιαπωνία Βορ.Κορέα Ουγγαρία -
1967 (Τόκιο): Ιαπωνία ΗΠΑ Νοτ.Κορέα Περού -
1962 (Μόσχα): Ιαπωνία ΕΣΣΔ Πολωνία Βουλγαρία -
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): ΕΣΣΔ Ιαπωνία Τσεχοσλοβακία Πολωνία -
1956 (Παρίσι): ΕΣΣΔ Ρουμανία Πολωνία Τσεχοσλοβακία -
1952 (Μόσχα): ΕΣΣΔ Πολωνία Τσεχοσλοβακία Βουλγαρία -

 

 

ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1952-2014)
Ομάδες Χρυσό Ασημένιο Χάλκινο Σύνολο
1. ΕΣΣΔ 5 2 1 8
2. Ιαπωνία 3 3 1 7
3. Κούβα 3 1   4
4. Κίνα 2 3   5
5. Ρωσία 2   3 5
6. Ιταλία 1     1
7. ΗΠΑ 1 2 2 5
8. Βραζιλία   3 1 4
9. Πολωνία  
2 3
10. Περού   1 1 2
11. Ρουμανία 1   1
12. Νοτ.Κορέα     2 2
13. Τσεχοσλοβακία     2 2
14. Σερβία Μαυρ.     1 1
15. Βορ.Κορέα     1 1

 

 

Media

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ