21-11-2016 00:23

«Αντίο» στο Τσάμπιονς Λιγκ με δύο ήττες για τον ΠΑΟΚ (photos)

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Πολωνία, πήρε ένα σετ από την Σκρα, αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των αντιπάλων του, χάνοντας με 3-1. Έτσι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ με δύο ήττες στον 3ο προκριματικό γύρο.
Πλέον η προσοχή του θα στραφεί στο CEV Cup και στον γύρο των 16 της κύριας φάσης όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στις Νόβι Πάζαρ από τη Σερβία και της κυπριακής Ομόνοιας, που θα αναμετρηθούν 8 και 12 Δεκεμβρίου. Οι αγώνες του ΠΑΟΚ στο CEV Cup θα γίνουν 4 και 17 Ιανουαρίου 2017.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να πάρει εύκολους πόντους στην επίθεση σε αντίθεση με τους Πολωνούς, που πήραν ένα αρχικό προβάδισμα με 8-4 στο πρώτο σετ με τη διαφορά να φτάνει στους 11 (23-12) με πόντο του Κούρεκ. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το σετ με 81% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ ο Καλμαζίδης, επιστράτευσε τον Τερζή στην πάσα και τον Ανδρεάδη στο κέντρο. Ο ΠΑΟΚ είχε καλά σερβις και αποτελεσματικό μπλοκ που απέφερε 5 πόντους, ενώ οι Πολωνοί έκαναν 13 λάθη. Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ έμενε στο ματς. Μετά το πρώτο 3-0, οι πρωταθλητές Ελλάδος ισοφάρισαν σε 7-7 και με δύο λάθη του Κούρεκ στην επίθεση πέρασαν μπροστά (11-12). Τα λάθη των Πολωνών συνεχίστηκαν και ο ΠΑΟΚ βρήκε στην ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά στους 3 με καρφί του Σακόγλου (13-16). Τρία συνεχόμενα μπλοκ από Τερζή και Ανδρεάδη εκτόξευσαν το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στους 6 (14-20), ενώ στο 17-23, η Σκρα ξύπνησε και δοκίμασε μια αντεπίθεση πιέζοντας τον «δικέφαλο» με το σερβίς. Όμως στο 21-23, πήρε πρώτο χρόνο ο Τακουρίδης και το σετ τελείωσε με πόντο του Ανδρεάδη.

Ωστόσο η Σκρα δεν άφησε άλλα περιθώρια στον ΠΑΟΚ. Στο τρίτο σετ, ο «δικέφαλος» έμεινε κοντά μέχρι το 9-8. Τότε πήρε δύο πόντους ο Κούρεκ και στη συνέχεια η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις. Ο Κούρεκ ήταν ασταμάτητος σε εκείνο το σημείο και με δικό του άσσο, η διαφορά πήγε στους 11 (22-11).

Στο τέταρτο σετ ο Μπλέιν έκανε αλλαγές, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16) και στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ. Ακολούθησε ένα επιμέρους 10-1 από τη Σκρα που τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Μουρούλο (Εσθονία) - Κνιζνικοφ (Ρωσία)