16-02-2017 00:47

«Έσβησε» το ευρωπαϊκό όνειρο του ΠΑΟΚ

Η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ τέλειωσε στη Γαλλία, αφού ο δικέφαλος ηττήθηκε με 3-1 από την Τουρ στον επαναληπτικό αγώνα για τους «16» του CEV Cup.

Μετά την ήττα του με 3-2 στο «Παλατάκι» , ο ΠΑΟΚ έψαχνε μια μεγάλη υπέρβαση. Το όνειρο κρατήθηκε ζωντανό όταν ισοφάρισε σε 1-1, αλλά η ατνεπίθεση δεν είχε συνέχεια.

Στο πρώτο σετ οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 15-9 και παρότι ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 17-15, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν για να πάρουν το πρώτο σετ. Η αντίδραση των πρωταθλητών Ελλάδας ήρθε στο δεύτερο σετ, όπου  οι παίκτες του Καλμαζίδη  πήραν μεγάλη διαφορά (13-19)  που δεν ήταν δυνατό να καλυφτεί. Η ψαλίδα έκλεισε στο 20-25, αλλά ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο 3ο σετ. Το αρχικό 2-6 δημιούργησε προσδοκίες, αλλά η γαλλική ομάδα γρήγορα κάλυψε τη διαφορά. Ισοφάρισε στο 7-7, προηγήθηκε στο 11-10  και η διαφορά άνοιξε μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (18-15). Το 20-16 έγινε 20-18, αλλά οι Γάλλοι πήραν  αμέσως μια μεγάλη διαφορά (23-18).  Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή και ουσιαστικά δεν απείλησε.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19
2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19

Οι πόντοι της Τουρ προήλθαν από 2 άσσους, 65 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοιτου ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 20-25, 25-19, 25-19)

ΤΟΥΡ (Μεντέι): Ερνάν Πουπέρεζ, Κονέσνι 15 (14/36 επ, 1 μπλοκ), Μπέρνς 21 (21/34 επ, 53% υπ -32% άρισες), Βαν Ντορν 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Κολίν 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Καμπράλ 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ, 18% άριστες) / Ενό (λ, 68% υπ -32% άριστες), Νεβό, Ζοφρουά 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γουάιτ, Ράμπιλερ
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):Πέτκοβιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάροβιτς 16 (14/40 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (7/17 επ), Σμαραγδής 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/11 επ, 74% υπ – 53% άριστες), Ντάντε 12 (9/27 επ, 3 άσσοι) / Γκαράς (λ, 52% υπ 24% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/3 επ), Σωτηρίου 2 (0/3 επ, 2 μπλοκ).