06-05-2017 23:14

Πρωταθλήτρια η Μιλούζ με σούπερ Παπαφωτίου

Άλλο ένα την Αθηνά Παπαφωτίου, που κατέκτησε το πρωτάθλημα στη Γαλλία. Σε έναν συναρπαστικό τελικό στο Παρίσι, η Μιλούζ νίκησε με 3-2 την Λε Κανέ για να στεφθεί για πρώτη φορά πρωταθλήτρια.

Η Ελληνίδα πασαδόρος είχε 8 πόντους με 7/10 επιθέσεις και 1 άσσο, ενώ έκατσε στο σερβις περισσότερες φορές από κάθε άλλη συμπαίκτριά της.  Μοίρασε εξαιρετικά το παιγνίδι σε Ορλέ (24π), Σαντάνα (22π), Μπλαντ 18 πόντους και Μάρκοβιτς (15π)

Η Μιλούζ έφτασε πολύ κοντά στην ήττα αφού έχανε 1-2 και το τέταρτο σετ πήγε στην... παράταση. Το σετ ήταν πολύ σφιχτό και η Μιλούζ είχε πρώτη σετ μπολ. Η Λε Κανέ είχε 5 ευκαιρίες για να πάρει τον τίτλο γιατί η ομάδα της Παπαφωτίου είχε παλέψει πολύ όλη τη σεζόν και δεν μπορούσε να συμβιβαστεί με τη δεύτερη θέση. Πήρε το σετ με με 36-34 για να πάει το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί πήρε από νωρίς το προβάδισμα και καθάρισε γρήγορα τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 17-25, 23-25, 36-34, 15-9)

ΜΙΛΟΥΖ (Μαγκάλ): Μάρκοβιτς 15, Τρατς 11, Μπλαντ 18, Σαντάνα 22, Ορλέ 24, Παπαφωτίου 8 / Σόλντνερ (λ, 57% υπ), Τζάγκι 4, Σμίντερ 3, Μαρίν, Αλμπού 1
ΛΕ ΚΑΝΕ (Παρίσι): Γκαρό 7, Ράνκοβιτς 11, Μπαράκοβα 1, Φράνκο 15, Τοντόροβα 11, Λάζιτς 20 / Ντελρός (λ, 67%), Ονγκ (λ) Λε Τουκ, Τζιέλ 1, Μλαντένοβιτς