Στο πρώτο σετ ο Πήγασος πήρε προβάδισα εύκολα καθώς είχε πολλές επιθετικές λύσεις με Ποχάνη, Χριστινίδη, Καϊλή, και πίεση στο σερβίς από τον Φωτιάδη μπόρεσε να ξεφύγει με 14-11, με τη διαφορά να μεγαλώνει σταδιακά και το σετ να κλείνει στο 25-16 με επίθεση Καπετανίδη.
Στο δεύτερο σετ ο Πήγασος ξεκίνησε δυνατά και ξέφυγε 5-1, η ΕΑΠ πλησίασε αλλά ο Πήγασος που συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό ξέφυγε εκ νέου με 11-6 συντηρώντας αυτή τη διαφορά με την ΕΑΠ να πλησιάζει σε 24-22, αλλά το χαμένο σερβίς του Κανελλόπουλου έδωσε το σετ στον Πήγασο.
Στο τρίτο σετ οι Αχαιοί προσπάθησαν για την ανατροπή, προηγήθηκαν με 1-4, με τον Πήγασο να αντιδρά σχετικά γρήγορα (6-8) και να προσπερνά με 16-14 για να φτάσει στο 20-17 χωρίς η ΕΑΠ να μπορέσει να αντιδράσει.
Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-21)
ΠΗΓΑΣΟΣ (Κουτουνίδης) Χρηστάκος 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Φωτιάδης 10 (6/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ποχάνης 5 (3/21 επ., 2 μπλοκ), Χρηστινίδης 14 (11/23 επ., 3 άσοι, 30% υπ. – 30% άριστες), Καϊλής 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 13 (11/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 19% άριστες) Τζιάβρας –λ (56% υπ. – 56% άριστες) / Σταυρίδης 1 (1/1).
ΕΑΠ (Αγγελόπουλος) Γεωργιόπουλος 2 (2/12 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Κανελλόπουλος 2 (0/1 επ., 2 άσοι), Δρακόπουλος 15 (15/35 επ., 43% υπ. – 17% άριστες), Χαντζόπουλος 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσαρκάτογλου 15 (13/39 επ., 2 άσοι), Καραγέωργος –λ (44% υπ. – 12% άριστες) / Μακρυγιάννης, Φερτάκης, Λιάτος, Καραγιάννης.
MVP του Final 4 ο Χρηστινίδης
Ο Δημήτρης Χρηστινίδης του Πήγασου Πολίχνης αναδείχθηκε Πολυτιμότερος Αθλητής του Final 4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.
Αναλυτικά οι κορυφαίοι του Final 4
Καλύτερος μπλοκέρ: Βαϊόπουλος (ΣΠΑΚ)
Καλύτερος υποδοχεάς: Χρήστου (Μίλωνας)
Καλύτερος Επιθετικός: Τσαρκάτογλου (ΕΑΠ)
Καλύτερος Πασαδόρος: Χρηστάκος (Πήγασος)
Κάλύτερος Σέρβερ: Κανελλόπουλος (ΕΑΠ)
MVP: Χρηστινίδης (Πήγασος)
Η Χρυσή Βίβλος
ΕΤΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΦΗΒΩΝ
1965 (Πειραιάς) Παναθηναϊκός
1966 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1968 (Αθήνα) Ολυμπιακός
1970 (Θεσσαλονίκη) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1971 (Λάρισα) Ολυμπιακός
1976 (Λάρισα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1978 (Θεσσαλονίκη) Νηρέας
1980 (Λάρισα) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1981 (Λάρισα) Αρης
1982 (Τρίκαλα) Παναθηναϊκός
1983 (Βόλος) ΠΑΟΚ
1984 (Αθήνα) Δημόκριτος
1985 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1986 (Καρδίτσα) Πανελλήνιος
1987 (Σέρρες) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1988 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1989 (Χανιά) Πανελλήνιος
1990 (Ξάνθη) Αρης
1991 (Πάτρα) ΑΟ Ορεστιάδας
1992 (Φλώρινα) ΑΟ Ορεστιάδας
1993 (Χαλκίδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1994 (Παιανία/Αθήνα) Φιλία Ηλιούπολης
1995 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1996 (Ρέντης/Πειραιάς) ΑΟ Ορεστιάδας
1997 (Ρέντης/Πειραιάς) Ηρακλής
1998 (Γουδή/Αθήνα) Ορφέας Ηλιούπολης
1999 (Γουδή/Αθήνα) Αρης Νίκαιας
2000 (Μετς/Αθήνα) Αρης Νίκαιας
2001 (Δραπετσώνα/Πειραιάς) Αρης Νίκαιας
2002 (Μίκρα/Θεσσαλονίκη) Ηρακλής
2003 (Δραπετσώνα/Πειραιάς) Ηρακλής
2004 (Σκύδρα) Μακεδονικός Νεάπολης
2005 (Νάουσα) Ζαφειράκης Νάουσας
2006 (Αργυρούπολη/Αθήνα) Ολυμπιακός
2007 (Ζάκυνθος) Ηρακλής
2008 (Αγ. Δημήτριος/Αθήνα) Ηρακλής
2009 (Μίκρα/Θεσσαλονίκη) Ηρακλής
2010 (Ν. Ερυθραία/Αθήνα) Ηρακλής
2011 (Αλεξανδρούπολη) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2012 (Αργυρούπολη/Αθήνα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2013 (Αλεξανδρούπολη) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2014 (Κόνιτσα) ΑΓΣ Ιωαννίνων
2015 (Καρπενήσι) ΑΟΝΣ Μίλων
2016 (Ναύπακτος) Πήγασος Πολίχνης
2017 (Καρδίτσα) Πήγασος Πολίχνης